Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Brüksel’de düzenlenen AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi Toplantısının ardından AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenledi.
“Doğalgaz depolarımızın bir kısmını AB’ye sunacağız”
AB’nin Rusya’ya olan enerji bağımlığından kurtulmaya çalıştığını hatırlatan Şmıgal, “Rusya’dan yapılan ithalatı önemli ölçüde biz karşılayabiliriz. Şu an doğalgaz depolarımızda 30 milyar metreküp gaz bulunuyor. Bunun bir kısmını Avrupalı ortaklarımıza sunacağız.” dedi.
AB yıllık 400 milyar metreküp gaz kullanıyor
Avrupa’nın yaklaşık 113 milyar metreküplük doğalgaz depolarında 91,1 milyar metreküp gaz bulunuyor.
AB ülkeleri, yıllık 400 milyar metreküp doğalgaz kullanıyor.
Şmıgal, AB’nin Ukrayna’ya verdiği destekler ve Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan ötürü teşekkürlerini iletti ve AB’nin 9 milyar avroluk mali yardımının 1 milyar avroluk dilimini aldıklarını, ikinci ve üçüncü dilimi en kısa sürede almayı beklediklerini ifade etti.
“Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer”
AA’da yer alan habere göre, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattından gaz akışını kesmesinin bu kış Avrupa’da Ukrayna’ya desteği etkileme endişesi taşıyıp taşımadığı sorulan Şmıgal, bunun Rusya’nın yaymak istediği bir söylem olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
“Rusya şu anda Avrupa’ya karşı hibrid bir savaş yürütüyor. Gaz ve petrol şantajı yapıyor. Gıda ve göç krizi yaratıyor. Dezenformasyon ve siber saldırı yürütüyor. Ukrayna’da savaş yorgunluğu var ama Ukrayna’yı Rusya’ya karşı yalnız bırakmak Rusya’nın Avrupa’ya daha derinden nüfuz etmesinin ilk adımı olacaktır. Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer.”
Şmıgal, “Bu gıda veya faturalar için verilen bir savaş değil. Bu Avrupa’nın değerleri ve demokrasi, özgürlük için verilen bir savaş.” diye konuştu.
Borrell, “Ukrayna’ya destek kesilsin” fikrine karşı
AB Yüksek Temsilcisi Borrell de Ukrayna’ya desteklerinin devam edeceğini vurgulayarak, barış istediklerini ancak bunun “ne pahasına olursa olsun şeklinde bir barış olamayacağını söyledi.
Borrell, yapılacak barışın Ukrayna’nın egemenlik haklarına saygı gösteren bir anlaşmayla gelebileceğini vurguladı. AB dönem başkanı Çekya’da bugün düzenlenen ve Avrupalı parlamenterlerin katıldığı bir konferansta “AB’nin askeri yardımı kesmesi ve Ukrayna’nın artık Rusya ile masaya oturması gerektiği” şeklindeki fikirlerin dile getirildiği hatırlatılan Borrell, bu konudaki yorumu sorulunca şöyle konuştu:
“Azınlıkta olanların da fikirlerini söylenme hakkı var. Benim muhatabım hükümetler ve dışişleri bakanlarıdır. AB üyesi ülkeleri bunlar temsil eder. Prag’da bir hafta önce (AB Dışişleri Bakanları Toplantısında) tüm hükümetlerin bizim pozisyonumuza açık ve somut destekleri vardı. Farklı fikirlere sahip siyasi partiler ve Avrupa ülkelerindeki parlamentoların üyeleri olabilir ancak bunlar üye ülkelerin temsilcileri değildir.”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılına ilişkin Sayıştay Denetim Raporu’nda yapımı yılan hikayesine dönen, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı ile ilgili dikkat çeken tespitler yapıldı. Raporda, baraj zemininde açılmalar olması nedeniyle ödenen güçlendirme bedelinin yükleniciden tahsil edilmesi için hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.10 YILDA 3 İHALE YAPILDIRaporda, DSİ tarafından 2012 yılında ihale […]

  Continue reading
 • Sağlık Bakanlığı’na ait Sayıştay raporunda, Türkiye’nin farklı yerlerinde özellikle görüntüleme ve laboratuvar işlemlerinde aksaklık ve gecikmeler yaşandığı ortaya kondu.Raporda, “Yerinde yapılan incelemelerde görüntüleme hizmetleri kapsamında, yoğunlukla nükleer tıpla ilgili olması gereken randevu verme sürelerinin aşılması örneklerinin mevcut olduğu tespit edilmiştir” denildi.NORMAL ŞARTLARDA CEZA UYGULANMALIRaporda yapılması gerekenler ise şu şekilde belirtildi:“Görüntüleme hizmetlerinde randevu süresinin aşımları ya da […]

  Continue reading
 • ABD’de yapılan bir araştırmada, Covid-19 salgınının, özellikle genç yetişkinlerde kişilik değişikliklerine neden olduğu ortaya çıktı.News Medical’da yer alan habere göre, Florida Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip tarafından yürütülen araştırma kapsamında, Covid-19 salgınının kişilik üzerindeki etkileri incelendi. 7 bin 109 kişinin boylamsal kişilik değerlendirmelerini inceleyen araştırmacılar, “nevrotiklik, dışa dönüklük, açıklık, uyumluluk ve sorumlu hareket etme” […]

  Continue reading
 • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde esnafla bir araya geldi.Sabah saatlerinde hale gelerek esnaf ile bir süre sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Akşener’e çeşitli ikramlarda bulunuldu. Akşener, hal ziyareti sırasında boş sebze kasalarının üzerine oturarak esnafla kahvaltı yaptı.Kahvaltının ardından yeni balık hali ve ilçeler terminaline giden Akşener, burada da çalışanlarla […]

  Continue reading