Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

9 bin yıllık Çatalhöyük Neolitik Kenti’nde höyüğün doğu eteğinde çalışmalarını sürdüren kazı ekibi, yaklaşık 30 metrekarelik özel bir dini yapıya ulaştı.
Kazı Heyeti Başkanı, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, AA muhabirine, geçen yıl kuzey höyükte yeni bir mahalle ve sokak bulunduğunu, bu alanda kazıların devam ettiğini hatırlattı.
Polonya’daki Poznan Üniversitesi Prehistorya Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Arkadiusz Marciniak’ın 2018’de güney höyüğün doğu alanında çalışmalara başladığını, Çatalhöyük’ün son dönemlerinden izler barındıran alanın bu yıl bir sürpriz verdiğini söyledi.

“Daha detaylı bakacağız”
Türkcan, 1960’larda ilk dönem kazılan 150 yapıdan 48’inin “shrine” adı verilen kült veya inanç yapıları olduğunu belirterek, “1960’lardan beri 2008’e kadar bu yapılardan herhangi birini görmemiştik. 2008’de kuzey alanda ‘Bina 77’ vardı. Yaklaşık 30 metrekare olan bir yapının içinde duvar resimleri, kabartmalar vardı ve o yapının özel olarak örtüldüğünü biliyoruz. Boğa başları ve sunaklar vardı. Bu alanı şimdi özel tekniklerle koruma altına alıyoruz. Önümüzdeki sene bunu daha detaylı inceleyeceğiz” dedi.

“İbadet geleneğinin devamını göstermesi açısından önemli”
Son bulunan tapınağın Çatalhöyük’te ibadet geleneğinin devamını göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Türkcan, tapınakta bir sunak alanı, boğa başlarıyla süslenmiş sekiler, emekleyerek geçilen dar özel girişler, duvar resimleri ve kabartmalar bulunduğunu dile getirdi.
Türkcan, bölge terk edilirken alanın Çatalhöyüklüler tarafından doldurulduğu için oldukça sağlam olduğuna dikkati çekerek, “Çatalhöyük’te kazılar iki farklı alanda yapılıyor. Çatalhöyük’te çözülmemiş bir takım sorular var. ‘Niye kuzeyde, yeni bir yerleşime ihtiyaç duymuşlar ve niye terk etmişler?’ Bunu anlamaya çalışıyoruz. Sokaksızlık olgusu vardı, geçen sene bir sokak bulduk. Bu 14 hektarlık alandaki yerleşmenin en geniş zamanda 7 bin kişiyi aşan bir yerleşme olduğunu düşünüyoruz. 61 yıldır yüzde 6 ila 10’unun kazıldığını düşünürsek çıkan mezar sayısı 830. Bunu 9-10 ile çarparsak sayı çıkacak gibi” diye konuştu.
 

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Dünyaca ünlü rock yıldızı David Bowie’nin el yazısı şarkı sözleri açık artırmada satıldı. 2016’da hayatını kaybeden şarkıcının ünlü parçası Starman’i kaleme aldığı el yazısı açık artırmada tahmin edilenin beş katına alıcı buldu. Independent Türkçe’nin haberine göre, 1972 tarihli şarkının sözlerinin yer aldığı A4 kağıdı, 203 bin 500 sterline (yaklaşık 4 milyon TL) salı günü alıcı buldu. 1980’den beri aynı […]

  Continue reading
 • Brent varilin fiyatı geçen hafta bulunduğu 90 dolar seviyesinden aşağıya düştü. Fiyat sınırlı sayıda iniş çıkış gösterse de dün 88,19 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,05 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,95 azalarak 87,21 dolar oldu. Batı Teksas türü ham petrolün varili 81,40 […]

  Continue reading
 • Tamirci Çırağı’ndan Namus Belası’na Bu Son Olsun’dan Resimdeki Gözyaşları’na birçok esere imza atan rock müziğini Anadolu ezgileriyle buluşturan Anadolu rock müziğin kurucularından Cem Karaca’nın hayatı beyazperdeye taşınıyor. Sanatçının hayatını film yapmak isteyen yapımcılar Özgür Tali ve Aytaç Ağdağ, Karaca’nın oğlu Emrah Karaca ile sinema filmi için anlaştı. Kimin oynayacağı belli değil 27 Ekim 2023’te vizyona […]

  Continue reading
 • ABD’de kameralara ilginç anlar yansıdı. Akaryakıt istasyonuna gelen sürücü, aracına yakıt almak istedi. Aracını pompaya uzak park eden sürücü ilk denemesinde başarısız oldu. Yakıt alamayan şoförün girişimleri O anlar, istasyondaki başka bir araç tarafından kaydedilirken, videoyu çekenler kendilerini gülmekten alamadı. Aracıyla defalarca döndü İstayonun etrafında aracıyla defalarca dönen şoförün çabaları dikkatlerden kaçmadı. O sırada istasyonda […]

  Continue reading