Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

2023’te yapılacak seçimlere az bir zaman kaldı.
Millet İttifakı’nda yaşanan Cumhurbaşkanı adaylığı bilmecesi de sürmeye devam ediyor.
İttifak içinde adaylık konusunda her gün yeni bir ses çıksa da henüz netleşmiş bir şey yok.
Hal böyleyken aday belirsizliğinin yanına bir de henüz değerlendirilmemiş konular ve yapılmamış çalışmalar var.
Cumhurbaşkanı adayını netleştirmeden yapılması gerekenleri sıraladı
Aylardır bir araya gelmelerine rağmen bir mesafe kat edemeyen altılı masadan konuya ilişkin itiraf gibi bir açıklama geldi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayını netleştirmeden önce yapılması gerekenleri sıraladı.
“Bu kararlar netleşmeden Cumhurbaşkanı adayını netleştirmek doğru değil”
Cumhurbaşkanının seçilince ne yapacağını bilmesi için bazı çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, liyakat, adaletin sağlanması, bağımsız kurumların bağımsızlığının sağlanması, nitelikli insanların devlete yerleştirilmesi, hasar tespit komisyonu kurulması gibi pek çok konuda aldığımız ve bundan sonra da alacağımız kararlar var. Bu kararlar netleşmeden Cumhurbaşkanı adayını netleştirmek doğru değil tabii” dedi.

“Cumhurbaşkanı seçilince neyi yapacağını bilmeli”
Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu ayrıca, “Cumhurbaşkanı seçilince neyi yapacağını bilmeli. Dolayısıyla toplumda bir hayal kırıklığı yaratmamalı. O yüzden adayın açıklanması için zamanı var.” ifadelerini kullandı.
Son olarak Millet İttifakı’ndaki partilerin çalışma durumuyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:
“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, liyakat, adaletin sağlanması, bağımsız kurumların bağımsızlığının sağlanması, nitelikli insanların devlete yerleştirilmesi, hasar tespit komisyonu kurulması gibi pek çok konuda aldığımız ve bundan sonra da alacağımız kararlar var. Bu kararlar netleşmeden Cumhurbaşkanı adayını netleştirmek doğru değil tabii.
“Adayın açıklanması için zamanı var”
Çünkü, Cumhurbaşkanı seçilince neyi yapacağını bilmeli. Dolayısıyla toplumda bir hayal kırıklığı yaratmamalı. O yüzden adayın açıklanması için zamanı var. Biz ayda bir toplanırken, o ay içinde çalışmıyor değiliz. O ay liderler toplantısı öncesi bütün partilerin genel başkan yardımcıları belli konularda aralıksız çalışıyorlar. Bir sonraki toplantıya hazır bir çalışma geliyor. O çalışmalar Genel Başkanların imzasıyla kamuoyuna duyuruluyor.”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Türkiye’de akrep yetiştiriciliği belgesine sahip Metin Örenler, hem dünyanın en tehlikeli hem de en pahalı işini yapıyor. Örenler, 550 metrekarelik kapalı alanda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü ve dünyadaki tüm akrep ile yılan sokmalarına karşı etkili olan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri yetiştirip, sağımını yapıyor. Binlerce akrep yetiştiriyor Türkiye’de bugüne kadar akrep zehrinin anti panzehir olarak kullanıldığını, kendilerinin […]

  Continue reading
 • Diyarbakır 450 Evler Mahallesi’nde bulunan 8 katlı inşaatın 5’inci katında kalıp döşeme işi yapan Murat Esin(34), dengesini kaybederek 25 metre yükseklikten zemine düştü. Olay yerinde yaşamını yitirdi DHA’nın haberine göre; ihbarla olay yerine gelen sağlık ekipleri, Esin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından Esin’in cansız bedeni, otopsi için adli tıp kurumunun […]

  Continue reading
 • Aksaray Dere Mahallesi 653. sokakta gece kentte huzur ve güven uygulaması yapan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şubesi, Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü ve mahalle çarşı bekçileri durumundan şüphelendikleri 68 MA 1016 plakalı otomobili durdurdu. Alkol testinden kaçtı İHA’nın aktardığına göre; Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan uygulamada aracın aranması için sürücüsü yabancı uyruklu Joshgun A. […]

  Continue reading
 • Uluslararası alanda faaliyet gösteren araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos tarafından yapılan iki araştırma, ülkede 10 kişiden sekizinin alım gücünün düştüğünü ortaya koyarker, enflasyonun hem Türkiye’de hem de küresel olarak artacağı öngörüsünün hakim olduğunu gösterdi. Türkiye’de yurttaşlar üç ay öncesine göre gıda harcamalarına daha çok para ayırdığını, alışkın olduğu markalar yerine market markası ya da markasız […]

  Continue reading