Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, son dönemlerde sağlık problemleriyle mücadele veriyor.
Salgın döneminde yakalandığı koronavirüs sürecini hafif atlatan 96 yaşındaki Elizabeth, son olarak da ülkenin yeni Başbakanı Liz Truss ile görüştü.
Görüşmenin hemen ardından devreye giren doktorlar, Kraliçe’ye Birleşik Krallık Özel Konseyi toplantısına katılmamasını önerdi.
Kraliçe gözetim altında
Bu durum, Kraliçe’nin katılmaktan vazgeçmek zorunda kaldığı son program olarak kayıtlara geçerken, Buckhingam Sarayı’ndan bir açıklama geldi.
Yapılan açıklamaya göre, İngiltere Kraliçesi Elizabeth sağlık sorunları nedeniyle Balmoral Kalesi’nde doktor kontrolüne alındı.
Buckhingam: Doktorlar endişelendi
Bir Saray sözcüsü, “Bu sabahki ayrıntılı değerlendirmenin ardından Kraliçe’nin doktorları, Majestelerinin sağlığı konusunda endişelendi. Tıbbi gözetim altında kalmasını önerdiler. Kraliçe rahat ve Balmoral’da kalıyor.” dedi.
Galler Prensi Charles dahil Kraliçe’nin dört çocuğu, söz konusu kalede bulunuyor. Kraliyet’in diğer bazı üyeleri de Balmoral’a doğru harekete geçti.

İngiliz Kraliçe için yola çıkanlar
ITV Kraliyet Editörü Chris Ship, Prens Harry ve Meghan Markle’ın, Kraliçe için İskoçya’ya gideceğini duyurdu.
Kensington Sarayı; Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis’in, yeni okullarında ilk günlerini geçirdikleri için Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın Windsor’da kaldığını açıkladı.
Guardian’ın haberine göre, Wessex Kontu ve Kontesi de Balmoral’a seyahat etmeye karar verdi. Prenses Anne halihazırda İskoçya’da bulunurken, York Dükü de İskoçya’ya doğru yola çıktı.

BBC: Çok kasvetli bir an
BBC’nin Kraliyet Muhabiri Nicholas Witchell, yaşananların “önemli bir an” olduğunu söylerken, “Sonuçta bu çok kasvetli bir an.” diye ekledi.
Kraliçe’nin sağlığındaki büyük değişikliğin, geçen yıl ekim ayında Kuzey İrlanda gezisini iptal edip, bir gece hastanede kaldığında yaşandığı belirtiliyor. O zamandan beri birkaç kez hastaneye giden İngiliz Kraliçe, ayakta tedavi edildi.

Başbakan Truss açıklama yaptı
İngiltere Başbakanı Liz Truss, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bütün ülke, Buckingham Sarayı’ndan gelecek haberleri takip edecek. Benim ve Birleşik Krallık’taki insanların düşünceleri şu anda Majesteleri Kraliçe ve ailesiyle birlikte.” dedi.
Sturgeon: Derinden endişe duyuyorum
İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, “Kraliçe hakkında derinden endişe duyuyorum.” ifadesini kullandı.
Sturgeon, “Majestelerinin sağlığıyla ilgili haberler hepimizi derinden endişelendiriyor. Düşüncelerim, şu anda Kraliçe ve tüm Kraliyet Ailesi’yle birlikte.” diye konuştu.

Balmoral’da bariyerler kuruldu
Buckingham Sarayı’nın, İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in sağlığıyla ilgili endişeler üzerine yaptığı açıklama sonrası medya mensupları Balmoral Şatosu’nun dışında toplanırken, çevrede bariyerler kuruldu.
Cenazesi planlandı
Sık sık sağlık problemleri yaşayan Kraliçe’nin cenazesinin nasıl olacağı bile  geçtiğimiz dönemlerde medyaya sızdırılmıştı.
“Londra Köprüsü yıkıldı”
Medyaya sızdırılan cenaze düzenlemelerini içeren plana göre başbakan, bir memur tarafından “Londra Köprüsü yıkıldı” koduyla Kraliçe’nin ölümü hakkında bilgilendirilecek.
Halk ise resmi haber ajansı PA Media üzerinden verilecek son dakika haberiyle Kraliçe’nin öldüğünü öğrenecek.

Kraliçe’nin tabutu 3 gün boyunca ziyaret edilebilecek
Bir diğer yandan, Kraliçe’nin tabutu, Buckingham Sarayı’ndan Westminster Sarayı’na bir geçit töreniyle götürülecek.
Burada katafalka konulacak tabut, üç gün boyunca günde 23 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Önemli kişiler için biletler düzenlenecek.
Web sitesi karartılacak
Kraliyet Ailesi’nin web sitesi, Kraliçe’nin ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek.
İngiliz hükümetinin “gov.uk” uzantılı web siteleri ve hükümet kurumlarına ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara (banner) yer verilecek.

Acil olmayan içerik paylaşılmayacak
Acil olmayan içerik yayınlanmayacak ve yeniden paylaşım (retweet) hükümetin iletişim başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak.
Yas ilan edilecek
Devlet cenaze töreni, Kraliçe’nin ölümünden 10 gün sonra gerçekleştirilecek ve ulusal yas günü olarak ilan edilecek.
Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi durumunda çalışanlara izin verilmesi işverenlerin inisiyatifine bırakılacak.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İBB Şehir Tiyatroları, 2022-2023 tiyatro sezonunun ana temasını “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” olarak belirledi. Şehir Tiyatroları yerli ve yabancı klasikleri seyirciyle buluştururken, yeni yazarlar ve oyunlarına da sahnelerinde yer veriyor. Bu sayede geleceğin klasikleşecek eserleri ilk kez seyirciyle buluşturuluyor.Bu ay; Hamlet, Çingene Boksör, Cadı Kazanı ve Komik Para adlı 4 yeni oyunun yanı sıra Kutlama, Gül’e […]

  Continue reading
 • 17. İstanbul Bienali, İngiltere’nin en etkili sanat ödüllerinden Turner Ödülü adaylığı bulunan, sanatçı ve aktivist ikili Cooking Sections’ın bienalde yer alan “Çamuralem/Wallowland” başlıklı projesine ev sahipliği yapıyor. Yaşadığımız dönemin çevreyle ilgili sorunlarını irdelemek için yiyecekleri bir yöntem olarak kullanan Cooking Sections’ın bienale özel hazırladığı proje, genişleyen kentsel alan sonucu sulak arazilerin ve otlakların azalması nedeniyle […]

  Continue reading
 • “Vali” unvanlı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Diyarbakır’da yapılan bir toplantıdan sonra Ankara’ya dönecekti. Ancak, Diyarbakır’dan Ankara’ya dönüş saatlerinde uçak olmadığı için Elazığ’a gelip saat 17.10’da kalkacak tarifeli uçağa yetişmek için helikoptere bindiler.Helikopterle havaalanına indiler. Uçağın kalkışı biraz da onlar için geciktirilmişti. Aktaş ve Çetin doğrudan uçağa geldiler. […]

  Continue reading
 • ÖMER HAYYAM; Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin.Arkandan konuşana da darılma onu insan yerine koyan yine sensin!.. diyor.Sayın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 27. dönem çalışma kampında konuştu. ”Gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları her yerde bizimle birlikte yürüyor, buna inanın. Bu mücadelede halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz…”“Şunu artık bilmek zorundayım. Siz gerçekten benimle beraber misiniz?” […]

  Continue reading