Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Elektrikli otomobil denince akla ilk gelen üretici olan Tesla, özellikle Model 3 ile oldukça iyi satış rakamları elde ediyor. Ancak Çinli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng, sunduğu otonom özelliklerle ABD’li rakibini aratmıyor.
Geçtiğimiz yıllarda Tesla Model 3’ün karşısına P7 Sedan ve G9 SUV modellerini çıkaran Xpeng, şimdi de sürücüsüz otonom yazılımını piyasaya sürdü.
Çinli XPeng, City Navigation Guided Pilot (City NPG) adını verdiği sürücüsüz araç yazılımını pilot program olarak kullanıma sundu.
Tesla’nın sunduğu tam otonom FSD Beta’nın benzeri olan sistem ilk etapta Guangzhou şehrindeki XPeng P5 isimli elektrikli sedan modellerinde kullanılabilecek. Diğer şehirler daha sonra programa eklenecek.

Tüm kontrolü yazılım üstleniyor
Yazılım, navigasyon üzerinden belli bir varış noktasına gitmek üzere etkinleştirildiğinde araç tüm sürüş fonksiyonlarını kendi başına gerçekleştirebiliyor.
Bunlar arasında; etrafındaki araçlarla mesafesini koruyarak seyretme, rotaya uygun olarak şerit değiştirme, araç sollama, birleşen veya ayrılan yollarla başa çıkabilme, sabit araç veya engellerin etrafından dolanma ve sürüş rotası boyunca uygun hızda seyretme gibi seçenekler de var.

Xpeng Motors, 2023’te iki yeni elektrikli araç piyasaya sürmeyi hazırlanıyor. Bu araçlardan birinin Tesla Model Y’ye rakip olması planlanıyor.
Xpeng Başkanı Brian Gu, araçlardan birinin B sınıfı, diğerinin ise C sınıfı olacağını doğruladı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kamuoyunda ‘Sarallar’ olarak bilinen suç örgütüne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında örgüt üyelerinin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor. 3 aydır aranıyordu Bu kapsamda ekipler, örgüt yöneticilerinden firari olan Soner Rençber’in, Büyükçekmece’de olduğunu tespit etti. Yaklaşık 3 ay devam eden fiziki ve teknik takibin ardından Rençber’in başkası adına kiralanan, hücre tipi […]

  Continue reading
 • ABD’yi kasırga vurdu… Afet yaşanmadan birkaç gün öncesinde yetkililer tarafından Ian Kasırgası’nın etkili olacağının uyarısı yapıldı. Bunun üzerine bölge halkı harekete geçerek önlemlerini artırdı. 2,5 milyon kişi için tahliye kararı Ardından etkili olan kasırga, şiddetini artırarak Florida’nın körfez bölgelerini vurdu. Bu nedenle yetkililer eyalet genelinde ilk olarak 2,5 milyon kişiye tahliye emri verdi. 2 milyon haneyi […]

  Continue reading
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda, organize suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle 20 ilde, 233 şüphelinin yakalanması yönelik  “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı. AYRINTILAR GELİYOR…

  Continue reading
 • Son zamanlarda birçok otomobil üreticisi, elektrikli otomobillere geçişin devam ettiğu şu günlerde yeni logolarla karşımıza çıkıyor. Bu üreticilere Citroen de eklendi. 1919 yılında Andre Citroen tarafından seçilen çift şeritli tasarıma oldukça benzeyen logo, yakın zamanda tanıtılacak yeni modelin üzerinde ilk kez görünecek. Slogan da değişti Yeni logo ile birlikte “Creative Technology” sloganı da değişiyor.  Citroen […]

  Continue reading