Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Öldürülen PKK’lı terörist sevgilisi ile fotoğrafları basına yansıyan ve “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla hakkında iki fezleke hazırlanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in kaçışı sona erdi.
Güzel, sahte pasaport ve A.G. isimli göçmen kaçakçısı ve örgüt propagandası yapan bir kişi ile birlikte Edirne’ye giderken yakayı ele verdi.
Gelişmenin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’li Güzel’in yakalanışıyla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’na göndermede bulundu.
Soylu’nun paylaşımı Cihangir İslam’ı rahatsız etti: Tehditler savurdu
Soylu sosyal medyadan, Semra Güzel’in yakalanma haberini “Sayın Kılıçdaroğlu sana üzücü bir haberimiz var.” notuyla paylaştı.
Soylu’nun bu paylaşımı üzerine CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, olaya dahil olup ‘yargılanacaksın’ tehdidinde bulundu.
Twitter hesabından Soylu’nun paylaşımını alıntılayan İslam, “Düşünün ki bu şahıs ülkenin iç güvenliğinden sorumlu. Fitnenin ve fücurun bayrak taşıyanı. Bizzat algı yönetiyor ve kışkırtıcılık yapıyor. Pespayelik her tarafından akıyor. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanacaksın. Allah’ın izniyle o günleri birlikte göreceğiz!” dedi.
HDP’li Semra Güzel yakalandı

“Böyle bir muamele yapamazsınız”
Soylu’yu hedef alan İslam, HDP’li Semra Güzel’in yakalanışıyla ilgili birkaç paylaşım daha yaptı.
Emniyet güçlerinin Semra Güzel’e karşı nazik olması gerektiğini savunan İslam, “Herhangi bir hükümlüye de böyle bir muamele yapamazsınız.” ifadelerini kullandı.
Paylaşımının sonunda Kürt vatandaşlara seslenmeyi de ihmal etmeyen İslam, “Bu uygulamalar adalet mücadelemizdeki azmimizi sadece artırmaktadır. Halkımızın ve memurlarımızın kahir ekseriyeti adalet özlemindedir. Adil bir düzeni birlikte kuracağız.” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

“Bu memurlar bu görevde çalışamaz”
İslam’ın konuyla ilgili paylaşımları şu şekilde:
“Semra Güzel tutuklu yargılanan bir milletvekilidir. Bunu geçelim. En ağır cezayı almış herhangi bir hükümlüye de böyle bir muamele yapamazsınız, anayasamıza aykırıdır. Bu kişilik yapısındaki memurlar bu görevde çalışamaz. Sadece nefreti körüklüyorsunuz.
Devletin dili hukuktur. İhlallerin değerlendirildiği yer de mahkemedir. Cezalar Adalet Bakanlığı tarafından infaz edilir. Gözaltındakiler, tutuklular, hüküm giyenler her hakları açısından devletin koruması ve garantisi altındadır. Anayasa ve cari mevzuata göre öyle olmalıdır.
“Hukuk, her vatandaşın hak, yetki ve görevlerini tayin edicidir”
Politik tutumlar hukuku hiçe saydığında ihlal / darbe oluşmuş demektir; ülke bunalıma girer. Yukarıda olan budur! Devlet güvencesi ortadan kalkmıştır. Güç, Hakkı yok etmiştir. Hukuk bir opsiyon değil Cumhurbaşkanı dahil her vatandaşın hak, yetki ve görevlerini tayin edicidir.
Burada yargılanmakta olan, hakkında hüküm verilmemiş bir kişi var. Velev ki en ağır suçu işlemiş, en ağır cezayı almış olsun; aldığı ceza dışında ona bir fiske vurulamaz, aşağılayıcı bir söz söylenemez. Tabii adalet kaygısı, kaale alınan bir hukuk ve takip edilen bir ahlak varsa.
“Sevgili Kürtler, adil bir düzeni birlikte kuracağız”
Sevgili Kürtler, Değerli Dostlar; 27 yıl önce Orhan Doğan’a yapılan saygısızlık ve hukuksuzluğu hatırlatan bu uygulamalar adalet mücadelemizdeki azmimizi sadece artırmaktadır. Halkımızın ve memurlarımızın kahir ekseriyeti adalet özlemindedir. Adil bir düzeni birlikte kuracağız!”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Çanakkale’nin Örtülüce köyünde bulunan çöplük mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü.Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye 5 yangın söndürme helikopteri, 2 uçak, 17 arazöz, 3 dozer, ilk müdahale aracı ve çok sayıda personel ile çevre belediye ve kurumlara ait ekipler yönlendirildi.Havadan ve karadan müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. Bölgedeki soğutma çalışmaları […]

  Continue reading
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanı sonrası ülkeden kaçışlar hızlanırken, birçok Rus vatandaşı kara yoluyla Finlandiya’ya ulaşmıştı.Finlandiya, Putin’in seferberlik emriyle ülkeden kaçanların akını nedeniyle bu gece yarısından itibaren sınırlarını Rus turistlere kapatacağını duyurdu.Finlandiya sınırındaki yolcu trafiğini önemli şekilde azaltmasını umdukları plan ile birlikte turist vizesine sahip Rus sivillerin artık İskandinav ülkesine girmesine izin […]

  Continue reading
 • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saçı gözüktüğü için İran’da rejim güçlerince uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybeden Mahsa Amini için basın açıklaması yaptı.İran Konsolosluğu önünde toplanan kadınlar, ellerinde Mahsa Amini’nin fotoğrafları ile sık sık sloganlar attı. Eylemin ardından açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, şu ifadeleri kullandı:İranlı Mahsa Amini için ‘saçtan bayraklı’ protesto“İRAN […]

  Continue reading
 • 8 Ekim’de İskoçya’da Balmoral Kalesi’nde yaşamını yitiren Kraliçe 2. Elizabeth’in ölüm sebebi açıklandı.Geçen hafta toprağa verilen Kraliçe 2. Elizabeth’in ölüm belgesi kamuoyu ile paylaşıldı. 96 yaşında 8 Eylül 2022’de yerel saatle 15.10’da yaşamını yitiren Kraliçe Elizabeth’in “ileri yaşa bağlı sağlık sorunları” sebebiyle öldüğü duyuruldu.Kraliçe 2. Elizabeth’in ölüm raporunu doktor Douglas James Allan Glass’ın hazırladığı açıklandı.

  Continue reading