Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Egzersiz yapmadan önce ne yiyeceğiniz konusunda telaş mı ediyorsunuz yoksa spor salonuna aç karnına mı gitmeniz gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Veya yemek ve egzersiz arasındaki ideal boşluk nedir? Bu sorular sizi rahatsız ediyorsa, yalnız değilsiniz. Bu sorunu çözmek için, spor salonunda harcadığınız tüm çabaların meyvesini almak için bir antrenman öncesi plana ihtiyacınız var.
Egzersiz yapmadan önce yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek, kasları sıkılaştırma, yağ yakma, kemik yoğunluğunu artırma ve daha fazlası gibi bir antrenmandan optimum faydayı elde etmenize yardımcı olacaktır.

AÇKEN EGZERSİZ YAPMAKTAN KAÇININ
Antrenman öncesi vücudunuzun iyi beslenmiş ve planlı öğünlere ihtiyacı vardır. Kaslar, bu görevi yerine getirmek için onlara uygun yakıt (yiyecek) sağladığında kalori yakar. Bu, egzersiz sırasında optimum kalori yakmanın aynı şeye bağlı olduğu anlamına gelir.
Ek olarak, egzersiz yapmadan önce yemek yemek olası yaralanmaların önlenmesine yardımcı olur. Antrenman rutininizi başlattığınızda, maksimum sonuç almak istersiniz. Bu süreçte çoğu zaman bir kası çekerek ya da bir vücut parçasını zorlayarak kendinizi yaralar ya da o kadar yorulursunuz ki rutine dönmek bir görev haline gelir. Ancak, iyi beslendiğinizde ve yeterli yakıtınız olduğunda, yaralanmaları önleyecek ve her seferinde antrenmanınıza geri döneceksiniz.
Ayrıca antrenmandan önce çay veya kahve tüketmemek gerekir. Her iki içecek de beyni ve sinir sistemini uyaran veya heyecanlandıran kafein içerir. Kafein, dehidre edicidir. Bu nedenle, aynı zamanda bir dehidrasyon aktivitesi olan egzersizden önce bu içecekleri almak dezavantajlı olabilir.

ANTREMAN ÖNCESİ BESLENME
Yapılması gereken en iyi şey, egzersizden yaklaşık 10-15 dakika önce meyve, kuru meyve veya kuruyemiş yemektir. Evinizde elma, muz, fındık veya herhangi bir yerel mevsim meyvesi bulundurabilirsiniz. Bu adım, sabahları egzersiz yapan insanlar için faydalıdır. Öğünleriniz arasında boşluk bırakmak yerine bunu yapabilirsiniz.
Akşam antrenman yapan ve antrenman öncesi hafif hafif bir atıştırma yapan kişiler antrenmandan önce 60 dakika ara vermelidir. Öğle veya akşam yemeklerinde tam bir yemek yedikten sonra egzersiz yapanlar, egzersiz yapmadan önce 90 dakika beklemelidir.

YEMEKLE ANTREMAN ARASINA BOŞLUK KOYMANIN ÖNEMİ
Vücutta çalışan kas dokusuna kan geldiğinde egzersizin daha etkili hale gelir. Kan çalışan dokulara ulaştığında mümkündür. Yemek yediğimiz zaman vücudumuz, sindirimi, besinlerin emilimini ve nihayetinde atılımı artırmak için tüm kan kaynağımızın sindirim sistemine gitmesini ister. Bu nedenle, yemek ve egzersiz arasındaki boşluk, vücudunuza besinleri etkili bir şekilde emmesi için zaman verir.
Ancak yukarıda belirtilen süreleri beklememek vücudunuzu karıştırabilir. Herhangi bir nedenle yemek ve egzersiz arasında bir boşluk yoksa, vücudunuz kanı nereden sağlayacağına karar vermek zorunda kalacaktır. Antrenman sırasında sindirime yardımcı olmak için mideye gitmesi veya vücudunuzun diğer bölgelerine oksijen atması gerekir. Bu nedenle, optimum faydayı elde etmek için vücudunuzun her seferinde aynı şeyi yapmasına izin vermeyin.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İstanbul Kadıköy’de, 7 Haziran 2021 tarihinde 29 yaşındaki hemşire Şebnem Köker’in, kaldığı pansiyon odasının camından düşerek hayatını kaybetmesine ilişkin, olay sırasında aynı odada bulunan ve “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istenen tutuksuz sanık Timuçin Bayhan’ın yargılandığı davaya devam edildi.Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Timuçin Bayhan ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada Şebnem […]

  Continue reading
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 26 ildeki 365 arsayı açık artırmayla satışa çıkardı.AA muhabirinin TOKİ’den aldığı bilgiye göre, konut, ticaret, sanayi, turizm tesis alanı, özel okul alanı, akaryakıt istasyonu, günübirlik tesis, oto galericiler sitesi, park ve dinlenme alanları niteliğindeki arsalara, yüzde 25 […]

  Continue reading
 • Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka’da başantrenör Ufuk Sarıca, yeni bir kadro kurduklarını, uyum süreci nedeniyle geçecek zamanın avantajlarına olacağını ancak lige en iyi şekilde başlamak istediklerini söyledi.Ufuk Sarıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Eylül’de başlayacak lig öncesinde iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirtti.Son 3 sezondaki kadrolarından yalnızca 2 oyuncunun kaldığını dile getiren […]

  Continue reading
 • CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından dağıtımı geciktirilen basın kartlarını TBMM gündemine taşıdı.Budak, konu hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında, “TBMM Genel Kurulu’nun açılması ile gündeme gelecek Dezenformasyon Kanun Teklifinin yasalaşmasını bekliyor. Kanun Teklifi yasalaştıktan sonra birçok basın mensubunun kartı sadece iktidara muhalif oldukları gerekçesiyle iptal edilebilecek” diye konuştu.“BASIN KARTI ALABILECEK GAZETECILERIN […]

  Continue reading