Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Erken menopoz, 40 yaşından önce adetin kalıcı olarak kesilmesi anlamına gelir. Normalden daha önce yaşandığı için bir sağlık bozukluğu olarak kabul edilmektedir.
25 binden fazla kadını kapsayan bir Amerikan araştırmasına göre, doğurganlığı düzenleyen hormon olan östradiol düzeylerini düşüren çevre kirliliği, erken menopoz sıklığının artmasının nedeni olarak görülmektedir.
Tıpta, adet döngüsünün önceden kesilmesine erken yumurtalık yetmezliği de denir. Kadın vücudunda yüksek düzeyde folikül uyarıcı hormon, yani FSH olmasına rağmen yumurtalıklar yeterince östrojen üretmediği durumdur.

En yaygın belirtiler
40 yaşından önce menopoza girdiğinizin başlıca belirtileri adet görmeme veya adet düzensizliğidir. Özellikle, adet kanaması ilk başta daha sık hale gelir ve her 20 günde bir olur, daha sonra bir ay gecikir veya dönem atlanır.
Ayrıca erken menopozda östrojen eksikliği belirtileri de ortaya çıkar. Kemik yoğunluğu kaybına neden olan östrojenik düşüş nedeniyle osteoporoz yaşanabilir.
Östrojendeki azalma ayrıca vajinal mukozanın iltihaplanmasına (atrofik vajinit) yol açabilen vajinal kuruluğa neden olur. Atrofi tahrişe, cinsel ilişkide ağrıya, idrara çıkarken rahatsız edici durumlara neden olabilir ve vajinal pH’ı artırarak daha bazik hale getirebilir. Doğurganlık çağında bu değer 3,5 ile 4,5 arasındadır.
Dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler, özellikle adet öncesi dönemde artan sinirlilik ile uyku bozuklukları ve duygudurum bozukluklarıdır. Ayrıca geceleri taşikardi ve özellikle göbek bölgesinde biriken daha kolay kilo alma durumu da ortaya çıkabilir. Özellikle yüz cildinin kuruması ve şiddetli saç dökülmesi,  erken menopozun yaklaştığından şüphelenmenize neden olabilir.

Erken menopozun nedenleri
Erken menopozun en yaygın nedeni genetiktir. Genellikle 40 yaşından önce menopoza giren kadınların aynı sorunları yaşayan veya bildiren bir akrabası vardır.
Adet döngüsünü durdurmak için yapılan cerrahi operasyonlar veya tedaviler haricinde erken menopoz kötü yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanabilir. Özellikle sigara içmenin yumurtalıkların katili olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek dozlarda alınırsa (günde 15 sigaradan fazla) menopozu 5 yıla kadar erkene alabilir.
Kronik stres ve uyku bozukluğu da yumurtalıkların sağlığını ve doğurganlığını zayıflatan hormonal mekanizmaları tetikler. Bazı durumlarda, erken menopoz ile otoimmün hastalıklar, yani bağışıklık sisteminin belirli organlara saldırısının neden olduğu hastalıklar arasında da bir birliktelik olabilir. En iyi bilinenleri Hashimoto tiroiditi, diyabet, vitiligo ve pernisiyöz anemidir. Ancak tüm bunlar doğrudan etki etmeyebilir.

Erken menopoz nasıl teşhis edilir?
Erken menopozda olduğunuzu öğrenmek için hangi testler yapılmalıdır? İlk adım, 40 yaşın altındaki kadının anamnezi yoluyla östrojen eksikliği belirtilerini tespit edebilecek bir jinekologla konuşmaktır. İlk olarak bir hamilelik testi yapılabilir.
İkinci olarak jinekolog, gonadotropin ve estradiol düzeylerini, yani üreme organlarının aktivitesini düzenleyebilen cinsellik hormonlarını araştırmak için kan örnekleri alabilir. 2-4 hafta boyunca her hafta yapılırlar.
Folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyeleri menopozda olmayan bir kadınınkine eşitse (genellikle > 30 mUl/mL) ve östradiol seviyeleri düşükse (genellikle <20 pg/mL), erken menopoz doğrulanır. Ardından nedenleri belirlemek için adrenal bez tarafından üretilen ve daha sonra cinsellik hormonları üretmeye yardımcı bir hormon olan DHEA (dehidroepiandrosteron) seviyesinin incelenmesi gibi başka testler yapılır. Daha sonra, kadın doğurganlığının durumunu gösteren diğer hormonlar olan inhibin B ve anti-Müllerian hormonunun konsantrasyonu araştırılabilir. Uzman, üreme sistemi ile ilgili olmayan otoimmün hastalıkların varlığı gibi altta yatan klinik tabloyu da değerlendirir. Tüm bu ileri araştırmalar, yalnızca erken menopozun nedenini belirlemeye ve dolayısıyla uygun tedaviyi oluşturmaya değil, aynı zamanda kadının genel sağlığını korumaya da yardımcı olur. Kişi 35 yaşından önce menopoza girmişse genetik testlerin yapılması gerekir.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • 2023’te yapılacak seçimlere az bir zaman kala Millet İttifakı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benimle misiniz?” çıkışının yankıları sürüyor. İyi Parti ve Deva Partisi’nden yapılan açıklamalarla Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mesafeli bakılırken, ittifakın en küçük ortağı Demokrat Partisi’nden Kılıçdaroğlu’na destek var. Son olarak Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox Tv’de katıldığı İlker Karagöz ile ‘Çalar Saat’ programında gündeme ilişkin […]

  Continue reading
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul’da düzenlenen Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin günden güne geliştiğini ifade eden Bakan Nebati, “2021’de ekonomimiz birçok ülkeden 2 kat fazla büyüdü.” şeklinde konuştu. Türkiye Ekonomi Modeli’nin örnek olacağını vurgulayan Nureddin Nebati, reform niteliğinde bir yenilikten bahsetti. “Bakanlığın bünyesinde Hazine ve Maliye […]

  Continue reading
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Denizli İl Başkanlığı’nda ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın provokasyonları ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Bizde gerekli tedbirleri alacağız” Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan adaları silahlandırırken biz de gerekli adımları atacağız.” dedi. “Herkes sorunları Türkiye çözer, Recep Tayyip Erdoğan çözer’ diyor” Artık her coğrafyadan […]

  Continue reading
 • AB Komisyonu, yapay zekâ, insansız hava araçları ve akıllı ev aletleri gibi modern teknolojik ürün üreticilerine yeni sorumluluklar getirecek yönetmelik tekliflerini açıkladı.Buna göre, AB’nin ürün mesuliyet kuralları güncellenecek. Üreticiler, güvenli olmayan ürünlerinin neden olduğu hasarları ve zararları tazmin etmek zorunda olacak. Robotlar, dronlar veya akıllı ev sistemleri üretenler de bu kapsama dahil edilecek.İthal edilen ve […]

  Continue reading