Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İş kazalarının yaşanmaması için geliştirilen iş güvenliği kuralları denetleniyor ve ceza kesiliyor, kuralları yerine getiren iş yerlerine de teşekkür ediliyor.
25 bin iş yeri uyarıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sorumluluğunda olan bu konu ile ilgili çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yükümlülüğünü yerine getiren 12 bin iş yerine teşekkür yazısı gönderdi, İSG hizmeti sunmayan 25 bin iş yerine uyarıda bulundu.
Aylık 17 bin liradan 52 bin liraya kadar idari para cezası
İş yerlerinin bu alanda faydalanabilecekleri destek ve teşvik uygulamaları hakkında bilgi verilen yazıda, görevlendirmesi yapılmayan iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi veya diğer sağlık personelinin her biri için ayrı ayrı olmak üzere aykırılığın devam ettiği her ay için 17 bin liradan 52 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabileceği vurgulandı.

Kurallara uyanlara aylık destek ödemesi
Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan fazla çalışan istihdam eden iş yerlerinin, İSG hizmetinin kesintisiz temin edileceği belirtilen yazıda, çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan az çalışan istihdam eden iş yerlerinin ise iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmetini ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden (OSGB) veya çalışan sağlığı merkezinden sağlaması halinde, her bir çalışan için prime esas günlük kazanç alt sınırının yüzde 1,6 oranı uygulanarak aylık destek ödemesinden faydalanabilecekleri belirtildi.
Yazıda, 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmaması halinde, işsizlik sigortası işveren payının 3 yıl süreyle yüzde 50 indirimli ödenmesi imkanının olduğu hatırlatıldı.

İş yerleri İSG hizmetini nasıl alıyor
İş yerlerinde İSG hizmetlerinin yürütülebilmesi için iş yerinde çalışan kişiler arasından uygun sertifikaya sahip kişiler görevlendirilebildiği gibi işveren ilgili eğitimleri alarak görevi kendisi de üstlenebiliyor, Bakanlıkça yetkilendirilen OSGB’lerden hizmet de alınabiliyor. İSG hizmetlerinde görevlendirilen kişiler de işverene rehberlik yapmak, riskleri değerlendirmek, çalışanlara eğitim vermek ve sağlık gözetimi gibi birçok alanda faaliyet yürütüyor.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • 2013 yılında bu yana Sayıştay’ın uyarılarını dikkate almayan Merkez Bankası’nın söz konusu tarihten bu yana personeli ve ailelerinin tedavi ve ilaç giderleri için yasalara aykırı olarak 307 milyon liradan fazla harcama yaptığı ortaya çıktı.Sayıştay’ın “Merkez Bankası 2021 Yılı Denetim Raporu’nda yer alan bilgiye göre sadece geçtiğimiz yıl kurumun personel için banka bütçesinden yapılan özel sağlık […]

  Continue reading
 • İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır’da başlatılan Eren Abluka-34 Narko Terör Operasyonları ile terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmaya devam ediliyor. Operasyonların 49. gününde Hani ilçesi Gömeç Mahallesi kırsalında önceden tespit edilen 55 ayrı noktaya operasyon düzenlendi. Çok sayıda uyuşyurucu ele geçirildi Jandarma Komando Özel Operasyon (JOPER), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucusu timlerince gerçekleştirilen arazi arama tarama faaliyetinde […]

  Continue reading
 • İzmir’in Kınık ilçesi Poyracık Mahallesinde oturan evli, 3 çocuk babası Sadettin Pala, çocukları Eymen(10) ve Ömer’den(12) bir süre haber alamayınca, saat 17.00 sıralarında yakınları ile birlikte arama çalışması başlattı. Havuzun kenarında elbiseleri bulundu Yapılan aramada Çümbülce mevkisinde bulunan yangın söndürme havuzunun kenarında çocuklara ait olduğu düşünülen elbise ve ayakkabı bulundu. Havuzdan cansız bedenleri çıkarıldı DHA’nın aktardığına göre; çocukların yangın […]

  Continue reading
 • UEFA Uluslar Ligi’nde Portekiz, İspanya’ya 1-0 mağlup olarak grup liderliğinden olurken eleştirilerin hedefinde Cristiano Ronaldo vardı. Performansı nedeniyle ülkesinde sert eleştirilere maruz kalan yıldız futbolcuya, ablası Katia Aveiro sahip çıktı. Aveiro’nun hedefinde Portekiz halkı vardı. “Portekizliler yedikleri tabağa tükürürler” Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda sert ifadeler kullanan Katia Aveiro, “Bugünler beni hiç şaşırtmıyor. Portekizliler yedikleri tabağa […]

  Continue reading