Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler Güneş’in etrafında döner. Diğer yıldızların etrafında dönen gezegenlere de öte gezegenler deniyor.
Öte gezegenler, yörüngesinde döndüğü yıldızların parlak olması nedeniyle teleskoplar tarafından oldukça zor tespit edilebiliyor.
NASA’nın öte gezegen bölümü, Dünya’ya benzeyen başka gezegenler için çalışmalarına devam ediyor.
Yaşanabilir iki gezegen bulundu
Konu hakkında araştırma yapan Profesör Amary Triaud, uluslararası gök bilimcilerden oluşan bir ekiple birlikte, ılıman iklime sahip iki gezegen tespit ettiklerini açıkladı.
Dünya’dan yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu gezegen çifti, Speculoos-2 adında bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor.

Araştırmacılar, LP 890-9b adlı öte gezegenin Dünya’dan yaklaşık yüzde 30 daha büyük olduğunu ve her 2,7 günde bir yıldızının etrafında yörüngesini tamamladığını tespit etti..
LP 890-9c adlı diğer gezegenin ise Dünya’dan yaklaşık yüzde 40 daha büyük olduğu ve yörünge periyodunu yaklaşık 8,5 günde tamamladığı açıklandı.
Araştırmacılar iki gezegenin de yaşanabilir olduğunu ve suyun bulunduğunu düşünüyor. Çalışmalarına devam eden bilim insanları, gelecekte James Webb Uzay Teleskobu’ndan yardım alarak gezegenlerin gizemini çözmeye çalışacak.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
  • Çukurova ilçesi Beyazevler Mahallesindeki iş yerinden 23 Eylül gecesi çıkan Mehmet Resul D., otomobiliyle evine giderken yol kenarında kendisine el kaldıran Gürcü Gökmen’in yanında durdu. Gökmen, eve gideceğini söyleyip Mehmet Resul D.’den kendisini bırakmasını istedi.Otomobile binen Gökmen, bir süre ilerledikten sonra Bir şeyler içebiliriz teklifinde bulundu. Yol üzerindeki bir marketten içki alan Mehmet Resul D., […]

    Continue reading
  • Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz taşıyan Kuzey Akım boru hattında yeni bir gaz kaçağı tespit edilmesinin ardından bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan sert bir açıklama geldi.RIA Novosti haber ajansının aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların ABD istihbarat servisleri tarafından kontrol edilen bir bölgede meydana geldiğini söyledi.Dün de Polonya’nın eski Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Kuzey […]

    Continue reading
  • Kaza, sabah saatlerinde Malatya-Sivas kara yolunda meydana geldi. Sivas yönüne giden Günay Günay yönetimindeki hafif ticari araç, Doğuş Mahallesi yakınlarında kontrolden çıkıp önce aydınlatma direğine ardından karşı yönden gelen Bayram G.’nin kullandığı kamyona çarparak devrildi.Kazayı görenlerin ihbarıyla bölgeye sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri geldi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde sürücü Günay Günay ve yanında bulunan Yıldırım […]

    Continue reading
  • Continue reading