Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Kurtuluş Savaşı’ından sonra pek çok roman ve öykü yazıldı. Bu romanlardan biri de kuşkusuz yazar Samim Karagöz’ün yazdığı Kalpaklılar eseridir. Romanda Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadeleci ruhundan bahseden Karagöz’ün romanı en çok bilinen ve okunan kitabıdır.
Kalpaklılar, Samim Kocagöz’ün belgelere dayanarak işlediği bir destandır… İşgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye’nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı’nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği mücadelenin gerçek destanı.
Kitaptan…
“Düşman donanması açıklarda demirlemiş, iki harp gemisi rıhtıma biraz daha yaklaşmıştı… Güvertedeki askerler ellerini, şapkalarını sallıyor, marşlar söylüyorlardı… Mavili beyazlı elbiseler giymiş genç kızlar, ellerinde çiçekler, vapurlardaki askerlere öpücükler yolluyorlardı.

“Sömürgecilere kabaran öfke”
Türkiye’yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Ama bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin aynıdır elbette.”
Samim Kocagöz
Yazarın hayatından kısa bir kesit sunuyoruz…
Samim Kocagöz, 13 Şubat 1916 yılında Aydın, Söke, Burunköy’de dünyaya geldi. Söke ilk okulundan sonra orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Karagöz, 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.
1942-1945 yılları arasında İsviçre’de Lozan Üniversitesi’nde sanat tarihi okudu. İlk öykülerini 1939-1940 yılları arasında yayınladı. Öykülerindeki konuları yaşadığı çevrenin yaşamından çıkarttı. 1948 yılından sonra da romana geçiş yaptı.

“Sanat yaşam içindir”
Samim Kocagöz’ün sanat anlayışı “sanat yaşam içindir” şeklinde özetlenebilir. Yazar doğup büyüdüğü, yaşadığı, iyi bildiği yöreyi insanlarını anlatmaktadır. Edebiyatımızda 1940’lı yıllarda filizlenmeye başlayan yeni edebiyatla kendini duyuran Samim Kocagöz, 5 Eylül 1993 yılında İzmir’de hayatını kaybetti.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Avcılar’da meydana gelen kavgada yaralanan bir kişi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesine getirildi. İddiaya göre, husumetli diğer taraf, yaralıya ve yakınlarına hastane önünde silahlı saldırı düzenledi.Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Hastane bahçesinde ve çevresinde bulunan vatandaşlar, korku dolu anlar yaşadı.Olay […]

  Continue reading
 • Kenya’nın başkenti Nairobi’de yer alan Kiambu ilçesinde 6 katlı bina yerel saatle 05.30’da çöktü. Kurtarma çalışmalarının sürdüğü binanın enkazından şu ana kadar 6 kişinin cansız bedeni ve 1’i çocuk toplam 4 kişi de yaralı olarak çıkarılırken, yaralılardan bazıların durumunun ağır olduğu ifade edildi. Yapım aşamasında olan binanın neden çöktüğü henüz bilinmiyor. Görgü tanıkları, binanın bitişiğinde […]

  Continue reading
 • Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği ortaya çıkmıştı. Türkiye, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırması sebebiyle Yunanistan ve ABD’ye protesto notası vermişti. ABD’li sözcü: “Gerilimi artıracak açıklamaların zamanı değil” Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, AA […]

  Continue reading
 • İstanbul’da düzenlenen NR1 Video Müzik Ödülleri’nde Aleyna Tilki ödül aldı. Tilki’ye ödülünü ise Orhan Gencebay verdi. Gazeteci Ertuğrul Özkök, sosyal medya hesabından Aleyna Tilki ve Orhan Gencebay’ın ödül törenindeki bir fotoğrafını sosyal medyadan paylaştı: “Beyler o Orhan Gencebay” “İşte budur, Orhan ağabey ve Aleyna aynı sahnede. Ödülü alan konserleri yasaklanan Aleyna Tilki. Veren Orhan Gencebay. […]

  Continue reading