Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Dünyaca ünlü eski İskoç hakem Hugh Dallas, Süper Lig’in ilk 6 haftasında hakemlerin performansı, Türkiye’deki Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, Süper Lig hakem atamalarında hayata geçirilen hibrit sistem, saha ile VAR hakemlerinin ayrılması ve Türk futboluyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Yaklaşık 3 aydır TFF Hakem Eğitimi Danışmanı olarak görev yaptığını hatırlatan Hugh Dallas, “Türkiye’deki hakemlik standardını genel olarak değerlendirmek çok zor. Ancak ilk 6 haftada gördüğüm kadarıyla ligin kalitesi çok yüksek. Şu ana kadar çok mutluyuz. Elbette mükemmel değiliz ama dünyanın hiçbir yerinde hakemlik mükemmel değildir. Bazı küçük hatalar olabilir ve benim işim Türkiye’de bu hataları en aza indirmeye çalışmak. Elbette hakemler hata yapar ve en iyi hakem en az hata yapan hakemdir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de VAR’ın seviyesi çok yüksek”
Hugh Dallas, “VAR sistemi uygulamasında dünyada birçok ligde önemli hatalar yaşandığını görüyoruz. Şubat ayında İngiltere’deki 3 maçta VAR’da önemli hatalar yapıldı ve İngiltere’deki hakem kurulu kulüplerden özür diledi. Bu doğrultuda Türkiye’deki VAR sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:
“Türkiye’deki VAR uygulamasının seviyesi gerçekten çok yüksek. Elbette sürekli Avrupa’daki diğer ülkelerle kıyaslıyoruz. Birçok futbol maçı izliyorum. Türkiye’de VAR’ın kalitesi Avrupa’daki birçok ülkeyle aynı seviyede hatta bazılarından daha iyi. Çıtayı yüksek tutmak istiyoruz. VAR’ın sadece açık ve bariz hatalara müdahale ettiğinden emin olmak istiyoruz. Küçük hatalar, itmeler veya ceza sahasındaki küçük şeyler için müdahale ettiklerini görmek istemiyoruz. VAR futbolun akışını kesintiye uğratmaz.”

“Türkiye, bu konuda öncülük ediyor”
Türkiye’de saha ile VAR hakemlerinin ayrılmasının çok önemli bir karar olduğuna vurgu yapan Hugh Dallas, şunları söyledi:
“Bu çok önemli bir nokta ve bence Türkiye bu konuda öncülük ediyor. Eğer bir kalp sorununuz varsa ve doktora gidecekseniz, ortopedi cerrahını görmeye gitmezsiniz, kalp konusunda bir uzmanı görmeye gidersiniz. Aynı şey hakemlik için de geçerli. VAR, oyun alanındaki hakemlikten farklı bir dizi yeteneği içerir. VAR, sahadaki herhangi bir yönetimi içermez, oyunu yönetebilecek, koruyabilecek ve kontrol edebilecek bir saha hakemine her zaman ihtiyacınız vardır. VAR odada çalışıyor, sahada çalışmıyor. Türkiye’nin bir adım önde olduğunu düşünüyorum.”
Süper Lig hakem atamalarında uygulanan hibrit sistemin de önemine de dikkati çeken eski İskoç hakem, “Burada en önemli nokta doğru maça doğru hakemin atanması. Günün sonunda doğru hakemi seçmek zorundasınız. Galatasaray-Konyaspor maçındaydım ve yetkililere doğru hakemin atandığını söyledim. Eğer bu sistem uzun süre devam ederse bundan dolayı mutlu olacağım.” diye konuştu.

“En iyi hakemler, en iyi zamanda doğru pozisyonda olur”
Türkiye’de her maçın ardından hakemlerle konuştuklarını ve onların gelişimleri için videolu değerlendirmede bulunduklarını vurgulayan Dallas, “Bu süreç dünyanın hiçbir yerinde değişmiyor. Hakemler üzerinden çalışıyor. Tüm hakemler iyi fiziksel kondisyona sahip olmalı. Fiziksel olarak en üst seviyede olmalı. Hakemler, büyük kararları doğru almak için emin olmak zorunda. Hakem karar verdiğinde yanlış yaptığını hissediyorsa, belki de yanlış pozisyondadır. En iyi hakemler en iyi zamanda doğru pozisyonda olur ve doğru kararı verir. Türkiye’de en iyi hakemlerinden biri (Cüneyt Çakır) emekli oldu. Genç ve yetenekli hakemlerin gelmemesi için hiçbir neden yok diye düşünüyorum.” şeklinde görüş belirtti.
Son olarak Türk futboluyla ilgili de görüşlerini aktaran Hugh Dallas, “Türkiye’de çok tutkulu, gürültülü ve fantastik bir taraftar vardı. Bu, çok önemli bir şey. Süper Lig çok üst düzey bir lig. Hakem oyunculara, oyuncular da hakeme saygı duymalı. Türk futbolu günden güne büyümeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Türkiye’de akrep yetiştiriciliği belgesine sahip Metin Örenler, hem dünyanın en tehlikeli hem de en pahalı işini yapıyor. Örenler, 550 metrekarelik kapalı alanda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü ve dünyadaki tüm akrep ile yılan sokmalarına karşı etkili olan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri yetiştirip, sağımını yapıyor. Binlerce akrep yetiştiriyor Türkiye’de bugüne kadar akrep zehrinin anti panzehir olarak kullanıldığını, kendilerinin […]

  Continue reading
 • Diyarbakır 450 Evler Mahallesi’nde bulunan 8 katlı inşaatın 5’inci katında kalıp döşeme işi yapan Murat Esin(34), dengesini kaybederek 25 metre yükseklikten zemine düştü. Olay yerinde yaşamını yitirdi DHA’nın haberine göre; ihbarla olay yerine gelen sağlık ekipleri, Esin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından Esin’in cansız bedeni, otopsi için adli tıp kurumunun […]

  Continue reading
 • Aksaray Dere Mahallesi 653. sokakta gece kentte huzur ve güven uygulaması yapan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şubesi, Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü ve mahalle çarşı bekçileri durumundan şüphelendikleri 68 MA 1016 plakalı otomobili durdurdu. Alkol testinden kaçtı İHA’nın aktardığına göre; Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan uygulamada aracın aranması için sürücüsü yabancı uyruklu Joshgun A. […]

  Continue reading
 • Uluslararası alanda faaliyet gösteren araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos tarafından yapılan iki araştırma, ülkede 10 kişiden sekizinin alım gücünün düştüğünü ortaya koyarker, enflasyonun hem Türkiye’de hem de küresel olarak artacağı öngörüsünün hakim olduğunu gösterdi. Türkiye’de yurttaşlar üç ay öncesine göre gıda harcamalarına daha çok para ayırdığını, alışkın olduğu markalar yerine market markası ya da markasız […]

  Continue reading