Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş henüz şiddetini dindirmedi.
İki ülke arasındaki gerginlik birçok ülkeye de yansırken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.
BM Güvenlik Konseyi’nde açıklama yapan Lavrov, Ukrayna nedeniyle Batı’nın kendilerine uyguladığı yaklaşımı eleştirdi.
“Zelenski o…pu çocuğu ama bizim o…pu çocuğumuz”
Batılı devletlerin amacını artık gizlemediklerini de ifade eden Lavrov, Batı’nın Zelenski’ye uyguladığı yaklaşıma Amerikalıların kullandığı bir deyimle tepki gösterdi.
Zelenski için “Elbette o…pu çocuğu ama bizim o…pu çocuğumuz” ifadelerini kullanan Lavrov, Rus ordusunun yalnızca Kiev’le değil, Batı’nın askeri makinesiyle de karşı karşı olduklarının altını çizdi.
Sergey Lavrov’dan Zelenski’ye: O… çocuğu ama bizim o… çocuğumuz VİDEO

“Amaçları Rusya’yı tüketmek”
Lavrov’un BM Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında “Amaçları, kayıplara ve yıkıma rağmen Rusya’yı tüketmek ve zayıflatmak için çatışmaları mümkün olduğunca uzatmak. Böyle bir çizgi, Batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına geliyor ve onları da buna taraf yapıyor. Kolektif Batı tarafından bu çatışmanın kasıtlı olarak körüklenmesi de cezasız kalıyor.” ifadeleri de yer aldı.

Lavrov’un ifadeleri neye dayanıyor
Lavrov’un ağzından çıkan “o…pu çocuğumuz” ifadesinin kullanımı ise; ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in Latin Amerika’da diktatörlük yaptığı söylenen kişi hakkında kullanmasına dayanıyor.
Bu deyimin ortaya çıkışına yönelik bir rivayette; 1939’da, Nikaragua lideri Somoza hakkında söylendiği iddia ediliyor.
“Somoza may be a son of a b*tch, but he’s our son of a b*tch.”
“Somoza o…pu çocuğunun teki olabilir ama bizim o…pu çocuğumuzdur.”
1948’de Time dergisinde yer alan diğer rivayete göre ise Roosevelt bu lâfı Dominik Cumhuriyeti’nin lideri Rafael Trujillo için kullanmıştır.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, Batı’dan Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Apple, uygulama mağazası App Store’da Rus teknoloji devinin uygulamalarını kaldırdı. Merkezi Saint Petersburg’da bulunan VKontakte’ye (VK) ait bazı uygulamaların Apple tarafından kaldırıldığı belirtildi. Apple da uygulamaları kaldırdığını ve VK’nın geliştirici hesaplarını kapattığını doğruladı. Rusya, Apple’dan açıklama bekliyor Rusya’nın iletişim düzenleyicisi […]

  Continue reading
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarını indirme konusunda kararlı tutumunu sürdürüyor. Erdoğan, son açıklamasında, “Faiz oranını yüzde 12’ye indirdik. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek ve enflasyonu da baskılayarak aşağı indirecek.” dedi. Reuters: Politika faizinin tek haneli rakamlara inmesini umuyor Faize dair Erdoğan’ın verdiği mesajlar, uluslararası medya kuruluşları tarafından aktarıldı. Reuters, […]

  Continue reading
 • Uzun zamandır ekranlarda ismini ve kendini görmediğimiz senarist ve oyuncu Gülse Birsel beklenen haberi verdi ve müjdeyi patlattı. Avrupa Yakası, Yalan Dünya, Jet Sosyete dizileri ve Aile Arasında filminin senaristi ve oyuncularından olan Gülse Birsel’in yeni komedi filmi Yılbaşı Gecesi oldu. Kadrosu adeta yıldızlar geçidi gibi olan filmin yıl sonunda yayınlanması bekleniyor. “Pisti boşaltalım” Filmi […]

  Continue reading
 • Oyuncu Berk Oktay’dan Şubat 2020’de olaylı bir şekilde boşanan Avukat Merve Şarapçıoğlu kalbini iş insanı Mehmet Yahya’ya kaptırdı. Çok mutlu olan Merve Şarapçıoğlu, sevgilisini öve öve bitiremedi, eski eşine de isim vermeden gönderme yaptı. “Kabus bir dönemde girdi hayatıma” Şarapçıoğlu, “Kabus gibi bir dönemimde girdi hayatıma. Enerjisini eksik etmeden, duruşunu hiç bozmadan tüm kalbiyle yanımda […]

  Continue reading