Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Ensonhaber’in YouTube kanalında Esra Öztürk’ün konuğu oldu.
Ekonomide çizilen 3 yıllık yol haritasına ilişkin önemli açıklamalar yapan Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program’daki hedefleri de yorumladı.
Pandemi döneminde başlayan enflasyonist etki
OVP’de yer alan enflasyon hedeflerinin nasıl gerçekleşeceğinin sorulması üzerine Cevdet Yılmaz şunları söyledi:
“Birincisi şu; bütün dünyada bir artış var. Pandemi sonrası dönemde, bir taraftan aşırı genişlemeci maliye ve para politikalarının gecikmeli etkisini yaşıyoruz dünyada. Pandemi döneminde devletler para basıp dağıttılar. Çok çeşitli kesimlere kaynak transfer ettiler. Ama bir taraftan da üretim aksadı.
Dolayısıyla paranın bol olduğu, üretimin olmadığı bir dünya oluştu. Bunun getirdiği bir enflasyonist etkiyle bütün dünyada ve Türkiye’de karşı karşıyayız.
Tüm dünyada maliyet artışları
Pandemi sonrası dönemde çok ciddi lojistik sıkıntılar yaşandı. Arz şokları yaşandı. Enerji başta olmak üzere ciddi maliyet artışlarıyla tüm dünya karşı karşıya.
Bu yetmezmiş gibi Rusya-Ukrayna savaşıyla karşı karşıya kaldı dünya. Bu da bir kat daha fiyatları ve maliyetleri artırıcı unsur oldu.
Dünyanın genel bir enflasyonist süreçten geçtiğini görüyoruz.
Küresel düzeyde önümüzdeki dönemde bekliyoruz. Belli bir süreç içerisinde bu etkiyi göreceğiz.
Aralık ayında enflasyon nasıl düşecek
İkincisi; baz etkisi dediğimiz bir hadise var. Geçen yılın aralık ayında en yüksek artış yaşanmıştı Türkiye’de.
Bir taraftan küresel ortam bir taraftan da döviz kurundaki ani artış, birleşince Türkiye’de ciddi anlamda fiyat artışı yaşanmıştı.
Şimdiki aralık ayına geldiğimizde bu bazdan, o yüksek artış çıkmış olacak. Çıkınca da yıllık enflasyonumuda düşüş göreceğiz.
Baz etkisi diyoruz biz buna.
Yüksek bir baz etkisi hesaplardan çıkmış olacak, daha bir normalleşecek.
Bunun getirdiği bir avantajı görmüş olacağız yıl sonunda. Bunu bir yere kaydedelim.
Cevdet Yılmaz yanıtladı: Yıl sonunda enflasyon nasıl düşer VİDEO

Merkez Bankası’nın liralaşma politikası
Üçüncüsü tabii, enflasyonun düşürülmesi için hükümetin izlediği politikalar da var. Para politikası var. Liralaştırma politikası izliyor Merkez Bankası.
Hükümet, 240 milyar TL’lik gelirden vazgeçti
Maliyetleri düşürmeye dönük bir fedakarlık yapıyor hükümetimiz. Bu sene, 240 milyar TL bir gelirden vazgeçildi.
Çok ciddi fedakarlıklar yapıldı.
Bir anda tek haneli enflasyona gitmek mümkün değil. Aşamalı bir süreç içerisinde daha arzu edilir düzeylere gidilecek.”
YAYININ TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

  • Beşiktaş’ta, Vodafone Park önüne önceki gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki grup arasında kavga çıktı. Kavga…

  • Olay, dün Atatürk Bulvarı’nda bulunan veteriner kliniğinde meydana geldi. B.P., kliniğin bahçesinde bulunan köpeği demir korkuluğun arkasından cinsel sözler söyleyerek taciz ettikten sonra yoldan kliniğin bahçesine cam şişe fırlatmaya başladı. Görevlilerle tartışma yaşayan B.P. çevredeki vatandaşlar tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.Daha sonra kliniğin önüne…

  • Önceki gün Beşiktaş’ta, stat önüne gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. İki grup arasında kavga çıktı Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki…

  • BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, AA muhabirinin, uluslararası anlaşmalara rağmen Yunanistan’ın Ege’deki bazı adalara askeri yığınak yaptığı yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi:“Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina’dan hem de Ankara’dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek eylem ve ifadelerden…