Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

MİT Tır’ları ve Gezi davası dosyaları kapsamında hakkında yakalama kararları bulunan Can Dündar hakkında yeni bir soruşturma daha açıldı.
Sosyal medya hesaplarından bir derginin kapağından alıntı yapıp, “Boşuna beklemeyin: O ‘süper savcı’ gelmeyecek” başlığı ile bir video paylaşan Dündar’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet savcılarına hakaret ettiği görüldü.
Resen soruşturma başlatıldı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da, paylaşımı dikkate alarak firari sanık Dündar hakkında resen soruşturma başlattı.
İHA’nın haberine göre soruşturma çerçevesinde Can Dündar’ın ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Uğur Mumcu yazmıştı: Cumhuriyetin altı oyuluyor
Can Dündar, soruşturmaya tabi tutulan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Ortaya dökülen çirkefe bakıp, ‘hala cesur bir savcı çıkmayacak mı?’ diyenlere net bir şekilde cevap verelim: Hayır çıkmayacak. Uğur Mumcu, 1993’te ‘O imam hatiplere gidenler, tarikatlara ve cemaatlere alınanlar 30 yıl sonra yargıç, savcı, kaymakam, general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ yazmıştı. Mumcu, bu yazıyı yazdıktan 2 gün sonra öldürüldü. Yazının üzerinden 30 yıl geçti, o tarikatlarda yetiştirilen çocuklar, yargıç, savcı, kaymakam, general oldu, Cumhuriyetin altını oyuyor.
“Erdoğan ile birlikte tarihin çöp sepetine gidecekler”
Bu mafya devlet sistemi, biraz da o savcıların göz yumması, onayı ve desteği sayesinde iktidar yerleşti. Bunu görmemek, bu sistemin içerisindeki cesur bir savcının çıkabileceğini düşünmek en hafif tabiri ile siyaset bilmemektir. Erdoğan’ın hırsızlığını belgeleyen, MİT’i silah kaçırırken enseleyen savcılar, yıllardır hapiste. Haksızlıklara karşı dava açan, yurttaşın hakkını savunan savcılar çoktan sürüldü, işten atıldı, tasfiye edildi. Kalanlar da sarayın gözüne girme kavgasında mesleklerine ihanet etti. Adaleti katlettiler, artık dönüşleri yok. Kaderleri Erdoğan ile birleşti, onunla birlikte tarihin çöp sepetine gidecekler.

“Mensubu olduğu çeteyi soruşturacak savcı arama naifliğinden vazgeçin”
Şimdi yapmamız gereken, mensubu olduğu çeteyi soruşturacak savcı arama naifliğinden vazgeçip, yeni dönemde işbirlikçi savcılara ne yapılacağını ve yerlerine nasıl bağımsız savcılar bulunacağını planlamaktır. Hukukçu Anıl Atalay, geçenlerde Arnavutluk örneğini hatırlattı. Avrupa İnsan Hakları’nın da onayını alan bu örnek iyi incelenmelidir. Orada yapıldığı gibi seçim sonrası Meclis’te kurulacak bağımsız ve yetkin bir değerlendirme komisyonu ile mesleğine ihanet etmiş, yargıç ve savcılar meslekten ihraç edilmeli, suç işleyenler yargılanmalıdır. Ardından hızla yargıda yeniden yapılanma başlamalı, çürüyen sistem en baştan inşa edilmelidir. Dilerim, muhalefet ittifakı bunun için gerekli hazırlıkları yapıyordur.”

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Van’da Şahabettin ve Songül Bucağa çiftinin iki çocuğundan biri olan Ferhat Bucağa, 1998’de hastanenin kadın doğum servisinde 630 gram olarak dünyaya geldi. Yaşam savaşını kazandı, büyüdü ve tıp okudu Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde verdiği 2,5 aylık yaşam mücadelesinin ardından iyileşerek ailesine teslim edilen Bucağa, başarılı bir eğitim sürecinin ardından kazandığı Van YYÜ Tıp Fakültesi’ni de […]

  Continue reading
 • Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’nda, bir otomobil ile cip sürücüsü arasında yol verme tartışması kısa sürede büyüdü. Sürücüler arasında başlayan küfürleşme üzerine otomobilden inen 3 kişi, bagajdan çıkardıkları otomatik tüfekle etrafa ateş açtı. Ateş açılınca cip sürücüsü kaçtı Cip sürücüsü, otomatik tüfeğin çıkması üzerine olay yerinden kaçtı. İHA’nın haberine göre; 3 […]

  Continue reading
 • Ryan Reynolds, prodüksiyon öncesi hazırlık süreci devam eden Deadpool 3 ile ilgili gelişmeleri aktardığı yeni bir video yayınladı. Wolverine, Deadpool ile dönüyor Videoda Deadpool’un mizahi diliyle filmin 2023’te izleyici karşısına çıkamayacağını belirten Reynolds, filmde Hugh Jackman’ın bir kez daha Wolverine rolüne döneceğinin müjdesini verdi. Hugh Jackman, Deadpool 3 filminde bir kez daha Wolverine olacak – VİDEO Hugh […]

  Continue reading
 • Milli Eğitim Bakanlığı, Türkçe ve yabancı dil eğitimini farklı öğretim materyalleri ile güçlendirecek ve süreç değerlendirme yöntem ve tekniklerini sınıf ortamında uygulamaya geçirecek çalışmalarından birini hayata geçirdi. Şubat ayında dijital ortamda yayınlanan “Adventures of Zury” isimli etkinlik kitap setinin basılı hali, eylül ayından itibaren 2. sınıf öğrencilerine dağıtılmaya başlandı. Üçüncü sınıflar için hazırlanan kitap seti […]

  Continue reading