Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İş kazalarının yaşanmaması için geliştirilen iş güvenliği kuralları denetleniyor ve ceza kesiliyor, kuralları yerine getiren iş yerlerine de teşekkür ediliyor.
25 bin iş yeri uyarıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan bu konu ile ilgili çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yükümlülüğünü yerine getiren 12 bin iş yerine teşekkür yazısı gönderdi, İSG hizmeti sunmayan 25 bin iş yerine uyarıda bulundu.
Aylık 17 bin liradan 52 bin liraya kadar idari para cezası
İş yerlerinin bu alanda faydalanabilecekleri destek ve teşvik uygulamaları hakkında bilgi verilen yazıda, görevlendirmesi yapılmayan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personelinin her biri için ayrı ayrı olmak üzere aykırılığın devam ettiği her ay için 17 bin liradan 52 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabileceği vurgulandı.

Kurallara uyanlara aylık destek ödemesi
Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan fazla çalışan istihdam eden iş yerlerinin, İSG hizmetinin kesintisiz temin edileceği belirtilen yazıda, çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan az çalışan istihdam eden iş yerlerinin ise iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmetini ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden (OSGB) veya çalışan sağlığı merkezinden sağlaması halinde, her bir çalışan için prime esas günlük kazanç alt sınırının yüzde 1,6 oranı uygulanarak aylık destek ödemesinden faydalanabilecekleri belirtildi.
Yazıda, 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmaması halinde, işsizlik sigortası işveren payının 3 yıl süreyle yüzde 50 indirimli ödenmesi imkanının olduğu hatırlatıldı.

İş yerleri İSG hizmetini nasıl alıyor
İş yerlerinde İSG hizmetlerinin yürütülebilmesi için iş yerinde çalışan kişiler arasından uygun sertifikaya sahip kişiler görevlendirilebildiği gibi işveren ilgili eğitimleri alarak görevi kendisi de üstlenebiliyor, Bakanlıkça yetkilendirilen OSGB’lerden hizmet de alınabiliyor. İSG hizmetlerinde görevlendirilen kişiler de işverene rehberlik yapmak, riskleri değerlendirmek, çalışanlara eğitim vermek ve sağlık gözetimi gibi birçok alanda faaliyet yürütüyor.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Ziraat Türkiye Kupası 3. eleme turu kura çekimi, 4 Ekim Salı günü Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilecek.TFF’nin açıklamasına göre, Orhan Saka Konferans Salonu’nda saat 14.00’te gerçekleştirilecek kura çekimine, federasyon yetkilileri ve kulüp temsilcileri katılacak.3. eleme turunda 68 takım, seri başı sistemine göre eşleşecek ve müsabakalar tek […]

  Continue reading
 • İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kent girişinde 2 aracı şüphe üzerine durdurdu. Eğitimli köpek ‘Alex’ ile arama yapılan araçlardan birinin yedek lastiğine, 5 paket halinde gizlenen 5 kilo 250 gram metamfetamin ele geçirildi.Uyuşturucunun, bugüne kadar Konya’da ele geçirilen en yüksek miktar, piyasa değerinin de yaklaşık 2 milyon lira olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan […]

  Continue reading
 • Minneapolis kentinde asliye hukuk mahkemesinde açılan davada, Liu, 2018’de Minnesota Üniversitesinde öğretim gören Cingyao Liu adlı kadına tecavüz etmekle suçlanıyor.“Yemeğe çıktığı kadına alkolün etkisindeyken tecavüz ettiği” iddia edilen Liu, suçlamaları reddederken, Savcılık Liu hakkında henüz cezai kovuşturma başlatılmadığını bildirdi.Jüri seçiminin bugün başlayacağı davanın ilk duruşmasının 3 Ekim’de yapılması planlanıyor.Duruşmalarda hem davalının hem de davacının jüri […]

  Continue reading
 • Elazığ’ın Aksaray Mahallesi üzerinde korkunç bir kaza yaşandı. Güney Çevre yolu üzerinde yaşanan olayda, edinilen bilgiye göre Ö.M. idaresindeki 23 P 3427 plakalı pikap, sürücüsünün direksiyon kontrolünden çıktı. Bu esnada araç, bariyerlere çarparak şarampole yuvarlandı. Kazada 5 kişi yara aldı İHA’nın haberine göre, yaşanan dehşet kazada 5 kişi yaralandı. Kazayı gören diğer sürücülerin haber vermesi […]

  Continue reading