Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

İcralık borçlar silinecek mi, af mı geliyor? sorularının cevapları günün en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Kabine Toplantısı’nın ardından icra takibine düşmüş dosyası bulunan vatandaşlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
“2 bin lira ve altındaki borçlar tasfiye edilecek”
Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Bugün aldığımız yeni bir kararla da vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz.
Buna göre, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz. Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar da buna dahildir.
“5,5 milyon vatandaş icra takininden kurtulacak”
Böylece icra takibine konu yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5,5 milyon vatandaşımız, icra takibinden kurtulmuş olacaktır.
Hükümet olarak aldığımız bu kararın yasal düzenleme boyutunu, ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte Cumhur İttifakı’nın Meclis grupları hemen atacaktır.”
Düzenleme ne zaman çıkacak?
Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama döneminin 1 Ekim’de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.
Hangi borçlar kapatılacak?
Yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları tasfiye edilecek.
Destek paketi iki aşamalı olacak. Buna göre, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek.
Paket kapsamında temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklanan borçlar yer alıyor. Devlet elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi borçları üstlenecek.
Devletin, elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları üstlenmesi bekleniyor.
Düzenlemeyi ilk duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olmuştu.
Nebati, Twitter hesabı üzerinden 2 yeni çalışma hakkında yaptığı açıklamada, “Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm kesimlerimizin nasıl her zaman yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Twitter’ın kurucu ortağı Ev Williams, Tencent ve Skype’ın kurucu ortağı Niklas Zennstrom ve birkaç girişim kurumu tarafından finanse edilen Münih merkezli genç bir girişim şirketi olan Lilium, elektrikli uçan hava taksisini 2019’da test etmişti. Tamamen pilotsuz olarak uçabilen hava taksisi, bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş gerçekleştirebiliyor. Havacılık endüstrisi için uzun zamandır sorun olan dikey havalanma ve […]

  Continue reading
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Denizli İl Başkanlığı’nda ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle: “Artık her coğrafyadan Türkiye’ye yüzünü dönen milyonlar var. Eskiden sadece mazlumlar vardı, artık bu sayı çok daha fazla. Bölgemizde çok sorun var, artık herkes ‘Türkiye çözer, Recep Tayyip Erdoğan çözer’ diyor. […]

  Continue reading
 • Sosyal medya fenomeni Ece Ronay, davalık olduğu Mehmet Ali Erbil’in TikTok’ta günde 70-100 bin TL arası bir para kazandığını iddia etmişti. ünlü şovmen, bu iddialar hakkında konuştu. “Mali danışmanlarımdan iyi biliyor” Erbil, , “Bu hesap üzerinden akşamları canlı yayınlar yaparak eğleniyorum. Onu söyleyenler ve yorum yapanlar herhalde benim mali danışmanlarımdan daha iyi biliyor. “Yok be” Öyle […]

  Continue reading
 • Dostoyevski’nin ilk romanı olan İnsancıklar yayımlandığında büyük övgüyle karşılanmış, edebi bir dehanın habercisi olarak görülmüştü. İnsancıklar, St. Petersburg’da bir devlet dairesinde çalışan orta yaşlı ve alçak gönüllü kâtip Makar Devuşkin ile uzaktan akrabası, yirmili yaşlarının başında genç bir kadın olan Varvara Dobroselova arasındaki mektuplaşmalardan oluşan bir eserdir. Dostoyevski’nin henüz 24 yaşındayken kaleme aldığı; yoksulluk, dostluk […]

  Continue reading