Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TB2 ve Bayraktar Akıncı gibi silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yönelik talebe ilişkin konuştu.
Bayraktar, açıklamalarını, Polonya’nın Kielce kentinde yarın başlayacak olan MSPO 2022 askeri fuarı öncesinde yaptı.
Türkiye, fuarda “Lider Ülke” olarak yer alıyor. Bayraktar, fuarın Avrupa’nın en büyük 3’üncü savunma ve havacılık fuarı olduğunu söyledi.
Bayraktar: Talepler var, görüşmeler devam ediyor
Bayraktar, “Özellikle Ukrayna’da yaşanan savaştan dolayı Avrupa kıtasında savunma sanayisi ürünlerine, özellikle akıllı sistemlere yönelik ilgi artmış durumda.
Bayraktar TB2’ye farklı Avrupa ülkelerinden ciddi talepler var. Aynı zamanda Akıncı için de talepler var, görüşmeler devam ediyor.” dedi.
Haluk Bayraktar: TB2 ve Akıncı’ya talepler var VİDEO

Polonya’nın TB2 siparişini anlattı
Polanya’nın, Türkiye için NATO müttefiki ve stratejik seviyede ilişkiler olan bir ülke olarak önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu:
“Türkiye savunma ve havacılık sektörüyle bu fuarda ‘Lider Ülke’ konumunda. 26 Türk firması olarak buradayız. Baykar olarak Bayraktar TB2’yi sergiliyoruz. Polonya Mayıs 2021’de 4 sistem Bayraktar TB2 için sipariş verdi. Bu kapsamda üretim çalışmalarına başladık.

“Türkiye için önemli bir pazar”
Polonya için Bayraktar TB2 üzerinde değişiklikler var, talep edilen yeni geliştirmeler de var. Özellikle veri link sistemleri, radar faydalı yükleri gibi konularda farklılıklar var. Aynı zamanda Polonya’da derinlemesine depo seviyesi bakım kabiliyeti de oluşturulacak bu sözleşme kapsamında.
Polonya çok büyük bir pazar, yoğun alımları, savunma ve havacılık yatırımları var. Bu kapsamda Türkiye için de önemli bir pazar aynı zamanda.”
Türk şirketleri fuarda
Türk şirketleri, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda ve Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSI) desteğiyle fuara katılım sağlıyor.
Türk savunma sanayisinin insansız hava aracı (İHA) üreticilerinden Baykar da fuarda üzerinde ROKETSAN’ın ürettiği mini akıllı mühimmatlar yer alan Bayraktar TB2’yi sergiliyor.

Cumhurbaşkanı Duda, Baykar standını ziyaret etti
Hazırlıkların sürdüğü fuar alanında Baykar standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Bayraktar TB2 hakkında bilgi aldı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Duda’ya Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA maketi takdim etti.
Bayraktar, Polonya teslimatlarının gelecek ay başlayacağını, kullanıcı eğitimlerini tamamlamak üzere olduklarını bildirdi.
AA’nın haberine göre, Haluk Bayraktar, halen 24 ülke ile Bayraktar TB2, 4 ülke ile Bayraktar Akıncı ihracatına yönelik sözleşmeleri bulunduğunu belirtti.
SAHA EXPO’ya yoğun ilgi
Ukrayna’da yaşanan savaş sonrası Avrupa’da Türkiye’deki savunma ve havacılık sanayisi ürünlerine ilginin arttığına değinen Bayraktar, 25-28 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenleyecekleri SAHA Expo Uluslararası Savunma ve Havacılık Fuarı için Avrupa’dan ciddi talep aldıklarını söyledi.
Bayraktar, “SAHA Expo her yıl katlanarak büyüyen bir organizasyon. Özellikle Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği noktanın derinlemesine tüm teknolojilerle sergileneceği, panelleriyle, girişim tarafıyla çok etkili bir organizasyon gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır’da başlatılan Eren Abluka-34 Narko Terör Operasyonları ile terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmaya devam ediliyor. Operasyonların 49. gününde Hani ilçesi Gömeç Mahallesi kırsalında önceden tespit edilen 55 ayrı noktaya operasyon düzenlendi. Çok sayıda uyuşyurucu ele geçirildi Jandarma Komando Özel Operasyon (JOPER), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucusu timlerince gerçekleştirilen arazi arama tarama faaliyetinde […]

  Continue reading
 • İzmir’in Kınık ilçesi Poyracık Mahallesinde oturan evli, 3 çocuk babası Sadettin Pala, çocukları Eymen(10) ve Ömer’den(12) bir süre haber alamayınca, saat 17.00 sıralarında yakınları ile birlikte arama çalışması başlattı. Havuzun kenarında elbiseleri bulundu Yapılan aramada Çümbülce mevkisinde bulunan yangın söndürme havuzunun kenarında çocuklara ait olduğu düşünülen elbise ve ayakkabı bulundu. Havuzdan cansız bedenleri çıkarıldı DHA’nın aktardığına göre; çocukların yangın […]

  Continue reading
 • UEFA Uluslar Ligi’nde Portekiz, İspanya’ya 1-0 mağlup olarak grup liderliğinden olurken eleştirilerin hedefinde Cristiano Ronaldo vardı. Performansı nedeniyle ülkesinde sert eleştirilere maruz kalan yıldız futbolcuya, ablası Katia Aveiro sahip çıktı. Aveiro’nun hedefinde Portekiz halkı vardı. “Portekizliler yedikleri tabağa tükürürler” Sosyal medyadan yaptığı paylaşımda sert ifadeler kullanan Katia Aveiro, “Bugünler beni hiç şaşırtmıyor. Portekizliler yedikleri tabağa […]

  Continue reading
 • Türkiye’de akrep yetiştiriciliği belgesine sahip Metin Örenler, hem dünyanın en tehlikeli hem de en pahalı işini yapıyor. Örenler, 550 metrekarelik kapalı alanda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü ve dünyadaki tüm akrep ile yılan sokmalarına karşı etkili olan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri yetiştirip, sağımını yapıyor. Binlerce akrep yetiştiriyor Türkiye’de bugüne kadar akrep zehrinin anti panzehir olarak kullanıldığını, kendilerinin […]

  Continue reading