Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

NASA, Artemis görevi kapsamında 2025 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.
NASA’nın Artemis projesi kapsamında ilk yapmak istediği şey Ay’ın Güney Kutbu’na inmek olacak.
Hedef olarak güney kutbunun seçilmesinin sebebi ise yakın zamanda Ay’ın güney kutbunda donmuş halde su keşfedilmiş olması.
Çin’de aynı noktaya inebilir
NASA ve Çin Ay’da aynı bölgeyi iniş alanı olarak seçme ihtimali var. Bu nedenle gelecekte Ay’da işler karışabilir.
Ay’daki su, roket yakıtı üretimi için kullanılabileceğinden ve Ay’ın Mars gibi daha uzak hedeflere açılan bir kapı olma potansiyelini artıracağından, buradaki kaynaklar gelecekteki uzay araştırmaları için çok önemli olabilir.

Çin’de yayınlanan bir makalede, Chang’e-4 ay görevi komutanı Zhang He liderliğindeki bir grup araştırmacı, güney kutbu yakınında 10 potansiyel iniş noktası belirledi.
Her iki ülke de 2030’larda Ay’ın güney kutbunda kendi ay üslerini inşa etmeyi hedefliyor ve aralarında herhangi bir potansiyel işbirliği belirtisi bulunmuyor.
Ay görevlerinin başlama tarihi yaklaştıkça her iki ülke de potansiyel iniş noktaları listesini daraltmak için çalışıyor, ancak güney kutbunda aynı bölgeye karar verirlerse, gelecekte ABD ve Çin arasında gerginlik artabilir.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Spor Toto Süper Lig’de 1 Ekim Cumartesi günü Yukatel Kayserispor ile deplasmanda karşılaşacak Trabzonspor, milli maç arasından sonra tekrar yoğun bir döneme giriyor.Bu sezon Süper Kupa, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu, UEFA Avrupa Ligi ve Spor Toto Süper Lig’de olmak üzere 12 resmi karşılaşmaya çıkan bordo-mavililer, milli maç arasından sonraki 16 günlük dönemde de lig […]

  Continue reading
 • Rusya’dan, Ukrayna’ya nükleer silahlarla müdahale ihtimaline dair farklı tonda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı’ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil.” dedi. Rusya’dan peş peşe nükleer silah mesajı Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, “Rusya’ya katılan bölgeleri savunmak […]

  Continue reading
 • Tokat Müze Müdürlüğü başkanlığında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Tekin’in bilimsel sorumluluğunda, Dr. Öğretim Üyesi Şengül Dilek Ful ve Dr. Öğretim Üyesi Hatice Uyanık’tan oluşan ekip tarafından kalede 8 Eylül’de başlayan kazı çalışmaları devam ediyor.Şengül Dilek Ful, bu yıl antik tiyatronun bulunduğu alanda kazı çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.Antik tiyatronun seyirci basamaklarının bir […]

  Continue reading
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili olarak şunları söyledi:“Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz.

  Continue reading