Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati icra dosyalarının belirli bir kısmının devlet tarafından ödenerek dar gelirli vatandaşın rahatlatılacağı açıklanmıştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı “Millete Sesleniş” konuşmasında dile getirdiği dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorunlarının çözüme kavuşturulmasına dönük düzenlemenin kısa süre içinde hayata geçirileceği aktarıldı.
Düzenlemenin detayları
Peki icra ve haciz konusunda yapılacak düzenlemenin detayları şöyle:

Ne zaman gündeme gelecek?
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ekim ayındaki açılışının ardından Genel Kurulun ilk gündem maddelerinden olacak yasa teklifi ile değerlendirilecek.
Ne kadarlık borçları kapsayacak?
İcra takibine yol açan 2 bin lira ve altındaki  borçları kapsayacak.
Yasa değişikliğinin TBMM’de kabulü ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından icra takibindeki 2 bin liraya kadar olan bireysel borçları devlet üstlenecek.
Kaç dosya tasfiye edilecek?
Yaklaşık 10 milyon icra dosyası tasfiye edilecek.
Kimler yararlanacak?
Dile getirilen paket, dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorunlarının çözüme kavuşturulacak?
Hangi dönemleri kapsayacak?
15 Ağustos’tan önceki icra dosyalarını kapsayacak.
İkinci bir kez daha yapılacak mı?
Sadece bir kez uygulanacak. Gecici bir karar olarak kabul edilecek.
Ne zaman hayata geçirilecek?
Düzenleme ekimde karar verildikten kısa süre içinde hayata geçirilecek.
Çalışmaya hangi Bakanlıklar katkı verdi?
Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları.
Çalışmayı hangi Bakanlık yürütecek?
Teknik çalışmasının ardından kabineye sunulan taslağa yönelik hazırlıklar, Adalet Bakanlığınca yürütülüyor.
Borçlar nasıl ödenecek?
Çalışmaya göre, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacaklar gider gösterilerek vergiden düşürülebilecek.
Hangi kurumlara olan borçları kapsayacak?
Düzenlemenin kapsamında, gerçek kişilerin varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlara olan borçları bulunacak.
Kaç kişiyi kapsayacak?
İcra takibine uğrayan yaklaşık 5,5 milyon vatandaş icra takibinden kurtulacak.
Toplam ne kadarlık bir borç silinmiş olacak?
Düzenleme kapsamında vatandaşların 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulması öngörülüyor.
İcradan kurtulmak için başvuru şartı var mı?
İcradaki dosyasını kapatmak ya da borcun 2 bin lirasına kadar olan kısmı sildirmek için müracaata gerek kalmadan, otomatik olarak işlem yapılacak.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Antalya’nın Döşemealtı ilçesine bağlı Çıplaklı Mahallesi Akdeniz Bulvarı Burdur istikametinde, yolun karşısına geçmeye çalışan Hatun Sağlam’a (33), çok süratli olduğu belirlenen Mehmet O.B. (27) yönetimindeki 07 AOF 380 plakalı otomobil çarptı. 50 metre savruldu, ayağı koptu DHA’Nın aktardığına göre; çarpmanın şiddetiyle yaklaşık 50 metre savrulan kadının ayağı koptu. Kazanın ardından 200 metre gittikten sonra refüje çarparak […]

  Continue reading
 • Vatandaş elektrik, su ve doğalgaz faturalarına yetişemiyor, ulaşım masrafları altında da eziliyor. Daha önce “Kışın kombi derecesini indirin, yazın klima derecesini yükseltin” diyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şimdi de, “Aklınla Verimli Yaşa” adlı tasarruf tedbirleri kitapçığı yayınladı.KENDİLERİNE MERCEDESKitapçıkta, “Kısa mesafelerde yürüyün ya da bisiklete binin. Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile […]

  Continue reading
 • İktidara geldikleri günden bu yana Cumhuriyet mirası fabrikaları özelleştirip Hazine’ye ait arsa ve arazilerin satışına yönelen iktidar şimdi de ormanlardaki dikili ağaçların satışını hızlandırdı. Binlerce ağacın satışı için hemen her gün düzenlenen ihaleleri kazanan firmalar parayı peşin ödemek yerine vadeli ödemeyi seçerse Merkez Bankası’nın yıllık yüzde 12’lik faiziyle taksitlere de bölebilecek.Yangınlar yüzünden orman varlığının önemli […]

  Continue reading
 • Avrupa’daki resesyon ve iç pazarda ekonomik krizin getirdiği yüksek enflasyon altındaki durgunluk, sektörlerin ağustos ayı itibarı ile satış rakamlarına yansırken, yıl sonu için de önemli gelir kayıplarına işaret ediyor.TEŞVİKLER GEREKLİTürkiye’nin en önemli sanayi kolları arasında yer alan ve üretiminin yüzde 75’ini ihraç ederek 4.5 milyar dolarlık gelir sağlayan beyaz eşya sektöründe yılın ilk 8 ayında […]

  Continue reading