Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Urartu Kralı 2. Rusa tarafından Süphan Dağı eteğindeki Van Gölü’ne hakim tepeye inşa edilen Kef Kalesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve desteğiyle kazı çalışması yapılıyor.
Urartuların önemli yapıları arasında yer alan ve 50 yıl aradan sonra geçen yıl başlanan kazılar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun’un bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.
Kazılarda bu yıl “fil ayakları” olarak adlandırılan kale kolonlarında “Urartu mavisi” olarak isimlendirilen boyaları, kalenin batı kısımlarında da mutfak ve hizmet odaları tespit edildi.
“Kaledeki faaliyetler büyük bir yangınla son bulmuş”
AA’da yer alan habere göre; Doç. Dr. Coşkun, 50 yıl aradan sonra geçen yıl başlatılan kazılarda yerleri tespit edilen fil ayaklarından bazılarını yeniden ayağa kaldırarak etrafını temizlediklerini söyledi.

“Çalışmalarımız devam ediyor”
Bu yıl çalışmalara hizmetle ilgili alanlarda devam ettiklerini anlatan Coşkun, “Kale, milattan önce 685-645 yıllarında hüküm sürmüş 2. Rusa tarafından inşa edilmiş. 2. Rusa, kentler inşa eden önemli bir kral. Sadece mimari değil, sanatsal anlamda da önemli eserler kazandırmış. Bunu Kef Kalesi’nde görebiliyoruz. Kef Kalesi’ndeki faaliyetlerin çok büyük bir yangınla son bulduğunu belirledik. Kalenin tüm alanına yayılan ve bazaltı bile etkileyecek kadar büyük bir yangın olduğunu gördük. Kalenin batı bölümünde, kale ile ilişkili olacak hizmet binalarının da varlığını görebiliyoruz. Mutfak ve kaleye hizmet sağlayacak çeşitli odaların varlığını tespit ettik. İkinci dönem çalışmalarımız, restorasyon ve konservasyon olarak devam ediyor.”

“Mutfak olabileceğini düşünüyoruz”
Dikdörtgen yapının milattan önce 2 bin 700 yılına tarihlendirildiğini kaydeden Coşkun, şu bilgileri verdi: “Yapının içindeki bulgulardan buranın mutfak olabileceğini değerlendiriyoruz. Kalede metal buluntu çok az çıkıyor. Kemer parçaları var. Bunun dışında daha çok yanmış ahşap parçaları, ahşap çiviler tespit ettik. Kalenin 100’den fazla odasının olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalar sırasında özellikle büyük fil ayaklarının kenarlarında ‘Urartu mavisi’ olarak isimlendirdiğimiz boyalar tespit ettik. Bu alanda en azından mavi boyanın kullanıldığını anlıyoruz.”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kent girişinde 2 aracı şüphe üzerine durdurdu. Eğitimli köpek ‘Alex’ ile arama yapılan araçlardan birinin yedek lastiğine, 5 paket halinde gizlenen 5 kilo 250 gram metamfetamin ele geçirildi.Uyuşturucunun, bugüne kadar Konya’da ele geçirilen en yüksek miktar, piyasa değerinin de yaklaşık 2 milyon lira olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan […]

  Continue reading
 • Minneapolis kentinde asliye hukuk mahkemesinde açılan davada, Liu, 2018’de Minnesota Üniversitesinde öğretim gören Cingyao Liu adlı kadına tecavüz etmekle suçlanıyor.“Yemeğe çıktığı kadına alkolün etkisindeyken tecavüz ettiği” iddia edilen Liu, suçlamaları reddederken, Savcılık Liu hakkında henüz cezai kovuşturma başlatılmadığını bildirdi.Jüri seçiminin bugün başlayacağı davanın ilk duruşmasının 3 Ekim’de yapılması planlanıyor.Duruşmalarda hem davalının hem de davacının jüri […]

  Continue reading
 • Elazığ’ın Aksaray Mahallesi üzerinde korkunç bir kaza yaşandı. Güney Çevre yolu üzerinde yaşanan olayda, edinilen bilgiye göre Ö.M. idaresindeki 23 P 3427 plakalı pikap, sürücüsünün direksiyon kontrolünden çıktı. Bu esnada araç, bariyerlere çarparak şarampole yuvarlandı. Kazada 5 kişi yara aldı İHA’nın haberine göre, yaşanan dehşet kazada 5 kişi yaralandı. Kazayı gören diğer sürücülerin haber vermesi […]

  Continue reading
 • Denizli’nin Saray ilçesinden Sinop’un Erfelek ilçesindeki Tatlıca Takım Şelaleleri’ne tatile giden grubun üzerine, bugün saat 13.00 sıralarında ağaç devrildi. 2 kişi can verdi Ağacın altın kalanlar çevredekilerin yardımıyla kurtarıldı. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin incelemesinde gruptan Yaşar Pendik ve Elvan Sümer’in hayatını kaybettiği belirlendi. 2 kişinin cansız bedeni, Erfelek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Birinin durumu […]

  Continue reading