Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin yeni lideri belli oldu.
Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ile Dışişleri Bakanı Liz Truss arasında geçen yarışın kazananı Truss oldu.
İngiltere’de kazanan Truss
Düzenlenen programda sonuçlar açıklanırken, Truss 81 bin 326 oy, Sunak ise 60 bin 399 oy aldı.
Böylece 47 yaşındaki Truss, hem partinin yeni lideri hem de Boris Johnson’dan başbakanlık koltuğunu devralacak isim olarak kayıtlara geçti.
Ayakta alkışlandı: Benim için bir onur
Sonucun ardından uzun süre ayakta alkışlanan ve son derece sevinçli olduğu görülen Truss, yaptığı konuşmada, lider olarak seçilmenin kendisi için bir onur olduğunu söyledi.
Boris Johnson’a teşekkür etti
İngiliz siyasetçi, yürüttüğü kampayanın son derece zorlu geçtiğini anlattı.
Truss, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı koyduğu, Brexit’i gerçekleştirdiği ve koronavirüs aşılarını halka sağladığı için Boris Johnson’a teşekkür etti.

Kraliçe ile görüşecek
Muhafazakarların yeni lideri Liz Truss, salı günü Kraliçe 2’nci Elizabeth ile görüşmek için İskoçya’ya gidecek. İngiliz Kraliçe, Başbakan Truss’tan hükümeti kurmasını isteyecek.
2015’ten bu yana dördüncü başbakan
Johnson’ın yerini alma yarışında Truss, uzun süredir önde gidiyordu. Söz konusu isim ayrıca, 2015 seçimlerinden bu yana Muhafazakarların dördüncü başbakanı oldu.

“Verdiğim sözleri yerine getireceğim”
Öte yandan Truss, Muhafazakar Parti’nin önümüzdeki iki yıl içinde hizmet edebileceğini göstermesi gerektiğini söyleyerek, seçmenlere verdiği sözleri yerine getireceğini vurguladı.
Ülke ekonomisinin durumuna işaret eden Truss, vrgileri azaltmak ve İngiltere ekonomisini büyütmek için “cesur bir planı” olduğunu kaydetti.
Truss, yükselen enerji faturaları konusunda ise sadece faturalarla değil, aynı zamanda uzun vadeli tedarik sorunlarıyla da ilgilenerek kriz söz konusu olduğunda “yerine getireceğini” ifade etti.

Liz Truss, Başbakan olursa Türkiye’ye göçmen göndermek istediğini söyledi haberi için tıkla

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Elektrik ve doğalgazda mesken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı abonelerin ekim tarifesi sabit kaldı.Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde ekim ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ekimde uygulayacağı satış fiyatı sabit kalarak 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira oldu.AYLIK HESAPLANIYORSanayi abonelerinin tarifesi, […]

  Continue reading
 • Hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen aile destek programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabiliyor.AİLE DESTEK TUTARI YÜKSELTİLDİTürkiye Aile Destek Programı’nın kapsamının genişletilmesine ve etkinliğini artırmaya yönelik çalışmaların tamamlandığını bildiren Bakan Yanık, şunları kaydetti:“Küresel ekonomik dalgalanmalardan ihtiyaç […]

  Continue reading
 • TürkAkım doğalgaz boru hattının operatörü South Stream Transport B.V, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımları nedeniyle ihracat lisansının iptal edildiğini, ancak Türkiye ve Avrupa’ya sevkiyatların etkilenmeyeceğini açıkladı.South Stream Transport B.V.’den yapılan yazılı açıklamada, AB’nin 2022 boyunca Rusya’ya ürün, teknoloji ve hizmet temin edilmesine yönelik yaptırımlar uyguladığına işaret edildi.AB’nin 18 Eylül’de yeni bir yaptırım uyguladığı hatırlatılan açıklamada, “Bu […]

  Continue reading
 • İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, kamuoyunda ‘Sarallar’ olarak bilinen suç örgütüne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, örgüt yöneticilerinden firari olan Soner Rençber’in, Büyükçekmece’de olduğunu tespit etti.Yaklaşık üç ay devam eden fiziki ve teknik takibin ardından Soner Rençber’in başkası adına kiralanan, hücre tipi ve güvenlikli bir evde kaldığı belirlendi. Dışarıyla neredeyse hiç bağlantı kurmadan bu […]

  Continue reading