Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

2023-2025 yıllarına yönelik Orta Vadeli Program’da (OVP) öncelikli sektörler için kıtalar arası ihracat seferberliği anlatılıyor. Lojistikten gümrüğe kadar ihracatı içeren tüm ayrıntılarda iyileştirme söz konusu.
OVP’ye göre, küresel ölçekte parasal sıkılaşma politikaları ve jeopolitik riskler 2022’nin kalan döneminde ve 2023’te küresel ekonomik görünüm üzerinde baskılayıcı unsurlar olarak öne çıkacak.
İthal girdi bağımlılığını azaltıcı politikalar yürütülecek
AA’nın haberne göre, program döneminde, ithal girdi bağımlılığını azaltıcı, ihracatta ürün ve ülke çeşitlendirilmesini sağlayıcı, ihracatta katma değeri yüksek üretimi destekleyici politikaların cari işlemler açığının kademeli bir şekilde azaltılmasına katkı vereceği tahmin ediliyor.
Kamu ve kültür diplomasisi yoğunlaştırılacak
Türkiye’nin uluslararası görünürlüğünün artırılması ve imajının güçlendirilmesi için kamu ve kültür diplomasisi faaliyetleri yoğunlaştırılacak.Başta yakın coğrafya olmak üzere, diğer ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi, ülkenin hak ve menfaatlerinin azami ölçüde gözetilmesini sağlamak için ticaret diplomasisi araçlarıyla bölgesel ve çok taraflı iş birliği platformları etkin kullanılacak.
Tüketici eğilimine göre yeni turizm ürünleri devreye girecek
Değişen tüketici eğilimleriyle teknolojik gelişmeler doğrultusunda turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla alternatif turizm ürünleri belirlenecek, hedef pazarlarda tanıtım faaliyetleri yürütülecek.
Mevcut pazarların geliştirilmesinin yanı sıra pazar çeşitliliğini sağlamak amacıyla başta Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere dünyada yükselen pazar konumundaki ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yürütülecek.
“Heal in Türkiye” markasıyla tanıtım yürütülecek
Sağlık turizmi alanında ülke tanınırlığı ve tercih edilirliği artırılacak, sağlık turizmi hizmet kapasitesi nitelik ve nicelik olarak geliştirilecek ve “Heal in Türkiye” markasıyla sağlık hizmet ihracatına yönelik tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

Eximbank’ın iş modeli güncellenecek
Yürütecek strateji kapsamında, Türk Eximbank’ın iş modeli uluslararası en iyi uygulamalar dikkate alınarak güncellenecek, fonlama imkanları öncelikle KOBİ’lerin ihracatıyla yüksek teknoloji ve katma değerli ihracatın finansmanında kullanılacak.
Elektronik ticaret pazar yerlerinde mikro işletmeler, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerle esnafın haklarını koruyucu tedbirler alınarak daha adil ve şeffaf piyasa yapısı sağlanacak.
Devlet yardımı devam edecek
Hizmet ihracatçılarının verimlilik düzeyleriyle rekabet güçlerinin artırılması için güncellenen devlet yardımı programları uygulamasına devam edilecek.
Bilişim, yazılım, dijital oyun, telekomünikasyon, finansal teknolojiler (fintek), akıllı şehircilik alanlarında sektörlerin yurt dışına açılması ve ihracatının artırılmasına yönelik sektöre özel kurgulanan destekler verilecek.

Öncelikli sektörler
Ülkenin küresel rekabet gücünün artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması için ihtiyaç duyulan aşı, ilaç, tıbbi cihaz, tanı kiti ve yapay zeka tabanlı sağlık teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenecek.
Gümrüklerde yerli teknolojiler
Serbest bölgelere yüksek teknoloji içeren yatırımlar çekilerek, ekonominin rekabet gücü artırılacak. İhracatta yeni rekorlar ve iş süreçlerinin hızlandırılması amacıyla gümrük idareleri ve kapılarının işlem kapasiteleri güçlendirilecek ve altyapıları yenilenecek. Gümrüklü sahalarda yerli teknolojiler yaygınlaştırılarak, kaçakçılıkla mücadelede etkinlik artırılacak.​​​​​​​

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Kavakarası Köyü’nde 21 Eylül 2022 günü saat 00.15 sıralarında M.K. isimli şahsın silahla ormanlık alanda intihar ettiği iddiası üzerine jandarma ekipleri soruşturma başlatmıştı.AİLE İÇİ HUSUMET NEDENİYLE AĞABEYİNİ ÖLDÜRDÜJandarmanın intihar iddiası sonrasında yaptığı teknik takip ve soruşturma sonunda mağdur M.K.’nın intihar etmediği, kardeşi T.K. tarafından aile içi uyuşmazlık nedeni ile ruhsatsız tabanca […]

  Continue reading
 • CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (AEAH) yargıya taşınan yolsuzluk iddiaları ile ilgili gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.“ÇALIŞKAN, USTA, DEHA MARANGOZ (!) İCAP GÖREVİ VERİLİYOR”Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Haziran 2022’de, hazırladığı raporlara da yansıyan iddiaları tek tek açıklayan ve tüm usulsüzlükleri gözler önüne seren Ertürk, ilaç, posta pulu, su, […]

  Continue reading
 • Tokdemir tarladaki açıklamasında şunları söyledi:*Çiftçilerimize bir dokun bin ah işit. Gecen yıl pamuğun 20 liranın üzerinde satan çiftçiye fiyatı 14 lira deniyor. Çiftçinin girdileri geçen yıldan bu yanda yüzde 400 zamlandı. Çiftçilerimiz derin bir ah çekiyor.*İktidar, çiftçilerimizin sesini duy. Yıllardır pamuk destekleme primi 1 lira 10 kuruş. Çiftçinin feryadını bu tarladan seslendiriyoruz. Tarım Bakanı Hatay’a […]

  Continue reading
 • Olay, Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı.4 KİŞİ KANLAR İÇİNDE YERDE KALDIMermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve […]

  Continue reading