Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Arsenik doğada, suda veya toprakta yaygın olarak bulunan ve çeşitli nedenlerle de üretilen toksik bir maddedir. Herkes su, buğday ve hepsinden önemlisi pirinç dahil olmak üzere belirli gıdaların tüketimi yoluyla arseniğe maruz kalır. Bu ürünler, içeriklerini özellikle inorganik arsenik açısından zengin olan topraklardan alır.
Pirinç, binlerce tatlı ve tuzlu tarifte kullanılabilen çok yönlü bir tahıldır. Glütensiz olduğu için çölyak hastaları için de uygundur. Ancak yetişmek için çok fazla suya ihtiyaç duyduğundan, son yıllarda yapılan birçok çalışmanın gösterdiği gibi arseniğe en çok maruz kalan gıdalardan biridir.
Peki evde pişirirken arsenik risklerinden nasıl kaçınabilirsiniz?
Birçok kişi, toksik madde kalıntılarını ortadan kaldırmak için pişirmeye başlamadan önce pirincin su altında durulanmasını tavsiye eder, ancak bu yeterli değildir.

Pirinç arsenikten nasıl temizlenir?
Pirinçte bulunan arsenik miktarını önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilecek iki yöntem vardır: Bol suyla ıslatma ve pişirme. Pirinci pişirmeden önce bol suya batırın ve bütün gece bekletin, sonra süzün ve akan suyun altında durulayın. Bu şekilde arseniğin yüzde 80’inden fazlasını ortadan kaldırmış olursunuz.
Pirinci pişirirken, pirinç miktarının en az 3 katı su eklemeyi unutmayın. Bu şekilde, pişirme sırasında pirincin tencerede bulunan tüm suyu emmesini önlemiş olursunuz. Uzmanlara göre, bu basit numara ile arseniği yüzde 60’lara kadar yok edebilirsiniz.
Pişirmenin sonunda, pirinci süzün ve sıcak suyla son bir kez durulayın, böylece pirincin saldığı ve pişirme suyunda biriken son arsenik kalıntılarını bile yok edebilirsiniz.

Pirincin alternatifleri
Aşırı arsenik alımı riskinden kaçınmak için tükettiğiniz pirinç türlerini değiştirerek, bu tahılın daha düşük inorganik arsenik içeriğine sahip diğer çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin, birkaç yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma , madde çoğunlukla kepekte bulunduğundan, esmer pirincin genellikle beyaz pirinçten daha fazla miktarda arsenik içerdiğini gösterdi.
Bu nedenle, beyaz ve kepekli olmayan pirinci daha sık tüketmeyi seçebilirsiniz. Ancak, bunu yaparak tüm lif katkısını kaybedersiniz. Veya kırmızı pirinçten siyah pirince, basmatiden yabani pirince kadar farklı çeşitleri tercih edebilirsiniz.
Buna ek olarak uzmanlar, çok sık pirinç yememeyi, bunun yerine arsenik içeriği daha düşük diğer tahılların tüketimini tavsiye ediyor. Bu nedenle bulgur, amaranth, darı, kinoa, kavuzlu buğday, arpa, karabuğday, mısır unu satın almayı seçebilirsiniz. Bu alternatiflerin çoğu pirinç gibi glütensizdir ve bu nedenle çölyak hastaları için de uygundur.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şunları kaydetti;“Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın, 28 Eylül 2022’de Azerbaycan tarafının ateşkes rejimini ihlal ettiği şeklindeki asılsız iddiası, aynı zamanda bu ülkenin Başbakanının sosyal medya hesabı üzerinden Azerbaycan’a yönelik sahte suçlamaları açıkça Ermenistan’ın bölgedeki durumu gerginleştirmeyi amaçladığını göstermektedir. 28 Eylül günü saat 18.00 sularında Ermeni silahlı kuvvetleri birliklerinin Azerbaycan ordusunun Kelbecer ili istikametindeki birliklerine ateş […]

  Continue reading
 • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Şırnak’ta bir otelde düzenlenen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programında, yıllar önce özellikle kardeşliğe, dostluğa, muhabbete kurşun sıkanların yıktığı ve yaktığı bir şehirden inşa edilmiş, pırıl pırıl bir Şırnak’ta olmanın memnuniyetini yaşadığını söyledi. Binbir türlü zorluklar içerisinde ülkeye hizmet etmenin yollarını aradıklarını anlatan Özhaseki, siyasetlerinin eser ve hizmet siyaseti olduğunu […]

  Continue reading
 • CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlenen basın toplantısında İçişleri Bakanlığı’nın Mersin’de polisevine saldırı gerçekleştiren 2 teröristin birinin Dilşah Ercan olduğu tespit edilmişti. Teröristin, CHP’nin “Türkiye’nin en büyük açık cezaevi” olarak itham edildiği Tutuklu Gazeteciler Raporu’nda gazeteci olarak yer aldığı ortaya çıktı. Özel, partisinin 2013 yılında yayımladığı ‘Tutuklu Gazeteciler Raporu’na değinerek, bu rapor üzerinden partisine yöneltilen eleştirilere […]

  Continue reading
 • Şişli’de, 8 Eylül’de Sırp suç örgütü Skaljari’nin lideri Jovan Vukotiç’in trafikte silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesinin ardından Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geniş kapsamlı inceleme başlattı.Yapılan çalışmalarda 13 şüpheli gözaltına alındı. Organize polisi, cinayeti aydınlattıktan sonra olaya taraf Kavac suç örgütü ile Skaljari örgütünün diğer üyelerini de çalışmalarına dahil etti.Polis ekiplerince suç örgütü üyelerine yönelik […]

  Continue reading