Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Nar suyu bir meyve sıkacağı ile kolayca sıkılabilir ve lezzetli tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Nar 20’ye kadar farklı polifenol içerir. Bu biyoaktif maddelerin antioksidan etkisi vardır, hücreleri zararlı etkilerden korur, iltihaplanmayı engeller ve hatta yaşlanma sürecini ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır.
Antioksidanlar, vücutta oluşan oksidatif stresi de önler. Narın özel iyileştirici güçleri vardır. Nar, mineraller ve özellikle B ve E vitaminleri gibi sağlıklı maddeler açısından zengindir. Belirli kalp ve damar hastalıkları, osteoartrit ve bazı kanserler için nar suyunun oldukça etkili olduğu düşünülmektedir.
Günde sadece bir bardak nar suyunun iltihabı azalttığı, kan dolaşımını iyileştirdiği ve kan damarlarını esnek tuttuğu bilinmektedir.
Araştırmalar, düzenli nar suyu tüketiminin prostat kanserinin büyümesini engelleyebileceğini bile göstermektedir.

Narın zayıflatıcı etkisi
Yapılan araştırmalara göre, nar kilo vermede oldukça etkilidir. Kan damarlarındaki yağ birikintilerini azalttığı ve kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.
Journal of Functional Foods’da yayınlanan bir araştırma, nar suyunun sirke ile birleştirilmesinin etkisini ortaya koydu. Bu içeceğin, bel çevresini azaltmaya yardımcı olan zayıflatıcı özelliklere sahip olduğu görüldü.
Çalışmaya katılan kilolu kadınlar, 8 hafta boyunca nar-sirke karşımı içti. Daha sonra yapılan analizlerden, karışımı içmenin önemli bir yağ kaybını ve sağlık için en tehlikeli olan bel çevresindeki yağların yakılmasını sağladığı ortaya çıktı.
Nar-sirke karışımı ayrıca depolanmış yağın metabolizmasını aktive etmek için gerekli bir enzim olan AMPK’nın mükemmel bir aktivatörü olduğu ve bu nedenle eski depolanmış yağlar üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen aile destek programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabiliyor.AİLE DESTEK TUTARI YÜKSELTİLDİTürkiye Aile Destek Programı’nın kapsamının genişletilmesine ve etkinliğini artırmaya yönelik çalışmaların tamamlandığını bildiren Bakan Yanık, şunları kaydetti:“Küresel ekonomik dalgalanmalardan ihtiyaç […]

  Continue reading
 • TürkAkım doğalgaz boru hattının operatörü South Stream Transport B.V, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımları nedeniyle ihracat lisansının iptal edildiğini, ancak Türkiye ve Avrupa’ya sevkiyatların etkilenmeyeceğini açıkladı.South Stream Transport B.V.’den yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 2022 boyunca Rusya’ya ürün, teknoloji ve hizmet temin edilmesine yönelik yaptırımlar uyguladığına işaret edildi.AB’nin 18 Eylül’de yeni bir yaptırım uyguladığı hatırlatılan açıklamada, “Bu […]

  Continue reading
 • İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, kamuoyunda ‘Sarallar’ olarak bilinen suç örgütüne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, örgüt yöneticilerinden firari olan Soner Rençber’in, Büyükçekmece’de olduğunu tespit etti.Yaklaşık üç ay devam eden fiziki ve teknik takibin ardından Soner Rençber’in başkası adına kiralanan, hücre tipi ve güvenlikli bir evde kaldığı belirlendi. Dışarıyla neredeyse hiç bağlantı kurmadan bu […]

  Continue reading
 • ABD merkezli düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun yayınladığı yeni bir rapor, Türkiye’de halkın en çok endişe duyduğu üç sorunun göç, terör ve ülke içindeki çatışma olduğunu ortaya koydu. Türkiye, göç krizinden en fazla endişe duyan ülkeler arasında yüzde 55’le diğer ülkelerin açık ara önünde yer aldı.Alman Marshall Fonu tarafından dün yayınlanan Transatlantik Eğilimler raporuna göre, […]

  Continue reading