Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Milli Eğitim Bakanı Özer, Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen ‘Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı.
DHA’nın haberine göre burada konuşan Bakan Özer, aynı konuda çalışan farklı kesimlerin bir araya gelebilmesi açısından bu toplantının önemli olduğunu belirterek, benzer sürecin mesleki eğitimde de işletildiğini ve başarılı olduğunu söyledi.
“Öğretmenlerin yüzde 75’i son 20 yılda atandı”
Son 20 yılda eğitimde yapılan hizmetleri anlatan Bakan Özer, bugün öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 2000’li yıllardan çok daha iyi düzeyde olduğunu belirterek, “Bakanlığın öğretmen ihtiyacını çok iyi planlayarak sürekli sistem içine yeni öğretmenleri kattık. Sistem içindeki öğretmenlerin yüzde 75’i son 20 yılda atandı. Uluslararası öğrenci başarı uygulamalarında Türkiye son 20 yılda puanını sürekli artırdı.
Her PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) araştırmasında, bir önceki döngüye göre çok daha iyi noktada puanlar alınıyor ve sıralama iyileşiyor. Katılan ülke sayısı artmasına rağmen.
TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) Türkiye’nin 1999 yılından bu yana girdiği bir döngü. Son döngüde Türkiye ilk kez dördüncü sınıf seviyesinde matematik ve fende 500 ortalama puanını aşmış.
Yani bir taraftan eğitime tüm vatandaşların çocuklarını eriştirirken aynı zamanda ne yapmışız? Kaliteyi de ihmal etmemişiz” diye konuştu.

“10 ay içinde 1409 bağımsız anaokulu yaptık”
Sosyal, psikolojik ve duygusal gelişimlere de eğitimin her kademesinde büyük önem verilmesi gerektiğini işaret eden Bakan Özer, “Bu bağlamda özellikle 5 yaş okullaşmasına odaklandık. Şu ana kadar 10 ay içinde 1409 bağımsız anaokulu yaptık. Rakamlar sürekli ilerliyor. Yüzde 78 olan 5 yaş okullaşma oranını çok kısa bir sürede yüzde 93’e çıkardık.
Hedefimiz, yıl sonuna kadar yüzde 100’e ulaşmak. Büyük ihtimalle yıl sonunda 4 bine yakın bağımsız anaokulunu eğitim sistemine kazandıracağız. Bu sebepten 20 bin öğretmen atamasındaki en büyük ağırlığı okul öncesi öğretmene verdik.
Bakanlık olarak yapmış olduğumuz tüm politikaların anahtar noktası, öğretmenlerimiz. Öğretmenler güçlü kılınmazsa okul öncesi eğitimde de okullar arası imkan farkları azaltmada da eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmede de başarılı olmak mümkün olmaz” dedi.
“Ortak akla çok ihtiyacımız var”
Güzel sanatlar liselerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, spor liselerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve tarım eğitimi veren liselerde Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birlikleri yapıldığını kaydeden Bakan Özer, “Aynı şeyi eğitim sisteminin en önemli bileşeni olan öğretmenin yetiştirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili süreçlerde siz değerli dekanlarımız ve eğitim fakültesindeki tüm öğretim üyeleriyle yapmamız gerekiyor.
Bundan sonra süreçte iki aylık periyotlarla eğitim fakültesi dekanları ile bir araya gelerek eğitim politikalarındaki süreçleri değerlendireceğiz. Farklı görüşlere, ortak akla çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • AB Komisyonu, yapay zekâ, insansız hava araçları ve akıllı ev aletleri gibi modern teknolojik ürün üreticilerine yeni sorumluluklar getirecek yönetmelik tekliflerini açıkladı.Buna göre, AB’nin ürün mesuliyet kuralları güncellenecek. Üreticiler, güvenli olmayan ürünlerinin neden olduğu hasarları ve zararları tazmin etmek zorunda olacak. Robotlar, dronlar veya akıllı ev sistemleri üretenler de bu kapsama dahil edilecek.İthal edilen ve […]

  Continue reading
 • Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının hızla yükselmesi nedeniyle gübre üretim tesislerinin büyük kısmı faaliyetlerini durdurma kararı alırken, bu durumun gübre kıtlığına yol açabileceği düşünülüyor.Avrupa ülkeleri, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası hızla artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarının ortaya çıkardığı enerji kriziyle mücadele ediyor.Avrupa gaz piyasasında referans fiyatların belirlendiği TTF’de işlem gören vadeli kontratların fiyatları ağustosta megavatsaat başına 348 Euro’ya kadar […]

  Continue reading
 • Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı, madalya kazanma umuduyla gittiği EuroBasket 2022’ye son 16 turunda veda edip büyük bir hayal kırıklığı yaşatırken turnuva öncesinde bir de Ömer Faruk Yurtseven krizi yaşanmıştı.NBA’de Miami Heat forması giyen 24 yaşındaki basketbolcu A Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası kadrosuna seçilmesine rağmen, takımında daha fazla forma şansı bulabilmek için bu daveti […]

  Continue reading
 • Devrek’te 14 Ekim 2014 tarihinde bir okulun kantininde birlikte çalışan Songül Y., Şenay K. ve arkadaşları Nejla Ç., kantinin diğer çalışanı Aslı U.’nun eşleriyle ilişki yaşadığını iddia ederek evine gitti. 3 kadın, Aslı U.’yu kurusıkı tabanca ile tehdit ederek silahın kabzasıyla darbetti ve saçlarını makasla kesti.Daha sonra kadınlar, Aslı U.Y.’ye eşleriyle birliktelik yaşadığını zorla itiraf […]

  Continue reading