Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Rusya, Ukrayna ile girdiği savaşın sonunda Avrupa ülkelerinde yaptırımlara maruz kaldı. Bu durum özellikle enerjideki kazançlarını törpüledi.
Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Moskova Finans Forumu’nda bir konuşma yaparak Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
“Rusya’nın enerji gelirleri yüzde 50 artı”
Mişustin, burada, Batılı ülkelerin Rus enerji kaynaklarına yönelik kısıtlamalarına rağmen Rusya’nın enerji gelirlerinin yüzde 50 artığını söyledi.
“Yaptırımları başlatanların varsaydığı gibi yıkıcı olmadı”
AA’nın haberine göre, Rusya’daki tüketici talebinde dip noktanın geçildiğini anlatan Mişustin, “Ekonomi, yeni gerçeklere uyum sağlıyor. Bir miktar yavaşlama elbette kaçınılmazdı, ancak yaptırımları başlatanların varsaydığı gibi yıkıcı olmadı.” dedi.

Şimdiki yaptırımları 2009 krizindeki küçülme ile kıyasladı
Rus ekonomisinin ocak-temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 küçüldüğünü belirten Mişustin, “Kıyaslamak gerekirse, 2009 krizinde ekonomideki küçülme 7 kat daha fazlaydı. O dönem dış kısıtlamalar da yoktu.” diye konuştu.
Sınırlara girişimi, gelirleri artırdı
Mişustin, Rusya’nın enerji ihracat gelirlerinin artığına da dikkati çekerek, “Enerji ihracatımızı sınırlama girişimi, bütçemizin petrol ve gaz gelirlerinde doğal bir artışa yol açtı, neredeyse yüzde 50 oranında.” ifadesini kullandı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Türkiye’de akrep yetiştiriciliği belgesine sahip Metin Örenler, hem dünyanın en tehlikeli hem de en pahalı işini yapıyor. Örenler, 550 metrekarelik kapalı alanda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü ve dünyadaki tüm akrep ile yılan sokmalarına karşı etkili olan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri yetiştirip, sağımını yapıyor. Binlerce akrep yetiştiriyor Türkiye’de bugüne kadar akrep zehrinin anti panzehir olarak kullanıldığını, kendilerinin […]

  Continue reading
 • Diyarbakır 450 Evler Mahallesi’nde bulunan 8 katlı inşaatın 5’inci katında kalıp döşeme işi yapan Murat Esin(34), dengesini kaybederek 25 metre yükseklikten zemine düştü. Olay yerinde yaşamını yitirdi DHA’nın haberine göre; ihbarla olay yerine gelen sağlık ekipleri, Esin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından Esin’in cansız bedeni, otopsi için adli tıp kurumunun […]

  Continue reading
 • Aksaray Dere Mahallesi 653. sokakta gece kentte huzur ve güven uygulaması yapan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şubesi, Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü ve mahalle çarşı bekçileri durumundan şüphelendikleri 68 MA 1016 plakalı otomobili durdurdu. Alkol testinden kaçtı İHA’nın aktardığına göre; Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan uygulamada aracın aranması için sürücüsü yabancı uyruklu Joshgun A. […]

  Continue reading
 • Uluslararası alanda faaliyet gösteren araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos tarafından yapılan iki araştırma, ülkede 10 kişiden sekizinin alım gücünün düştüğünü ortaya koyarker, enflasyonun hem Türkiye’de hem de küresel olarak artacağı öngörüsünün hakim olduğunu gösterdi. Türkiye’de yurttaşlar üç ay öncesine göre gıda harcamalarına daha çok para ayırdığını, alışkın olduğu markalar yerine market markası ya da markasız […]

  Continue reading