Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Fransa’da Ermeni göstericiler, geçtiğimiz hafta Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’ne saldırı düzenledi.
Saldırı üzerine Bakü yönetimi, Fransa’ya nota verirken, Ermeni grubun eylemiyle ilgili detaylar da belli oldu.
Azerbaycanlı yetkili anlattı
Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’nin 3. Katip Medya Ataşesi Günel Zülfügarova, “18 Eylül’de saat) 14.10 civarı radikal Ermeni kökenli Fransızlar, Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’nin binasına hücum etti.” dedi.
Zülfügarova, 40-50 civarı göstericiden birkaçının ellerindeki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in fotoğraflarını binaya asarak yakma girişiminde bulunduklarını söyledi.
“Kapıyı kırma teşebbüsünde bulundular”
Daha sonra göstericilerin Azerbaycan aleyhine saldırgan sloganlar atmaya başladığını belirten Zülfügarova, büyükelçilik binasına saldırdıklarını ve yumurta atarak binaya zarar verdiklerini anlattı.
Zülfügarova, “Önce kapıyı tekmelediler, ardından barikatı söküp 3-4 kişi kapıyı kırma teşebbüsünde bulundu. Böylelikle kilidi kırdılar.” diye konuştu.
Polisler gelinceye kadar olaylar agresifleşti
Aramalarının ardından polisin 20-30 dakika içinde geldiğini ifade eden Zülfügarova, polisler gelinceye kadar olayların daha da agresifleştiğini belirtti.
Zülfügarova, binaya yapılan hasarın tespiti için başvuru yapıldığını aktararak, yeterli bilgi olduğunda Fransız yetkilileriyle paylaşacaklarını ve binaya verilen zarara ilişkinde hukuki işlem başlatılacağını söyledi.

Göstericilerin içeriye girmelerini engellediler
Önceki yıllarda, Ermeni asıllı Fransızların Azerbaycan Büyükelçiliği’ne ve Azerbaycan Kültür Merkezi’ne defalarca saldırdığını ifade eden Zülfügarova, söz konusu binalarda hasar oluştuğunu kaydetti.
Zülfügarova, saldırının pazar gününe denk geldiği için sadece nöbetçi görevlilerinin binada bulunduğunu belirterek, görevlilerin göstericilerin içeriye girmelerini engelledikleri için kimseye zarar gelmediğini söyledi.
Binanın güvenliğine ilişkin başvurular dikkate alınmadı
Azerbaycan Paris Büyükelçiliği’nde 1. Katip Siyasi İşler Sorumlusu Ali Khalafli ise güvenlik görevlisinin, kapının kilidini kırarak büyükelçiliğe girmeye çalışan göstericileri kapıyı tutarak engellediğini anlattı.
Khalafli, “Daha önce de ilgili kurumlara büyükelçiliğin binasının güvenliğinin sağlanması için müracaatlar oldu lakin yeterli gerekçe görülmediği için sağlanmadı.” dedi.
Azerbaycan aleyhine sloganlar atıldı
AA’nın haberine göre, göstericilerin Erdoğan ve Aliyev’in resimlerini kısmen yaktığını belirten Khalafli, Azerbaycan aleyhine sloganlar atıldığını belirtti.
Khalafli, polis geldikten sonra gösterinin daha sakin devam ettiğini ve ardından göstericilerin dağıldığını aktardı.
“Polisler durumun ciddiyetini fark etti”
Olayın 50 dakika kadar sürdüğünü söyleyen Khalafli, “Protesto başladıktan sonra gelen polisler, durumun ciddiyetini fark ettikten sonra, artık burada nöbet tutuyorlar.” dedi.
Khalafli, 18 Eylül’deki gibi provokasyonların daha önce de yapıldığını, bu provokasyonlarda Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını yakma girişimleri olduğunu söyledi.

Binanın yakınına gelenlere kimlik kontrolü
Büyükelçilik binasının ön cephesinin duvarlarında ve kapısında yumurta izlerinin yanı sıra binanın önünde yumurta kabukları gözlemlendi.
Saldırı sonrası bir polis arabasının nöbet tutuğu büyükelçiliğin önünde, polis memurları binanın yakınına gelenlerin kimliğini kontrol ediyor.
Viyana Sözleşmesi’ndeki ayrıntı
Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nde Büyükelçilik ve Konsolosluklar gibi yabancı misyon binalarının dokunulmazlığına vurgu yapılırken, bu binalara misyon şefinin rızası olmadan girilemediği beyan ediliyor.
Sözleşmede ayrıca, yabancı misyonu kabul eden devletin binaları korumakla mükellef olduğu belirtiliyor.
Paris’te 18 Eylül’de Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’nin önünde toplanan Ermeni göstericilerin binaya saldırması güvenlik kameralarına yansımıştı.
Büyükelçi Mustafayev: Fransa için utanç kaynağı
Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev, saldırı sonrası Twitter’dan “büyükelçiliklerin korunmadığı ve güvenlikleriyle ilgili haklı taleplerinin görmezden gelindiği” için tepki göstermiş, bu durumun Fransa için utanç kaynağı olduğuna işaret etmişti.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Fransa’nın Bakü Büyükelçisi Zacharie Gross’un Bakanlığa çağrıldığı ve kendisine Paris Büyükelçiliğine yapılan saldırıyla ilgili nota verildiği bildirilmişti.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İBB Şehir Tiyatroları, 2022-2023 tiyatro sezonunun ana temasını “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” olarak belirledi. Şehir Tiyatroları yerli ve yabancı klasikleri seyirciyle buluştururken, yeni yazarlar ve oyunlarına da sahnelerinde yer veriyor. Bu sayede geleceğin klasikleşecek eserleri ilk kez seyirciyle buluşturuluyor.Bu ay; Hamlet, Çingene Boksör, Cadı Kazanı ve Komik Para adlı 4 yeni oyunun yanı sıra Kutlama, Gül’e […]

  Continue reading
 • 17. İstanbul Bienali, İngiltere’nin en etkili sanat ödüllerinden Turner Ödülü adaylığı bulunan, sanatçı ve aktivist ikili Cooking Sections’ın bienalde yer alan “Çamuralem/Wallowland” başlıklı projesine ev sahipliği yapıyor. Yaşadığımız dönemin çevreyle ilgili sorunlarını irdelemek için yiyecekleri bir yöntem olarak kullanan Cooking Sections’ın bienale özel hazırladığı proje, genişleyen kentsel alan sonucu sulak arazilerin ve otlakların azalması nedeniyle […]

  Continue reading
 • “Vali” unvanlı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Diyarbakır’da yapılan bir toplantıdan sonra Ankara’ya dönecekti. Ancak, Diyarbakır’dan Ankara’ya dönüş saatlerinde uçak olmadığı için Elazığ’a gelip saat 17.10’da kalkacak tarifeli uçağa yetişmek için helikoptere bindiler.Helikopterle havaalanına indiler. Uçağın kalkışı biraz da onlar için geciktirilmişti. Aktaş ve Çetin doğrudan uçağa geldiler. […]

  Continue reading
 • ÖMER HAYYAM; Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin.Arkandan konuşana da darılma onu insan yerine koyan yine sensin!.. diyor.Sayın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 27. dönem çalışma kampında konuştu. ”Gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları her yerde bizimle birlikte yürüyor, buna inanın. Bu mücadelede halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz…”“Şunu artık bilmek zorundayım. Siz gerçekten benimle beraber misiniz?” […]

  Continue reading