Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Ukrayna’da Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili sorunlar devam ediyor.
Rus güçlerinin kontrolündeki santralin çevresinde saldırılar sürerken Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, santralin Ukrayna elektrik şebekesiyle son bağlantısının kesildiğini açıkladı.
Enerji nakil hattı kapatıldı
Yazılı açıklamasında çevrede yaşanan çatışmalara işaret eden şirket, bu nedenle Ferosplavna adlı enerji nakil hattının kapatıldığını duyurdu.
Söz konusu hattın, santrali Ukrayna şebekesine bağlayan son enerji nakil hattı olduğu vurgulandı. Ayrıca hattın, santral içerisindeki ihtiyaçlar için de elektrik sağladığı belirtildi.
Tarihte ilk defa kesildi
Energoatom’dan 25 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’nin elektrik şebekesiyle bağlantısının tarihte ilk defa kesildiği belirtilmişti. 26 Ağustos’ta ise bağlantının tekrar sağlandığı duyurulmuştu.

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali
Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.
AA’nın haberine göre, 6 nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.
Rus ordusunun kontrolünde
Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • 4 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları bugün itibariyle belli oldu. Sınavda ter döken adaylar uzun süredir sonuçların açıklanacağı tarihi yakından takip ediyordu.ÖSYM beklenen duyuruyu bugün yaptı. ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi; “04 Eylül 2022 tarihinde uygulanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2022-TUS 2. Dönem) ve Tıp Doktorluğu Alanında […]

  Continue reading
 • MSB: “Durmak yok, yorulmak yok, mücadeleye devam! Irak’ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 4 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terör inlerini yerle bir etmeyi azim ve kararlılıkla sürdürecek!” AYRINTILAR GELİYOR…

  Continue reading
 • Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılına ilişkin Sayıştay Denetim Raporu’nda yapımı yılan hikayesine dönen, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı ile ilgili dikkat çeken tespitler yapıldı. Raporda, baraj zemininde açılmalar olması nedeniyle ödenen güçlendirme bedelinin yükleniciden tahsil edilmesi için hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.10 YILDA 3 İHALE YAPILDIRaporda, DSİ tarafından 2012 yılında ihale […]

  Continue reading
 • Ticaret Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Resmi Gazete’nin 1 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören yeni düzenleme, tüketicileri daha ileri seviyede korumayı amaçlıyor.Bu kapsamda, devre tatiline ilişkin düzenlemeler, kanunun yayımıyla birlikte yürürlüğe girdi. Kanundaki hükümlerin büyük bölümü ise 1 Ekim’den itibaren uygulamaya konulacak.BORÇ ÖDEME DAHA GEÇ TALEP […]

  Continue reading