Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Cizre Belediyesinin 11 yıllık temizlik işçisi 42 yaşındaki Mehmet Aydın, resim yeteneğiyle ilçenin duvarlarını tuvale dönüştürdü.
Şırnak’ın Karageçit köyünde yaşayan Aydın, terör nedeniyle 1987 yılında ailesiyle önce Cizre’ye daha sonra İstanbul’a taşınmak zorunda kaldı.
Küçük yaştan itibaren resim yapan Aydın, 1998’de İstanbul’da ilk kişisel resim sergisini açtı.
Cizre’de 11 yıllık temizlik işçisi, duvarları resimlerle süsledi – VİDEO

Yıllar sonra Cizre’ye döndü
Yıllar sonra Cizre’ye dönen 11 çocuklu ailenin en büyük oğlu Aydın, bir yandan eğitimini sürdürürken diğer yandan da aile bütçesine katkı sağlamak için çalıştı.
Cizre ilçesinde belediyeye 2011 yılında taşeron işçi olarak alınan Aydın, farklı üniversitelerin “Yapı Ressamlığı”,”Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ile “Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı” programlarından mezun oldu.
Resme olan kabiliyetinin fark edilmesi üzerine geçici olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünde görevlendirilen Aydın, 4 aydan bu yana Cizre’deki duvarlara ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini resmediyor.

Aydın’ın duvarlara resmettiği, Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz El-Cezeri türbeleri, Ulu Cami, Hamidiye Kışlası, Mehmet Ağa Kasrı, ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin ders verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Kırmızı Medrese, dengbejlik kültürü ve Cizre’de 1450-1451 yıllarında yaşanan, birbirine aşık olan ancak kavuşamayan iki genç olan Mem ile Zin’in resimleri büyük ilgi görüyor.

“Sanatı hayatın bir parçası olarak görüyorum”
AA’nın haberine göre; Mehmet Aydın, ilçedeki farklı duvarlara farklı boya ve tekniklerle resimler yaptığını belirterek, resimlerde kara kalem tekniğinin yanı sıra sulu, yağlı ve akrilik boya kullandığını söyledi.
“Sanatı hayatın bir parçası olarak görüyorum. Sanat benim için hayattır. İnsanın kendi kültürünü ve değerlerini duvarlara resmetmesi büyük bir mutluluk ve şans.” ifadelerini kullanan Aydın, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak için duvarlara resmettiğini belirtti.
Resimlerin beğeniyle karşılandığını, görenlerin “Keşke daha önce yapılsaydı” dediğini aktaran Aydın, duvar resmi yapmayı öğrenmek isteyenlerin olduğunu da kaydetti.

“Yeteneğinden faydalanıldı”
Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cüneyt Munis de belediyede temizlik işçisi olarak çalışan Mehmet Aydın’ın resim yeteneğinden faydalanmak istediklerini belirtti.
Resimlerle ilçe genelinde güzel bir görüntü oluşturduklarını kaydeden Munis, “İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler bu görüntü karşısında öz çekim yapıyorlar.” dedi.
Aydın’ı verim alabilecekleri bir pozisyonda değerlendirdikleri için memnun olduklarını ifade eden Munis, ilçede bu tür çalışmaların devam edeceğini, daha güzel bir kent görüntüsü için hizmeti sürdüreceklerini belirtti.

“Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor”
Vatandaşlardan Songül Tunç yapılan çizimleri çok başarılı bulduğunu, ilçenin tarihi ve kültürünü yansıtan resimlerin önünde fotoğraf çekimi yapılabildiğini dile getirdi.
Mecit Çağırcı ise Aydın’ın resimlerinin ilçeye renk kattığını belirterek, “Cizre’nin sokaklarını güzelleştiriyor. Çok mutluyuz.” dedi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • ABD’nin Florida bölgesinde beklenen kasırga, etkisini göstermeye başladı. Bölge halkında büyük paniğe neden olan felaket sel ve yıkıma neden oldu. Florida’da en az kasırga kadar dikkat çeken bir olay daha yaşandı. Olay bölgesinden sıcak haberleri aktaran NBC muhabiri Kyla Galer, mikrofonu kasırgadan korumak için ilginç bir yöntem seçti. Mikrofona prezervatif geçirdi Kyla, mikrofonun ıslanmasını önleyerek […]

  Continue reading
 • Bu yaz Türkiye A Milli Basketbol Takımımızın FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ve 2022 EuroBasket aday kadrolarında yer alan NBA patentli uzun Ömer Faruk Yurtseven, Dünya Kupası Elemeleri’nde forma giymesine rağmen EuroBasket’te kendi insiyatifiyle yer almamıştı. Ergin Ataman eleştirmişti Ömer Faruk Yurtseven’e Başantrenör Ergin Ataman’dan tepki gelmişti. Ataman yaptığı açıklamada; “Türk halkından özür dilemeli.” demişti. Ömer […]

  Continue reading
 • İngiliz devi Chelsea’nin eski orta saha oyuncularından Ramires, 35 yaşında futbol hayatını noktaladığını duyurdu. İşte Ramires’in açıklamaları: “Her şey için teşekkürler futbol” Emeklilik kararını sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyuran Ramires, “Bir süre düşündükten sonra futbol kariyerimi noktalamaya karar verdim. Takım arkadaşlarıma, çalıştığım antrenörlerime, oynadığım kulüplere ve Brezilya Milli Takımı’na teşekkür ediyorum. Her şey için teşekkürler […]

  Continue reading
 • 28 Haziran 1997 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Biran Damla Yılmaz, 2014 yılında yayınlanan Çılgın Dersane 4: Ada filminde oynadı. 2019 yapımı Mucize 2: Aşk filmiyle sinema kariyerinde ilk başrolünü oynayan Yılmaz, asıl üne Kırgın Çiçekler dizisi ile kavuştu. Kırgın Çiçekler’de hayat verdiği Eylül karakteri ile tanınan başarılı oyuncu akabinde Canevim ve Baraj dizilerinde yer aldı. Kırgın […]

  Continue reading