Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Orta Doğu, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığının yanında birçok problem ile boğuşuyor.
Bölgede yıllardır süren savaş ve çatışmaların oluşturduğu güvenlik sorunu ve otorite boşluğu sayesinde illegal oluşumlar kök saldı.
Bunun başında uyuşturucu yer alıyor.
Uyuşturucu merkezi Suriye
Uyuşturucunun üretim ve dağıtım merkezi haline gelen ülke ise 11 yıllık iç savaş ile yıkılan Suriye.
Fransız gazetesi Le Figaro’nun haberine göre ise Suriye’den dünyaya yayılan uyuşturucudan en çok etkilelen ülkelerden biri ise Suudi Arabistan.
S. Arabistan’ın uyuşturucuya kapıları ise Riyad Limanı’nda açılıyor.

Gençler ve kadınlar bağımlı oldu
Ülkede gençlerin işsizlik sorunu, siyasi baskı ve sosyal hayatın yasaklarla sınırlandırılmış olmasından kaynaklanan ‘can sıkıntısı’ nedeniyle uyuşturucu kullanımı zirve yapmış durumda.
Uyuşturucu kullanımında başı çeken kesim ise gençler ve özellikle kadınlar.
Sert cezalar kullanımı ve ticareti engellemiyor
İslami kuralların en katı şekilde uygulandığı ülkelerden biri olsa da Suudi Arabistan tam bir uyuşturucu bataklığına dönüşmüş durumda.
Ülke hem kullanım hem de idama kadar varan büyük cezalara karşın cezbedici kazançlar nedeniyl ticaret merkezlerinden biri haline geldi.

Bağımlılıktan kurtulmak için rehabilitasyon merkezleri doldu
Bağımlılıktan kurtulmak için insanların rehabilitasyon merkezlerini doldurduğu ülkede, uyuşturucuya yönelik mücadele de devam ediyor.
Son 6 yılda 600 milyon kaptagon yakalanırken bir ay içerisinde düzenlenen operasyonlarda ise 47 milyon hap ele geçirildi.
Bu yıl düzenlenen operasyonlarda ise 250 milyon amfetamin hapı ele geçirilmiş durumda.
Uyuşturucu kaçakçılığında sağlanan gelir o kadar yüksek ki bu durumda büyük aileler ve prensler bile ticaretin içinde. Hal böyleyken ne kadar katı kurallar uygulanırsa uygulansın ülkede kullanımın ve ticaretin önüne geçilemiyor.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İstanbul’da düzenlenen NR1 Video Müzik Ödülleri’nde Aleyna Tilki ödül aldı. Tilki’ye ödülünü ise Orhan Gencebay verdi. Gazeteci Ertuğrul Özkök, sosyal medya hesabından Aleyna Tilki ve Orhan Gencebay’ın ödül törenindeki bir fotoğrafını sosyal medyadan paylaştı: “Beyler o Orhan Gencebay” “İşte budur, Orhan ağabey ve Aleyna aynı sahnede. Ödülü alan konserleri yasaklanan Aleyna Tilki. Veren Orhan Gencebay. […]

  Continue reading
 • 9 yıl önce hayatını iş insanı Tolga Karataş ile birleştiren Emine Ün’ün eşi ve kız kardeşi Mine Ün’ün yasak aşk yaşadığı iddia edilmişti. Özel hayatında zor günler yaşayan Emine Ün, 9 yıllık evliliğini ihanet iddialarının gölgesinde noktalarken yeni aşkını da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyurmayı ihmal etmedi. 45 oldu 45. doğum gününde yaptığı paylaşımla yeni […]

  Continue reading
 • ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracı, dünyadan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide, planlandığı şekilde başarılı bir çarpma gerçekleştirdi.NASA’nın internet sitesinden ve tüm sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilen canlı yayında, dünyanın potansiyel asteroit veya kuyruklu yıldız tehlikelerine karşı savunma teknolojisini test etmek amacıyla uzaya fırlatılan DART, dünya için […]

  Continue reading
 • Kuzey Amerika’da güz dönemiyle etkisini gösteren kasırgalara bir yenisi daha eklendi. Fiona’nın ardından bu kez de Ian Kasırgası Florida eyaletini tehdit ediyor. Fırtına, sel ve hortum uyarısı yapıldı ABD Ulusal Hava Servisi, internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, “Tüm gözler Karayip Denizi’nin batısında bu sabah erken saatlerde kasırgaya dönüşen ve bu gece batı Küba yakınlarında büyük […]

  Continue reading