Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayisi atılımının en gözde ürünleri olan SİHA ve İHA’lar sadece terörle mücadele ve savaşlarda değil yurt içinde asayişin sağlanmasında da etkili oluyor.
Bayraktar, Bayraktar TB2 ve AKINCI givi ürünler dünyanın gündemindeyken yurt içinde de UÇBEY polisin en büyük yardımcısı.
AA’nın haberine göre POLSAN VE HABERSAN’ın ortaklığı ile kurulan BİYOTEKSAN tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen UÇBEY VTOL Bulut Altı İHA, yurt içinde emniyet teşkilatı tarafından operasyonlarda görev yapıyor.
Dikey iniş ve kalkış özelliği
Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen UÇBEY bulut altı insansız hava aracı (BİHA) dikey iniş kalkış (VTOL) özelliğiyle esnek biçimde kullanılabiliyor. 3,5 metre kanat açıklığına ve 22 kilogram kalkış ağırlığına sahip UÇBEY VTOL BİHA, taşıdığı ISR gimbal sistemiyle keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılabiliyor.
UÇBEY piste ihtiyaç duymuyor
Elektrik motorlarıyla 3 saat havada kalabilen UÇBEY, dikey iniş kalkış özelliğiyle pist ihtiyacı olmadan birçok alanda ve arazide hızlıca kullanılabiliyor. Elektrikli motorları sayesinde UÇBEY, bin metre irtifada görünmüyor ve duyulmuyor.
Bu sayede keşif-gözetleme ve istihbari operasyonlarda hedefe fark edilmeden operasyonu başarıyla gerçekleştirebiliyor. TEKNOFEST KARADENİZ’de sergilenen milli ve yerli “UÇBEY” vatandaşların ilgi odağı oldu.

50 kilometrelik mesafeden kaliteli görüntü
BİYOTEKSAN Teknoloji Direktörü Ali Algül, AA muhabirine, UÇBEY’in tamamıyla yerli ve milli olarak üretildiğini söyledi.
Uçbey’in, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan AR-GE çalışması sonucunda üretildiğini aktaran Algül, “UÇBEY elektrikli VTOL olması sebebiyle dikey kalkış ve yatay uçuş yapabilen bir bulut altı insansız hava aracıdır. Ana özelliklerinden biri de 3 saat havada kalması ve keşif gözetim yapabilmesidir.
50 kilometrelik mesafeden kaliteli görüntü aktarabilmektedir. Dikey kalkış yapabilmesi emniyet birimlerimiz için kritik öneme sahip olmasını sağlamaktadır. Çünkü piste ihtiyaç duymamaktadır. Kolay taşınabilir ve mobilizesi yüksek bir üründür. Bu yönleriyle emniyetimiz ve diğer ihtiyaç duyan birimlerimizin eli, ayağı, gözü ve kulağı olabilmektedir.” dedi.
Polis teşkilatının gözü
Algül, son dönemde birçok operasyonlarda “UÇBEY”in aktif kullanıldığını belirterek, “Son dönemde emniyet teşkilatımızın düzenlediği önemli operasyonlarının takibi ve gözetimi UÇBEY tarafından yapılmıştır. TEKNOFEST KARADENİZ’de vatandaşlarımızın ilgi odağı oldu.
Bu ilgi bizi ziyadesiyle memnun ediyor, hem ürünümüzün tanıtımı açısından hem de halkımızın emniyetimiz bünyesinde geliştirilen bu üründen haberdar olmasından dolayı memnunuz. Ürünümüzü bazı ülkelere ihraç etmek noktasında çalışmalar ve görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadesini kullandı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Kavakarası Köyü’nde 21 Eylül 2022 günü saat 00.15 sıralarında M.K. isimli şahsın silahla ormanlık alanda intihar ettiği iddiası üzerine jandarma ekipleri soruşturma başlatmıştı.AİLE İÇİ HUSUMET NEDENİYLE AĞABEYİNİ ÖLDÜRDÜJandarmanın intihar iddiası sonrasında yaptığı teknik takip ve soruşturma sonunda mağdur M.K.’nın intihar etmediği, kardeşi T.K. tarafından aile içi uyuşmazlık nedeni ile ruhsatsız tabanca […]

  Continue reading
 • CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (AEAH) yargıya taşınan yolsuzluk iddiaları ile ilgili gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.“ÇALIŞKAN, USTA, DEHA MARANGOZ (!) İCAP GÖREVİ VERİLİYOR”Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Haziran 2022’de, hazırladığı raporlara da yansıyan iddiaları tek tek açıklayan ve tüm usulsüzlükleri gözler önüne seren Ertürk, ilaç, posta pulu, su, […]

  Continue reading
 • Tokdemir tarladaki açıklamasında şunları söyledi:*Çiftçilerimize bir dokun bin ah işit. Gecen yıl pamuğun 20 liranın üzerinde satan çiftçiye fiyatı 14 lira deniyor. Çiftçinin girdileri geçen yıldan bu yanda yüzde 400 zamlandı. Çiftçilerimiz derin bir ah çekiyor.*İktidar, çiftçilerimizin sesini duy. Yıllardır pamuk destekleme primi 1 lira 10 kuruş. Çiftçinin feryadını bu tarladan seslendiriyoruz. Tarım Bakanı Hatay’a […]

  Continue reading
 • Olay, Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı.4 KİŞİ KANLAR İÇİNDE YERDE KALDIMermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve […]

  Continue reading