Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Dünya genelinde yaşanan orman yangınları hava kirliliğini beraberinde getirerek insan sağlığını olumsuz etkiliyor.
Dünya Meteoroloji Örgütünün (WMO) bu kapsamda yayınladığı 2022 Hava Kalitesi ve İklim Bülteni’nde, son bir yılda çıkan orman yangınları ve sıcak hava dalgalarının etkileri incelendi.
Ağır sağlık riski
Temmuz ve Ağustos 2021’de en yoğun orman yangınlarının görüldüğü Sibirya, Kanada ve ABD’nin batı bölgelerinde yangınların havadaki parçacıklı madde oranını 2,5 mikrometreye getirdiği bildirildi.
Parçacıklı madde oranında 2,5 mikrometre seviyesinin, insanda ciğer ve dolaşım sistemini etkilemesi nedeniyle ağır sağlık riski olarak değerlendirildiği kaydedildi.
Hava kirliliğinin artması öngörülüyor
Bültende görüşüne yer verilen WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Küre ısınırken orman yangınlarına bağlı hava kirliliğinin, düşük emisyon durumunda dahi artması bekleniyor.” öngörüsünde bulundu.
Taalas, “Hava kirliliği, sağlık risklerinin yanı sıra ekosistem ve atmosferin sağlığı için de tehdit içeriyor.” ifadelerini kullandı.
Bültende yer alan gelecek tahminlerinde, dünya genelinde yıkıcı orman yangınlarının 21. yüzyılın sonuna doğru yüksek karbon ve sera gazı salımı halinde yüzde 40-60, düşük salım halinde ise yüzde 30-50 artış gösterebileceği öngörüldü.
AA’nın haberine göre, küresel sera gazı salımının bu şekilde devam etmesi durumunda ise bu yüzyılın ikinci yarısı itibarıyla küresel ısı seviyesinin 3 derece yükseleceği tahmini yapıldı.

Sağlıklı hava soluyanlar, dünya nüfusunun yüzde birinden az
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), WMO ve Birleşmiş Milletler Enerji Programına (UNEP) bağlı bilim araştırmacıları, 2022 Uluslararası Temiz Hava Günü dolayısıyla yaptıkları ortak açıklamada, küresel hava kirliliğindeki güncel durumu değerlendirdi.
Açıklamada, DSÖ’nün hava kalitesi standartlarına uygun temizlikte hava soluyanların oranının dünya nüfusunun yüzde birinden bile az olduğu belirtilirken sağlıksız hava solumanın en çok yaşlılar, çocuklar ile doğum öncesi ve sonrası süreçteki kadınları etkilediği bildirildi.
DSÖ’nün verilerine göre, her yıl ölen 15 yaş altı 600 bin civarında çocuğun hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklardan ötürü yaşamını yitirdiği, milyonlarca çocuğun ise hava kirliliğinden ötürü ciddi sağlık sorunları yaşadığı aktarıldı.
Hava kirliliğinin gıda kalitesini olumsuz etkilediği, buna dair en son 2006’da yapılan araştırmada ozon tabakası hasarının 23 tarım mahsulünde küresel oranda 26 milyar ABD doları zarara uğrattığı kaydedildi.

Hava kirliliğinin ekonomik bedeli 8,1 trilyon dolar
Sağlık harcamalarının da son yıllarda hava kirliliği nedeniyle artış gösterdiği, 2021’de hava kirliliğinin etkileriyle mücadele için yapılan sağlık harcamalarının 8,1 trilyon doları bulduğu bildirildi.
Açıklamada uluslararası camiaya sınır ötesi hava kirliliklerine karşı takip, raporlama ve bilgi paylaşımı gibi iş birliklerini artırma, atmosferde kirliliğe yol açan unsurların gözlemlenmesi için küresel mekanizmaları güçlendirme ve geçen yıl Glasgow’da düzenlenen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda alınan kararların uygulanması için çaba sarf etme çağrısı yapıldı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nden (INE) yapılan açıklamaya göre, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji kriziyle art arda son 3 aydır çift hanelerde seyreden enflasyon, eylülde tekrar tek haneye geriledi.İspanya’da enflasyon, 3 ay sonra tek haneye gerileyerek eylülde yüzde 9 olarak gerçekleşti.Ülkede enflasyon, haziranda yüzde 10,2, temmuzda yüzde 10,8 ve ağustosta yüzde 10,5 olarak gerçekleşmişti.Ağustosta yüzde 6,4 […]

  Continue reading
 • Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, Batı’dan Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Apple, uygulama mağazası App Store’da Rus teknoloji devinin uygulamalarını kaldırdı. Merkezi Saint Petersburg’da bulunan VKontakte’ye (VK) ait bazı uygulamaların Apple tarafından kaldırıldığı belirtildi. Apple da uygulamaları kaldırdığını ve VK’nın geliştirici hesaplarını kapattığını doğruladı. Rusya, Apple’dan açıklama bekliyor Rusya’nın iletişim düzenleyicisi […]

  Continue reading
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarını indirme konusunda kararlı tutumunu sürdürüyor. Erdoğan, son açıklamasında, “Faiz oranını yüzde 12’ye indirdik. Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek ve enflasyonu da baskılayarak aşağı indirecek.” dedi. Reuters: Politika faizinin tek haneli rakamlara inmesini umuyor Faize dair Erdoğan’ın verdiği mesajlar, uluslararası medya kuruluşları tarafından aktarıldı. Reuters, […]

  Continue reading
 • Uzun zamandır ekranlarda ismini ve kendini görmediğimiz senarist ve oyuncu Gülse Birsel beklenen haberi verdi ve müjdeyi patlattı. Avrupa Yakası, Yalan Dünya, Jet Sosyete dizileri ve Aile Arasında filminin senaristi ve oyuncularından olan Gülse Birsel’in yeni komedi filmi Yılbaşı Gecesi oldu. Kadrosu adeta yıldızlar geçidi gibi olan filmin yıl sonunda yayınlanması bekleniyor. “Pisti boşaltalım” Filmi […]

  Continue reading