Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Giresun’un Dereli ilçesi Çamlı Köyü Camii’nde imam-hatip olarak görev yapan Ata Civelek, boş vakitlerinde el yazmasıyla ilgileniyor.
Köyde boş vakitlerinin çok olduğunu ifade eden Civelek, namaz vakitleri arasında ayırdığı zaman diliminde 8 ay içerisinde Kur’an-ı Kerim’i elle yazdı.
Daha öncede 3 kez el yazması Kur’an-ı Kerim denemesi olduğunu belirten Civelek, bundan sonra da yazmaya devam edeceğini söyledi.

“Bu üçüncü denemem daha başarılı bir yazma oldu”
Boş zamanlarını okumanın yanı sıra yazarak değerlendirmek istediği için cüz halinde 30 ciltlik el yazması Kur’an-ı Kerim ortaya çıktığını anlatan Ata Civelek, “Meraklı olduğum hat sanatından dolayı Kur’an-ı Kerim’i elde yazmak lise yıllarımdan itibaren merakımdı. Hatta o yıllarda deftere 100 sayfa kadarını yazmıştım ancak derslerin yoğunluğu nedeniyle tamamlayamamıştım. Daha sonraki yıllarda tekrar yazdım ancak bu üçüncü denemem daha başarılı bir yazma oldu.
“8 ay gibi bir süre içerisinde tamamladım”
Kışın köyde kar altında yapılacak çok fazla bir iş olmadığından sadece namaz vakitleri arasını değerlendirerek yaklaşık 8 ay gibi bir süre içerisinde tamamladım. Ölçü olarak ise hafızlık yaptığım Kur’an-ı Kerim’i ebadında yazdım. Bugüne kadar kurşun kalem kullandığım yazmalarımda bundan sonra da divit kalem ve mürekkeple yazmayı istiyorum.” dedi.

“Cemaatime, çevreme hediye etmeyi düşünüyorum”
Yazmış olduğu el yazması Kur’an-ı Kerim’in baskısını yapmak istediğini de anlatan Civelek, “Bir istek ve merakla başladığım Kur’an-ı Kerim’i her defasında kendimi daha geliştirerek devam edeceğim. İnşallah el yazmam Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu’ndan basım onayı alırsa sınırlı sayıda bastırıp cemaatime, çevreme hediye etmeyi düşünüyorum. Çevremde sadece Kur’an-ı Kerim’i okuyan olarak değil, yazan olarak da bir hatıram olsun isterim.” diye konuştu.
“Okur ama yazmak başka bir haz duygusu”
Kur’an-ı Kerim’i yazmanın önemine de dikkat çeken Civelek, “Herkes Kur’an okur ama yazmak başka bir haz duygusu vermektedir. Yazmak için önce sabır ve istek lazım. Bu da yeterli değil elin yatkın olması da çok önemli yanı beceri de gerekmektedir. Bunlarla beraber yazarken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Yazdığın Allah kelamı olduğu için asla bir hata kabul etmez. O nedenledir ki herkes okur ama herkes yazamaz diye düşünüyorum. Bu konuda herkes yetenekli ve sabırlı olmayabilir doğaldır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Tokdemir tarladaki açıklamasında şunları söyledi:*Çiftçilerimize bir dokun bin ah işit. Gecen yıl pamuğun 20 liranın üzerinde satan çiftçiye fiyatı 14 lira deniyor. Çiftçinin girdileri geçen yıldan bu yanda yüzde 400 zamlandı. Çiftçilerimiz derin bir ah çekiyor.*İktidar, çiftçilerimizin sesini duy. Yıllardır pamuk destekleme primi 1 lira 10 kuruş. Çiftçinin feryadını bu tarladan seslendiriyoruz. Tarım Bakanı Hatay’a […]

  Continue reading
 • Olay, Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokakta meydana geldi. İddiaya göre, Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı.4 KİŞİ KANLAR İÇİNDE YERDE KALDIMermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve […]

  Continue reading
 • Ssaat 19.30 sıralarında Bursa’nın Yenişehir ilçesi Çayır Mahallesi, Hürriyet Sokak’ta meydana gelen olayda Halil G., sokak üzerinde bekleyen Ekrem T. ile yanında bulunan M.K., S.K., M.K.’ya bilinmeyen nedenle tabancayla ateş açtı. Mermilerin isabet ettiği 4 kişi kanlar içerisinde kalırken, şüpheli Halil G. ise olay yerinden kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. […]

  Continue reading
 • Sayıştay, Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul illerinde öğrenci yurtlarında faaliyet gösteren kafeterya, lokanta, kantin, berber, bayan kuaförü vb. işletmelerde yerinde denetim yaptı.Denetimin sonuçları, Sayıştay’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021 yılı denetim raporunda tek tek sıralandı. Yurtlarda faaliyet gösteren işletmelerin sözleşme hükümlerine uymadığına dikkat çeken denetçiler, buna ilişkin olarak bakanlığın herhangi bir ceza uygulamadığına da dikkat […]

  Continue reading