Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Moskova yönetimi, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’ya doğalgaz akışını kesti.
Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi Yunanistan’da da halk, ısınmak için seçenekler aramaya başladı.
Yunanistan’da artan doğalgaz ve elektrik fiyatları karşısında enerji ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkan bir seçenek olan odunun fiyatı da yükselişe geçti.
Odun fiyatları arttı
Ülkedeki odun fiyatları, bölgelere göre değişiklik gösterirken yüzde 30 ila 70 arttı.
Soba ve şömine kullanımına geçişin altyapı açısından zor olduğu, ısınma aracı olarak mazot, doğalgaz ya da elektriğin kullanıldığı büyük şehirlerde odun fiyatlarında kısmi artış gözlenirken, taşrada ve kuzeyi gibi Yunanistan’ın soğuk kesimlerinde oduna rağbet daha çok arttı.
“Bulgaristan, odun ihracatını azalttı”
Gümülcineli odun satıcısı Ahmet Yüksel, enerji krizinden doğan endişe ve artan talep nedeniyle Bulgaristan gibi Yunanistan’a odun temin eden ülkelerin de arzı azalttığını söyledi.
Yüksel, arzın azalmasının fiyat artışında etkili olduğunu belirterek, artıştaki bir başka nedenin, ısınma sorunu yaşanabileceği kaygısıyla odun ve pelet talebinin, Avrupa ülkeleri genelinde de artması olduğunu kaydetti.
“Rağbet özellikle köylerde arttı”
Rağbetin özellikle köylerde yoğun olduğunu ifade eden Yüksel, “Odun fiyatları arttı, neredeyse iki katına çıktı. Geçen yıl 70 avroya sattığımız 1 metreküp odunu bu yıl 125 avrodan satıyoruz.” diye konuştu.
Yüksel, yıl içinde hükümetin teşvik paketi nedeniyle vatandaşların mazota yönelebileceği değerlendirmesinde de bulundu.

Soba maliyetleri yükseldi
Yunanistan’ın soğuk bölgelerinden Batı Trakya’da soba üreticisi Erkan Topçu da son bir iki yıldır doğalgaz, mazot ve elektrikte gözlenen fiyat artışları nedeniyle odun, pelet ve sobaya talebin arttığını dile getirdi.
AA’nın haberine göre, Topçu, “Kalorifer yakıldığında tüm odalar ısıtıldığı için daha yüksek bir maliyet oluyor. Soba yakıldığında ise tek odanın ısınmasıyla ısınma maliyeti düşük tutulabiliyor.” diye konuştu.
Dünya genelinde demir fiyatlarında yaşanan artışa da işaret eden Topçu, bu nedenle soba maliyetlerinin arttığını söyledi.
“Doğalgaz fiyatı iki yıl öncesine göre 10 kat arttı”
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında 11 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında, enerji kriziyle mücadele için hükümetin destek programları uygulayacağını belirtmişti.
Miçotakis, “Doğalgazda büyük sorun var. Fiyatlar, iki yıl öncesine göre 10 kat (arttı).” ifadesini kullanmıştı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Son zamanlarda artan popülerliği ile gündemden düşmeyen TikTok, dünya genelindeki kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor. Durum böyle olunca, diğer popüler sosyal medya şirketleri de TikTok’u büyük bir rakip olarak görüyor. YouTube, kısa video paylaşım özelliği Shorts’u 2020’nin sonlarında kullanıma sunmuştu. Dikey modda çekilmiş bir dakikaya kadar videolara izin veren Shorts, kısa süre içinde oldukça başarılı oldu. YouTube Shorts, […]

  Continue reading
 • Rusya Ukrayna savaşının başlamasıyla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Moskova’nın elini ticari olarak zorlaştırmak için ticari yaptırım düğmesine bastı… Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Rus karşıtı yaptırımların sekizinci paketi açıklandı. Yeni yaptırım dalgası ile birkaç çelik ürününün ithalatının yasaklanmasının yanı sıra Rus petrolüne fiyat sınırı koyma üzerine de çalışmaların yapılacağı öğrenildi. Ayrıca, dış basında yer alan haberlere göre […]

  Continue reading
 • MİT, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin-Azez kara yolu üzerinde düzenlediği operasyonla, PKK/PYD’li teröristler Ozan Tunç, Mehmet Kaykır ve Ferhad Edemen’i yakaladı. (AA)

  Continue reading
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksini açıkladı.Buna göre, ekonomik güven endeksi eylül ayında aynı düzeyde kalarak 94,3 değerini aldı.Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.Kaynak: TÜİKREEL KESİM GÜVEN ENDEKSİNDE DÜŞÜŞBir önceki aya göre eylül ayında tüketici güven […]

  Continue reading