Çin’deki depremde can kaybı 46’ya yükseldi

haberlernews
2 Min Read

Çin’in Sichuan eyaletinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor.
Çin basınında yer alan haberlerde depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 46’ya yükseldiği ifade edilerek, 16 kişiden hala haber alınamadığı ve 50 kişinin ise yaralandığı aktarıldı.

Toprak kaymaları yaşandı, evler zarar gördü
İHA’nın haberine göre; depremin tetiklediği toprak kaymaları nedeniyle bazı yolların ulaşıma kapandığı ve bazı evlerin ise zarar gördüğü ifade edildi.
Sichuan’daki 6.8 büyüklüğündeki depremden birkaç dakika sonra ise 4.2 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha meydana gelmişti.
Öte yandan, Çin’in Sichuan eyaletinin Yaan kentinde geçtiğimiz haziran ayında meydana gelen depremde 4 kişi, 2013 yılında kaydedilen 7 büyüklüğündeki depremde ise 100’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.

Devlet Başkanı Şi’den seferberlik çağrısı
Devlet Başkanı Şi Cinping, afetten etkilenenleri kurtarmak için tüm çabaların seferber edilmesi çağrısında bulundu.
4. seviye afet alarmı ilan edildi
Afet Yönetim Bakanlığından yapılan açıklamada, deprem nedeniyle 4. seviye afet alarmı ilan edildiği, Çin Deprem İdaresi Direktörü Min Yiren başkanlığındaki bir heyetin kurtarma çalışmalarını koordine etmek üzere afet bölgesine gittiği belirtildi.

Deprem bölgesi
Büyük bir fay hattı üzerinde bulunan Şicuan eyaleti Çin’de büyük depremlerin en sık yaşandığı yerlerden biri.
Eyalette 2008’de Çıngdu’nun 80 kilometre yakınında meydana gelen 8,2 büyüklüğündeki depremde 69 bin kişi yaşamını yitirmişti. 2013’te Ya’an şehri yakınında meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem ise 200’e yakın cana mal olmuştu.

Bölgede 1,55 milyon kişi var
Mobil kaynaklardan edinilen nüfus yoğunluk bilgilerine göre, merkez üssüne 20 kilometre mesafedeki bölgelerde 39 bin, 50 kilometre mesafede 330 bin ve 100 kilometre mesafede 1,55 milyon kişi yaşıyor.

Share this Article