Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Anıttepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ‘Trafik Kazalarında Olay Yeri Çalıştayı’na katıldı.
Bakan Soylu, Türkiye kara yollarının uluslararası standartta olduğu ve acil müdahale imkanlarının yükseldiğini belirterek, “Hastane standartları yükselmiş, arama kurtarma standartları yükselmiş bir ülkede; trafik stratejisi ve eylem planı olan, yani bu planı periyotlar halinde eylem planıyla bütünleştiren trafik verileri üzerinde detaylı analiz yapabilen, hedef koyan, bu hedefe tüm kurumları endekslemeye çalışan, konsantre etmeye çalışan, hedef tutturan, paydaş kurumları bir araya getirebilen, bilimin, teknolojinin tüm imkanlarını kullanan, ortalama hız koridorundan kamera sistemlerine, dron ve helikopter denetiminden maket trafik araçlarına kadar pek çok tedbiri ve yöntemi hayata geçiren ve hepsinden de sonuç alan bir ülkede, bugün çok önemli bir konuda bir trafik çalıştayı yapıyoruz. Dünkü acıların yaşandığı ülkedeyiz; ama emin olun, kapasite olarak, güç olarak ve sorunlara yaklaşım bakımından aynı ülke değiliz. Her akşam isim okunan terör meselesini de trafik meselesini de stratejik bir akılla yöneten, sonuç alan; silahlı terörü bitirme noktasına getirdiği gibi trafik teröründe de dünyada son 10 yılda can kayıplarını yüzde 50 azaltma hedefini tutturan 2 ülkeden biriyiz. Kesinlikle dünkü Türkiye değiliz. Çok başka ve yüksek bir noktadayız.” ifadelerini kullandı.

“Can kaybı sayısı yüzde 47 azalmış”
Soylu, 2015 yılından bu yana araç ve nüfus sayısının arttığı, buna oranla kaza sayısında düşüş olduğuna dikkat çekerek, “2015’i 100 olarak kabul ettiğimizde; nüfusumuz yüzde 11, trafikteki araç sayımız yüzde 27 artmış. Ancak ölümlü kaza sayısı yüzde 50, can kaybı sayısı yüzde 47 azalmış. Türkiye’nin trafik terörüyle mücadelede getirdiği sonuç tam da budur. Nüfus artmış, araç sayısı artmış, yarı yarıya buralarda bir azalma ortaya koyulmuş. Uluslararası bir standart olan 100 bin nüfus başına düşen can kaybı sayısı ise 2015’te 9,6’ydı. 2020’de 5,8 oldu. 2021 sonu itibarıyla da 6,3. Tabii bu hesabı yaparken ülkemizde mukim bulunan yabancı sayısını dahil etmiyoruz. Avrupa’da ve dünyada yabancı sayısı buna dahildir. Dahil ettiğimizde 100 bin nüfus başına bizim 4,5- 5 bandına geldiğimiz, Avrupa seviyesine yaklaştığımız da esas itibarıyla bir realitedir. Esas itibarıyla bu insanlar da bir şekilde yaya, yolcu ve sürücü olarak trafikte bulundukları için hesaba dahil etmek gerekir; ama bizim hesabımız içerisinde yok.” diye konuştu.
“Sadece cezaları artırarak sonuç beklemedik”
Trafik konusunda stratejik davrandıklarını bildiren Bakan Süleyman Soylu, “Sadece para cezalarını bir miktar arttırarak sonuç beklemedik. Stratejimizin 3 ayağı vardı. 1’inci ayağında kazanın oluşmasını önlemek, 2’nci ayağında oluşan kazada can kaybını önlemek ve 3’üncü ayağında sürücü davranışlarını değiştirmek. Geleceğin yol kullanıcılarını doğru alışkanlıklarla yetiştirmek, yani bir taraftan farkındalık bir taraftan da eğitim. Kazaların oluşmasını engellemek için denetimi arttırdık. Ancak burada yüz yüze denetime ağırlık verdik. Maksadımız sadece ceza kesmek değildi; uyarıcı olduk, rehberlik yaptık. Sürücünün ayağını gazdan çekmesini veya dikkat dağınıklığından kurtulmasını sağlamaktı. Hem farkındalık hem denetimleri yaptık. Tabii ki denetim arttıkça, işlem sayıları da yüz yüze geldiğimiz insan sayıları da arttı.” ifadelerini kullandı.

“1441 saat uçuş gerçekleştirdik”
Geçmiş dönemde trafikte yapılan işlem sayısı ile günümüzdeki verileri kıyaslayan Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: “2017’de trafikteki kusur sebebiyle yapılan işlem sayısı 10,5 milyondu. Geçen yıl bu sayı, 19,8 milyon olarak gerçekleşti. Bu yıl da 15,7 milyondur. Burada bir uyarıda bulunmak isterim. Bu yılki işlemlerin 3,8 milyonu elektronik plaka tanıma sistemiyle, 592 bini ise Kent Güvenlik Yönetim Sistemiyle tespit edilip yapılan işlemlerdir. Evet, o yollarda gördüğünüz kamera ve aletler çalışmaktadır. Karadaki trafik denetimlerimize ek olarak havadan da denetim yaptığımızı huzurlarınızda söylemek isterim. 2017’de 107 saat helikopterle trafik denetimi yapıyorduk, bunu sürekli arttırdık ve 2021’de tam 1441 saat uçuş gerçekleştirdik.”
Sözlerinin devamında emniyet kemeri kullanımının önemine dikkat çeken Bakan Soylu, yürütülen kampanyalar sonucu hem emniyet kemeri kullanımında hem de yaya önceliği hususunda önemli mesafe kat edildiğini aktardı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Osman Kızılcan ve ailesi, Hakkkari’nin Şemdinli ilçesi Boğazköy köyünde yaşıyorken, terör olayları nedeniyle 1994 yılında köyü terk etmek zorunda kaldı.2004 yılında çıkarılan kanunla köyde bulunan mal varlığına ulaşamaması sebebiyle oluşan 2004 ve öncesi zararı için tazminat ödendi.Kızılcan, köyün özel güvenlik bölgesi alanında kalması sebebiyle halen mülklerine ulaşamadığını vurgulayarak 2017 yılında bir kez daha Zarar Tespit […]

  Continue reading
 • Olay, dün 23.00 sıralarında Karşıyaka Anadolu Caddesi numara 685’te E.İ.’ye ait bir tekel bayisine meydana geldi. Tekel bayisinin kapalı olduğu sırada iddiaya göre iş yerine gelen 4 kişi, camı kırarak içeriye molotof kokteyli attı.Şüpheliler bölgeden uzaklaşırken, iş yerinde yangın çıktı. Olayı gören çevredeki vatandaşlar, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine itfaiye, sağlık ve […]

  Continue reading
 • Google hazırladığı özel Doodlelar ile sanatçıları, bilim insanlarını ve siyasi kişileri anmaya devam ediyor. Bu isimlerde biri de Jale İnan oldu. Yönettiği arkeoloji kazılarının yanı sıra yayınladığı kitaplar Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girdi.JALE İNAN KİMDİR?Jale İnan, 1 Şubat 1914 yılında dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu […]

  Continue reading
 • İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün TSK yapılanmasında yer aldıkları ve ankesörlü/sabit hatlardan ya da büfelerde kurulu kontörlü telefonlardan iletişim kurdukları tespit edilen, 1’i Kara Kuvvetleri, 2’si Hava Kuvvetleri, 1’i Jandarma Genel Komutanlığına mensup 2’si muvazzaf 4 asker ile darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen 12 askeri okul öğrencisi hakkında gözaltı kararı verildi.İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube […]

  Continue reading