Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Türk askerinin kararlı ve başarılı operasyonları sonucu, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Cudi Dağları terörden arındırıldı.
Mehmetçik’in başarılı operasyonlarıyla oluşan huzur ve güven ortamına bir zamanlar teröristlerin cirit attığı Cudi Dağları da eklendi.
Terörden temizlenen Cudi’de, ceylan popülasyonu yaşanmaya başladı.
Cudi’de artık ceylanlar cirit atıyor
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce, biyolojik çeşitliliğin artırılması amacıyla yeni bir proje hayata geçirildi.
Bu kapsamda 2 yıl önce eylül ayında 50, geçen yılın ekim ayında da 40 “gazella subgutturosa” türü ceylan, güvenliğin tesis edildiği Cudi’nin eteklerinde bulunan Üçağaç ve Gavita mezrasına bırakıldı.
Terörden temizlenen Cudi Dağı’nda ceylan popülasyonu yaşanıyor VİDEO

Yavrulama sayısı 2 yılda 113’e ulaştı
AA’nın aktarımına göre; bölgedeki ceylan sayısı yavrulama sonucu yaklaşık 2 yılda 113’e ulaştı. Çevre köylerdeki vatandaşlar tarafından da sahip çıkılan ceylanlar, drone ile görüntülendi.

“Terör örgütü o bölgede hiçbir hayvanın yaşamasına müsaade etmedi”
Şırnak Valisi Osman Bilgin, ceylanların Cudi Dağı bölgesine adaptasyonunun sevindirici bir noktaya geldiğini belirtti. Bilgin, “Sözde ‘insan hakları’, ‘hayvan hakları’, ‘ormanların savunucusu’ olduğunu iddia eden bölücü terör örgütü o bölgede hiçbir hayvanın yaşamasına müsaade etmedi. Ama çok şükür devletimiz her türlü tedbiri alarak, en üst düzeyde güvenliği sağladı. Hem insanlarla beraber orada festival yaptık hem de aynı bölgede ceylanları salarak yaşam alanı oluşturduk.” dedi.

Sayıları artıyor
Bilgin, 2021 Aralık ayında ceylanların sayımlarının yapıldığını ve sayımda 23 yavru ceylan ile sayının arttığını gördüklerini söyledi.
“Sevgi ortamı oluşunca bir etkileşim söz konusu oluyor”
Bu yıl aralık ayında da sayım yapılacağını belirten Bilgin, “Rakamlar arttığında çok ciddi bir yaşam döngüsünü göreceğiz. Ceylanların doğayla buluşmasının ardından çevre köylerdeki vatandaşlar da hayvanlara sahip çıktı. Sevgi ortamı oluşunca bir etkileşim söz konusu oluyor. Bu etkileşimle insanlar hayvanları savunuyor. Sayılarının arttığını, hiçbir ceylanın öldürülmediğini görüyoruz. Duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cudi Dağı bölgesinin milli park olması çalışmaları sürüyor. Bu tür çalışmaları daha verimli hale getireceğiz.”

“Ceylanların etrafta otladıklarını görmek çok büyük bir haz”
Üçağaç köyünde yaşayan Abdullah Mungan da, “Araçla köye gidip gelirken ceylanların etrafta otladıklarını görmek çok büyük bir haz, mutluluk bizim için. Biz de köylüler olarak onlara sahip çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Tokdemir tarladaki açıklamasında şunları söyledi:*Çiftçilerimize bir dokun bin ah işit. Gecen yıl pamuğun 20 liranın üzerinde satan çiftçiye fiyatı 14 lira deniyor. Çiftçinin girdileri geçen yıldan bu yanda yüzde 400 zamlandı. Çiftçilerimiz derin bir ah çekiyor.*İktidar, çiftçilerimizin sesini duy. Yıllardır pamuk destekleme primi 1 lira 10 kuruş. Çiftçinin feryadını bu tarladan seslendiriyoruz. Tarım Bakanı Hatay’a […]

  Continue reading
 • Olay, Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı.4 KİŞİ KANLAR İÇİNDE YERDE KALDIMermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve […]

  Continue reading
 • Ssaat 19.30 sıralarında Bursa’nın Yenişehir ilçesi Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokak’ta meydana gelen olayda Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı. Mermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. […]

  Continue reading
 • Sayıştay, Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul illerinde öğrenci yurtlarında faaliyet gösteren kafeterya, lokanta, kantin, berber, bayan kuaförü vb. işletmelerde yerinde denetim yaptı.Denetimin sonuçları, Sayıştay’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021 yılı denetim raporunda tek tek sıralandı. Yurtlarda faaliyet gösteren işletmelerin sözleşme hükümlerine uymadığına dikkat çeken denetçiler, buna ilişkin olarak bakanlığın herhangi bir ceza uygulamadığına da dikkat […]

  Continue reading