Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Yaz bitti ve birçok kişi için tekrar forma girme zamanı geldi… Sağlıklı bir diyet uygulamanın yanı sıra, özellikle koşu gibi aerobik egzersizlerle kalori harcamasını artırmak da önemlidir.
Koşu, yeni başlayanlar için spor yapmanın ve kalori yakmanın en iyi yollarından biridir.
Peki, zamana ve hıza bağlı olarak koşu yaparken kaç kalori yakılır?

Bir kilometre için kaç dakika koşmak gerekir?
Koşu sırasında bir kilometre için ideal olarak 7 ila 9 dakika koşulmalıdır. Bu süre  kişiseldir, koşu deneyiminize, yaşınıza ve sağlığınıza göre değişebilir.
Tüm bu kişisel durumlar dikkate alındığında, koşu sırasında bir kilometrelik seyahat süresi yaklaşık 12 buçuk dakika olabilir.
Koşu bağlılık, azim, düzenlilik ve uyulması gereken program gerektiren bir spordur. Devam edilirse, iki veya üç ay içinde tekrar forma girme şansı oldukça yüksektir.
Koşuya yeni başlayan biriyseniz, haftada yaklaşık 7 kilometre ile başlayın; daha deneyimli hale geldiğinizde haftada 15 kilometreye kadar yol katedebilirsiniz.

Bir kilometre koşarak kaç kalori yakılır?
Kalori tüketimi, tıpkı bir kilometrelik koşu süresi gibi kişiseldir ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Yaş, kilo, cinsiyet ve hepsinden önemlisi yağsız kütle yaktığınız kalori miktarını etkiler.
Koşu, iyi miktarda kalori yakmanızı sağlar: Düzenli olarak, kesin ve sabit bir plan izlenerek yapılırsa, birkaç ay içinde sizi tekrar forma sokabilir.
Peki, koşarken kaç kalori yakabilirsiniz? Koşu, kilometre başına vücut ağırlığının kilogramı başına bir kalori yakar.
Bu, 65 kiloysanız, koşu yaptığınız her kilometre için yaklaşık 65 kalori yakacağınız anlamına gelir. Öte yandan, koşmak yerine tempolu yürümeye karar verirseniz, kalori tüketiminiz katedilen her kilometre için vücut ağırlığınızın tam olarak yarısı olacaktır.
Tabii ki yakılan kalori arazi tipi, eğim, giyilen kıyafetler gibi birçok faktörden etkilenir, ancak hızdan çok fazla etkilenmez. Daha hızlı koşmak, yakılan kaloriyi sadece biraz artırır.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

  • Beşiktaş’ta, Vodafone Park önüne önceki gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki grup arasında kavga çıktı. Kavga…

  • Olay, dün Atatürk Bulvarı’nda bulunan veteriner kliniğinde meydana geldi. B.P., kliniğin bahçesinde bulunan köpeği demir korkuluğun arkasından cinsel sözler söyleyerek taciz ettikten sonra yoldan kliniğin bahçesine cam şişe fırlatmaya başladı. Görevlilerle tartışma yaşayan B.P. çevredeki vatandaşlar tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.Daha sonra kliniğin önüne…

  • Önceki gün Beşiktaş’ta, stat önüne gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. İki grup arasında kavga çıktı Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki…

  • BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, AA muhabirinin, uluslararası anlaşmalara rağmen Yunanistan’ın Ege’deki bazı adalara askeri yığınak yaptığı yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi:“Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina’dan hem de Ankara’dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek eylem ve ifadelerden…