Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün ülkede kısmi seferberlik ilanını duyurdu.
İlanın ardından ülkede hareketlilik başladı. Birçok vatandaş ülkeden kaçmak için rotasını Türkiye’ye çevirdi.
Ülkede başlayan hareketlilik, uçak bileti fiyatlarını da zirveye taşıdı.
Öte yandan ilanın ardından 2 Rus gazeteci, Rus politikacılarının çocuklarının askere gidip gitmeyeceğini merak etti.
Gazeteciler, Peskov’un oğlunu aradı
İHA’nın haberine göre; sosyal medya üzerinden politika programları yapan Rus gazeteci Dmitry Nizovtsev, canlı yayında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un oğlu Nikolay Peskov’u telefonla aradı.
Kendisini Rus ordusundan bir askeri komiser olarak tanıtan Rus gazeteci, Nikolay Peskov’a kısmi seferberlik çağrısı üzerine askere alınacağını ve saat 10.00’da askeri birimlere teslim olması gerektiğini söyledi.

“Elbette gelmeyeceğim ben Bay Peskov’um”
Nikolay Peskov ise çağrıyı reddederek, “Elbette yarın saat 10.00’da gelmeyeceğim. Ben Bay Peskov’um. Orada olmamam gerektiğini anlamanız gerekir. Bunu farklı yollarla çözeceğim. Genel olarak neler döndüğünü ve hangi haklara sahip olduğumu anlamam gerekiyor.” dedi.
“Vatanımı savunmayla ilgili bir sorunum yok”
Kendini askeri komiser olarak tanıtan gazeteciye verdiği cevapta gönüllü askerlik onayı da vermeyen Nikolay Peskov, “İnanın ne sizin ne benim buna ihtiyacım var. Vatanımı savunmayla ilgili bir sorunum yok. Ama oradaki konumumu anlamam gerekiyor. Sizlerin bazı siyasi koşulları anlamanız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
“300 bin yedek asker Rus ordusuna çağırılacak”
Rusya Savunma Bakanı Şoygu, kısmi seferberlik kararı sonrasında yaptığı açıklama şu ifadeleri kullanmıştı:
“Büyük bir seferberlik kaynağımız var. Yani orduya hizmet etmiş, savaş tecrübesi edinmiş ve askeri uzman sayısı neredeyse 25 milyona ulaşıyor. Kısmi seferberlik sırasında 300 bin yedek asker Rus ordusuna çağırılacak.
Bunlar ordu hakkında hiçbir şey duymamış insanlar değiller. Bunlar, önce askerliğini yapmış olanlar, ikincisi askerlik ihtisas sahibi olanlar ve askerlik tecrübesi olanlar.
Seferberlikle askere çağırılanlar cepheye gönderilmeyecek, şu anda sadece askerlik görevini sürdürenler harekat bölgelerine gönderiliyor. Yedek askerler ve askeri öğrenciler silah altına alınmayacak.”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne dün gece iki balistik füze fırlattığını duyurdu.Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, azami 50 kilometre irtifaya ulaşan iki balistik füzenin, düzenli yörüngede yaklaşık 300 kilometre seyrettiğini belirtti. Bakan Hamada, Kuzey Kore’nin batı kıyılarından Japon Denizi yönüne fırlatılan füzelerin, Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünün tahmin edildiğini […]

  Continue reading
 • İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda, organize suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltı kararı verilen 233 şüphelinin yakalanması amacıyla 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda organize suç örgütleriyle mücadele kapsamında daha önce düzenlenen operasyonların ardından çalışmalara devam […]

  Continue reading
 • Süper Lig’in 8. haftası oynanacak Beşiktaş – Fenerbahçe maçı öncesi iki takım da taktik idmanlarına devam ediyor. Basına zaman zaman açık idmanlar da yapan ezeli rakiplerde hocaların derbi taktikleri de belli oldu. Anahtar kelime: Hız Siyah-beyazlılarda Valerien Ismael’in ekibiyle birlikte Fenerbahçe’ye yaptığı analizlerde özellikle rakibinin oynadığı Adana Demirspor ve Konyaspor maçları temel alınarak taktik oluşturuldu. […]

  Continue reading
 • ABD’yi kasırga vurdu… Afet yaşanmadan birkaç gün öncesinde yetkililer tarafından Ian Kasırgası’nın etkili olacağının uyarısı yapıldı. Bunun üzerine bölge halkı harekete geçerek önlemlerini artırdı. 2,5 milyon kişi için tahliye kararı Ardından etkili olan kasırga, şiddetini artırarak Florida’nın körfez bölgelerini vurdu. Bu nedenle yetkililer eyalet genelinde ilk olarak 2,5 milyon kişiye tahliye emri verdi. 2 milyon haneyi […]

  Continue reading