Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Kırıkkale’de sebze ve meyve üreticileri, tarım arazilerinde çalıştıracak işçi bulmakta güçlük çekiyor.
Üreticiler, tarım arazisinde çalıştıracak yerli işçiye ulaşmakta zorluk çektiklerini ve bu sebeple mültecileri çalıştırdıklarını söyledi.
Delice ilçesinde de çalışanların büyük kısmını Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen tarım işçileri oluşturuyor.
Kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda kalan aileler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta “gurbet mesaisini” sürdürüyor. Mülteciler de tarım arazilerinde çalışıyor.
“Kendi ilçemizde işsizlik sıfır derecesinde”
Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, yaptığı açıklamada, ilçede işçi problemi yaşadıklarını ifade ederek çalışmak isteyen kişilere çağrıda bulundu.
İş arayan vatandaşları ilçeye davet eden Özdem, “İşçi sıkıntısı yaşıyoruz. Yani iş bol, çalışacak eleman noktasında sıkıntı var. Kamyonu yükleyen burada çalışan arkadaşlar Urfa’dan geldi. Bizim kendi ilçemizde işsizlik sıfır derecesinde. Yani ‘benim işim yok’ diyen kimse yok. Bu manada da gerek tarım anlamında gerekse de diğer sektörlerde iş arayan çalışmak isteyen hemşerilerimizi Delice’ye bekliyoruz” dedi.
“İşçileri dışarıdan getirtiyoruz, mülteciler gelip çalışıyor”
Domates üreticisi Mustafa Demiray, işçi bulamadıklarını belirterek, “İşçileri dışarıdan getirtiyoruz. Mülteciler gelip çalışıyor. Delice’de işçi bulamıyoruz. Devlete sırtını dayamışlar, geçinip gidiyorlar. Biz burada 220 liraya çalıştırıyoruz. 300 lira da versem Delice’den çalışan adam çıkmaz. ‘Çalışmıyorsunuz’ diyorum, ‘ne yapıyorsunuz’ diyorum, ‘yatmayın kalkın’ diyorum. Ağzı dolu sana lafı söyler sonra da çeker gider” diye konuştu.

“İyi ki mülteciler var”
Tarımda en çok mültecilerin çalıştığını ifade eden Demiray, “Dışarıdan gelen işçi olmasa kendi memleketimizde çalışan adam bulamayız. İyi ki onlar var. Eğer onlar olmasa bu insanlar daha fazla paraya bu ürünü satın alır. Şimdi 4 liraya veriyorum. Yevmiye 500 lira olunca ne yapacağım? Ben de üstüne koyacağım. Bu da halka yansıyacak gerçekten. Söylüyorlar işte, ‘Suriyeliler Afganlılar gitsin’ diye. Gitsin de onun yerini kim dolduracak? Tarımda, sanayide onlar çalışıyor. Bizimkiler beğenmiyor” diye konuştu.

“Veriminden de parasından da memnunuz”
Domatesin kilosunu 4 liraya sattığını anlatan Demiray, “Masa istiyorlar. ‘Z’ kuşağı mıdır ‘B’ kuşağı mıdır nedir, onlar da bir garip insan. Çalışma nedir, bilmiyorlar. İnanın yerli karpuzu dahi bilmiyorlar. Aşılı karpuzdan zevk alıyorlar. ‘Z’ kuşağı bomboş, onlar hazıra alışmış. Şu anda verimden memnunum. 4 lira iyi para bugün, en az 5 ton üretirsen 20 bin lira para yapar. Bunun 10 bini masrafa gider, 10 bini de yanımıza kalır. Şu an veriminden de parasından da memnunuz. Şu anda 12 ton sattım. En az 15 ton daha çıkar” şeklinde konuştu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Van’da Şahabettin ve Songül Bucağa çiftinin iki çocuğundan biri olan Ferhat Bucağa, 1998’de hastanenin kadın doğum servisinde 630 gram olarak dünyaya geldi. Yaşam savaşını kazandı, büyüdü ve tıp okudu Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde verdiği 2,5 aylık yaşam mücadelesinin ardından iyileşerek ailesine teslim edilen Bucağa, başarılı bir eğitim sürecinin ardından kazandığı Van YYÜ Tıp Fakültesi’ni de […]

  Continue reading
 • Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’nda, bir otomobil ile cip sürücüsü arasında yol verme tartışması kısa sürede büyüdü. Sürücüler arasında başlayan küfürleşme üzerine otomobilden inen 3 kişi, bagajdan çıkardıkları otomatik tüfekle etrafa ateş açtı. Ateş açılınca cip sürücüsü kaçtı Cip sürücüsü, otomatik tüfeğin çıkması üzerine olay yerinden kaçtı. İHA’nın haberine göre; 3 […]

  Continue reading
 • Ryan Reynolds, prodüksiyon öncesi hazırlık süreci devam eden Deadpool 3 ile ilgili gelişmeleri aktardığı yeni bir video yayınladı. Wolverine, Deadpool ile dönüyor Videoda Deadpool’un mizahi diliyle filmin 2023’te izleyici karşısına çıkamayacağını belirten Reynolds, filmde Hugh Jackman’ın bir kez daha Wolverine rolüne döneceğinin müjdesini verdi. Hugh Jackman, Deadpool 3 filminde bir kez daha Wolverine olacak – VİDEO Hugh […]

  Continue reading
 • Milli Eğitim Bakanlığı, Türkçe ve yabancı dil eğitimini farklı öğretim materyalleri ile güçlendirecek ve süreç değerlendirme yöntem ve tekniklerini sınıf ortamında uygulamaya geçirecek çalışmalarından birini hayata geçirdi. Şubat ayında dijital ortamda yayınlanan “Adventures of Zury” isimli etkinlik kitap setinin basılı hali, eylül ayından itibaren 2. sınıf öğrencilerine dağıtılmaya başlandı. Üçüncü sınıflar için hazırlanan kitap seti […]

  Continue reading