Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Kanser adı verilen ölümcül hastalığın yüzyıllar boyunca milyonlarca can almasına rağmen, birçok insan hala temellerinden habersizdir. Şu anda meme kanseri, akciğer kanserini geçerek dünyanın en yaygın kanser türü haline geldi. Dünya sağlık raporuna göre, küresel olarak yaklaşık 2,3 milyon kadına 2020’de bu hastalık teşhisi kondu. Kulağa korkunç gelse de, bu durum dünyadaki örneklerin yaklaşık yüzde 10’unda kalıtsaldır.
Genler yani BRCA 1 ve BRCA 2 genleri kanserle mücadelede kritik öneme sahiptir. Ancak mutasyona uğrarlarsa ölümcül olabilirler. Bu genlerin bir versiyonunu ebeveynlerinden miras alan kişi kanser riski altında olabilir. Neyse ki, artık bu genleri vücudunuzda tezahür etmeden önce tespit etmenin yöntemleri var.

MEME VE YUMURTALIK KANSERİ TETİKLEYİCİLERİ
Tüm kanserler, belirli genlerdeki mutasyonlardan kaynaklanmaları anlamında genetiktir (hepsi kalıtsal değildir). Her genin iki kopyası vardır. Geni bozmak için genellikle her iki kopyada da bir mutasyon gerekir. Geni işlevsiz hale getirir ve mutasyonu taşıyan hücreleri süresiz olarak bölünmeye yatkın hale getirir. Bununla birlikte, ilgili bir genin zaten kusurlu bir kopyasına sahip olan bazı kişilerin kalıtsal kansere yakalanma riski daha yüksek olabilir. Ebeveynlerinden miras aldıkları DNA onarımı sorumlu olabilir.
Araştırmalara göre, tespit edilen tüm meme kanseri vakalarının yüzde 5 ila yüzde 10’u nesiller boyunca aktarılıyor. Bir kişinin ailesinde meme kanseri öyküsü varsa, kendilerinin alma olasılığı daha yüksek olabilir. Risk yüzdesi, ilişkilerinin yakınlığı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Meme kanseri teşhisi konan akraba sayısı da rol oynayabilir.

GENETİK TESTLERİN ÖNEMİ
Meme kanseri riski genetik testler kullanılarak kesin olarak belirlenebilir. Bir mutasyon keşfedildiğinde, yakın aile üyeleri (çocuklar, kardeşler ve ebeveynler) yüzde 50’ye varan bir riske sahip olabilir. Sonuç olarak, genetik değişiklikleri tespit etmek için incelenebilirler ve erken teşhis ve müdahale için daha sık taramalara tabi tutulabilirler.
Erken teşhis, hastaların çeşitli tedavi seçeneklerine zamanında erişimini, sağ kalım oranlarını ve yaşam kalitelerini artırır. Gerçekte hastalar, genetik olarak meme kanserine yatkın olduklarının farkındalarsa koruyucu ilaçlar alabilirler veya önleyici ameliyat olabilir. Meme ve yumurtalık kanseri için genetik testler, risk altındaki kişileri önleme ve tedavi etme şansını artırır. Hastalara gelecekteki kanser riskleri konusunda bir güvence ve rahatlama duygusu sağlar. Ayrıca, eğitimli tedavi kararları verilmesine yardımcı olur.
Aile öyküsü söz konusu olduğunda, genetik testler, riski belirlemede size bir avantaj sağlar. Risk değerlendirmesi proaktif olmanızı sağlar. Doktorunuzla risk azaltma seçeneklerini tartışmanıza olanak tanır. Ameliyat, kanser önleyici ilaçlar veya gelecekte daha sık taramalar olabilir.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Osman Kızılcan ve ailesi, Hakkkari’nin Şemdinli ilçesi Boğazköy köyünde yaşıyorken, terör olayları nedeniyle 1994 yılında köyü terk etmek zorunda kaldı.2004 yılında çıkarılan kanunla köyde bulunan mal varlığına ulaşamaması sebebiyle oluşan 2004 ve öncesi zararı için tazminat ödendi.Kızılcan, köyün özel güvenlik bölgesi alanında kalması sebebiyle halen mülklerine ulaşamadığını vurgulayarak 2017 yılında bir kez daha Zarar Tespit […]

  Continue reading
 • Olay, dün 23.00 sıralarında Karşıyaka Anadolu Caddesi numara 685’te E.İ.’ye ait bir tekel bayisine meydana geldi. Tekel bayisinin kapalı olduğu sırada iddiaya göre iş yerine gelen 4 kişi, camı kırarak içeriye molotof kokteyli attı.Şüpheliler bölgeden uzaklaşırken, iş yerinde yangın çıktı. Olayı gören çevredeki vatandaşlar, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine itfaiye, sağlık ve […]

  Continue reading
 • Google hazırladığı özel Doodlelar ile sanatçıları, bilim insanlarını ve siyasi kişileri anmaya devam ediyor. Bu isimlerde biri de Jale İnan oldu. Yönettiği arkeoloji kazılarının yanı sıra yayınladığı kitaplar Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girdi.JALE İNAN KİMDİR?Jale İnan, 1 Şubat 1914 yılında dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu […]

  Continue reading
 • İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün TSK yapılanmasında yer aldıkları ve ankesörlü/sabit hatlardan ya da büfelerde kurulu kontörlü telefonlardan iletişim kurdukları tespit edilen, 1’i Kara Kuvvetleri, 2’si Hava Kuvvetleri, 1’i Jandarma Genel Komutanlığına mensup 2’si muvazzaf 4 asker ile darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen 12 askeri okul öğrencisi hakkında gözaltı kararı verildi.İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube […]

  Continue reading