Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Türk savunma sanayisinde son yıllara damga vuran girişimler Türk halkını gururlandırıyor.
Özellikle ambargo uygulanan alanlarda yapılan çalışmalar, Türkiye’nin yeni savunma araçlarına sahip olmasına vesile oldu.
Bu kapsamda teknolojinin en ile seviyelerinin kullanıldığı yeni çalışmalar da sektörün gündeminde.
Yapay zeka destekli proje imzalandı
AA’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında, 1 milyar 49 milyon lira bedelli Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.
SSB’den yapılan açıklamaya göre, projede teslimatların 2023’te başlaması ve 2024’te tamamlanması planlanıyor.
Bin 650 noktada kamera ve kayıt sistemleri kurulacak
J/KGYS Projesi kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan 25 il, 109 ilçedeki bin 650 noktada kamera ve kayıt sistemleri kurulacak.
Bu sistemlerden alınan görüntülerin kablosuz iletişim sistemleriyle aktarılarak, yapay zeka yazılımlarıyla analiz edilmesi, bu sayede suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılmasını teminen sistemlerin tedarik edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor.
Proje kapsamında ihtiyaç makamının belirlediği noktalara yaklaşık 7 bin kamera kurulumu yapılacak.
Sistemlerden elde edilen verilerin kablosuz haberleşme yöntemleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir’de toplam 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak veri aktarılması öngörüldü.
Projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon lira
Projede hareket, seçili alan ihlalinin tespiti, nesne tespiti, kişi bulma ve eşkal tespiti, kalabalık sayımı, insan hareketi yönüne bağlı anormal durumların tespiti, araç varlık, tip, yön tespiti, güneş panelli direklerin kullanılması ve kablosuz görüntü aktarılması gibi özellikler öne çıkıyor.
SSB ile ASELSAN arasında yürütülecek projenin toplam bedeli 1 milyar 49 milyon lira olarak açıklandı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Abdülhak Şinasi Hisar’ın hikaye dediği romanları, insanın iç dünyasının izini süren, ruhunun derinliklerinde seyreden üslubuyla 20. yüzyıl klasiklerimizdendir. Hisar, özgün diliyle karakterlerini ve hayatlarını inşa ederken onlara hem çok yakın hem çok mesafelidir. Romanlarını vakaların değil karakterlerin etrafında kurgulayan Hisar, zaman ve mekânı geçmişseverlikten ziyade hafızanın temel taşları olarak kullanır. Abdülhak Şinasi Hisar, son romanı […]

  Continue reading
 • Siyah-beyazlıların bu sezon performansıyla dikkatleri üzerine çeken futbolcusu Salih Uçan, Milli Takım’a seçilmemesi ve Başakşehir’e kiralık gidişine dair birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Salih Uçan’ın açıklamaları: “A Milli Takım’a seçilmemem bana yapılmış bir saygısızlıktır” A Milli Futbol Takımı’na seçilmemesini değerlendiren Salih Uçan, “A Milli Takım’a seçilmemem bana yapılmış bir saygısızlıktır. Bana saygı göstermeyenlere de […]

  Continue reading
 • Çanakkale’nin Örtülüce köyünde bulunan çöplük mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü.Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye 5 yangın söndürme helikopteri, 2 uçak, 17 arazöz, 3 dozer, ilk müdahale aracı ve çok sayıda personel ile çevre belediye ve kurumlara ait ekipler yönlendirildi.Havadan ve karadan müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. Bölgedeki soğutma çalışmaları […]

  Continue reading
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanı sonrası ülkeden kaçışlar hızlanırken, birçok Rus vatandaşı kara yoluyla Finlandiya’ya ulaşmıştı.Finlandiya, Putin’in seferberlik emriyle ülkeden kaçanların akını nedeniyle bu gece yarısından itibaren sınırlarını Rus turistlere kapatacağını duyurdu.Finlandiya sınırındaki yolcu trafiğini önemli şekilde azaltmasını umdukları plan ile birlikte turist vizesine sahip Rus sivillerin artık İskandinav ülkesine girmesine izin […]

  Continue reading