Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Patates üretimi ile ün salan Bitlis, son yıllardan domates üretimi ile dikkat çekiyor.
Tatvan ilçesinde onlarca dekarlık arazilere serilerek kurutulan organik domatesler, Amerika ve Avrupa mutfağındaki yerini almak üzere yurt dışına ihraç ediliyor.
Nisan ayında ekilen domatesler, hasat edilerek temmuz ve ağustos aylarında kurutuluyor.
İHA’nın aktarımına göre; kavurucu sıcaklarda 10-12 gün içinde kuruyan domatesler, Türkiye’nin 80 vilayetine gönderiliyor.
“Şu anda yüzde 99,7 oranında arazilerimizi kullanmaktayız”
Tarım ve Orman Bitlis İl Müdürü Rıfat Çelik, “Bitlis ilimiz yüzde 96’nın üzerinde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan şehirlerimizdendir. Son yıllarda yaptığımız yatırımlarla beraber, tarımsal mekanizasyondaki yenilikler, sulama sistemindeki yeniliklerimizle beraber, atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla beraber şu anda yüzde 99,7 oranında arazilerimizi kullanmaktayız. Tabii ilimizde bir sürü stratejik ürün yetişmektedir. Sofralık domates üretimi de Bitlis’in ana ürünlerinde olmaya başladı.” dedi.
Bitlis’in kurutulmuş domatesleri Amerika ve Avrupa’ya ihraç ediliyor VİDEO

“Yaş meyve-sebze olarak Türkiye’nin 80 vilayetine arz ediliyor”
Bu yıl 26 bin dekarlık alanda, 208 bin ton sofralık domates üretimiyle geçen sene olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde birinci sırada olduklarını söyleyen Çelik, “Bunun şehrimize tarımsal hasıla anlamında büyük katkısı olmaktadır. Bu 208 bin ton domatesimizin Bitlis ilimize katma değeri, tarımsal hasıla anlamında yaklaşık 832 milyon TL civarındadır. Domates ilimizde sofralık tipi olarak üretmekle beraber sanayi tipi domates yetiştiriciliği de çok yaygındır. Bizde tarla sebzeciliği çok yaygındır. Sanayi tipi domateslerimiz de bizde herhangi bir endüstriyel sanayi tesisi olmadığı için bunu da yaş meyve-sebze olarak Türkiye’nin 80 vilayetine, Irak ve Suriye pazarlarına arz etmekteydik.” ifadelerini kullandı.

“700 tonunu kurutmalık domates olarak değerlendireceğiz”
Kurutmalık domates sektörüne de girmeye başladıklarını söyleyen Müdür Çelik, geçen yıl demo olarak kurutmalık domates yaptıklarını ancak bu yıl ciddi olarak bu işte söz sahibi olacaklarını kaydetti Çelik, “Şu anda Tatvan ilçemizdeyiz. Behçet Bilici çiftçimiz geçen sene bir demo üretimimiz olmuştu. Ancak bu sene yoğun bir şekilde kurutmalık domates yapıyoruz. Şu anda 250 bin metrekare alanda sergilerimizi açmışız. Bu alanda ürettiğimiz 208 bin ton domatesin, bu sene 700 tonunu kurutmalık domates olarak değerlendireceğiz. İklimimiz domates kurutmaya çok müsaittir. Şu an sergilerde görmüş olduğunuz domatesler, simetrik olarak ikiye bölünmekte, tuzlanmakta. Gün kurusu anlamında bu domateslerin kurutulmuşluğu güney iklimimizde 6-7 gün iken, bizde bazen 8-10 günü bulabiliyor.

“Avrupa pazarındaki fiyatları 5 ile 20 dolar”
Kendi haliyle doğal kuruma yöntemi bizde ürün kaliteliğini de artırıyor. Ege Bölgesi’nden davet ettiğimiz iş insanları var. Şu anda kurutmuş olduğumuz domatesleri onlara satacağız. Onlar da oraya götürüp endüstriyel tesislerde, farklı işlemlere maruz bırakarak ürünleri Avrupa kıtasında, Almanya, Hollanda, Batı ülkelerine ve Amerika kıtasına, Kanada’ya ihracatını yapmaktadırlar. Gönlümüz şunu arzu ediyor, önümüzdeki yıldan itibaren ihracat noktasını direkt Bitlis ili yapacağız. Avrupa’ya, Amerika’ya kendi üreticimiz eliyle ihracatını biz yapmış olacağız. Şu an kurutulmuş domatesin Avrupa pazarında raftaki fiyatları 5 ile 20 dolar arasında değişmekle beraber, o pazarlarda katma değeri yüksek bir ürün haline geliyor. Bizim de amacımız özellikle önce dış pazar bulmak. Dış pazarda ürünlerimize katma değer sağlamak.

“Türkiye’nin 80 iline ve dış ülkelere ihracatımız var”
Burada şu an 250’den fazla işçi çalışmaktadır. 26 bin dekarlık domates üretim alanında, sezon boyunca 7-8 bin civarında mevsimlik işçi çalışmaktadır. Mevsimlik işçilerin burada gördüğünüz gibi yaşamsal alanlarını kurmuşuz. Bu alanlardaki üretimler hem ilimize çok önemli değer katmakta hem insanlarımıza atıl iş gününün istihdam edilmesinde büyük fayda sağlamaktadır.
Bu domates hinterlandında büyük firmalarla görüşmelerimiz var. Salçalık domates üretimi çok yaygındır. Ancak herhangi bir salça tesisimiz, fabrikamız şu anda yoktur. Yatırımlar için davet etmişiz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gönül istiyor ki seneye hem kurutmalık yapalım hem salça fabrikamız olsun, fabrikalarımızda salça da üretelim. Zaten Türkiye’nin 80 iline ve dış ülkelere yaş sebze meyve anlamında sofralık olarak ihracatımız vardır.” diye konuştu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İstanbul elektrik tedarik şirketlerinden AYEDAŞ, Anadolu yakası elektrik tedarik ve arıza işleriyle, BEDAŞ ise Avrupa yakası elektrik tedarik ve arıza işleriyle ilgileniyor. İstanbul Anadolu yakasında yaşanacak planlı elektrik kesintisine dair güncel duyurular, AYEDAŞ internet sitesi üzerinden sorgulanabiliyor. AYEDAŞ ve BEDAŞ, 30 Eylül 2022 günü hangi ilçelerde elektrik kesintisi yaşanacağını İstanbullu vatandaşlarla paylaştı. Peki, İstanbul’da elektrik […]

  Continue reading
 • İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kentin iki yakasında bazı ilçelerde su kesintisi yapılacağını bildirdi. İstanbul’da arıza ve bakım sebebiyle su kesintisi yaşanacak ilçeler ve mahalleler İSKİ tarafından paylaşıldı. Su kesintisi nedeniyle zor durumda kalmak istemeyen vatandaşlar, “Sular hangi ilçelerde, ne zaman kesilecek?” sorusuna yanıt arıyor. Peki İstanbul’da sular ne zaman gelecek? Sular hangi ilçelerde, […]

  Continue reading
 • Rebiülevvel ayı, Hz. Peygamberin doğduğu gün olan Mevlid kandilini içinde barındırır. Rebiülevvel ayının 12. gününde  Hz. Peygamber (s.a.v) dünyaya teşrif etmiştir.  Mevlid Kandili, müslümanlar tarafından  Hz. Peygamberin doğduğu gün olarak kutlanır. Peki 2022 yılının mevlid kandili ne zaman, hangi tarihte ? 2022 yılı Mevlid kandilinin tarihi 2022 yılı Mevlid Kandili, Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre 7 […]

  Continue reading
 • Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumu hakkında, resmi Twitter hesabı üzerinden ve sitesinden günlük tahminleri yayınladı. Türkiye’nin genelinde yağışsız, güneşli ve açık bir hava görülüyor. Hava sıcaklıkları ise mevsim normalleri ve yer yer üzerinde ölçülüyor. Denizlerde kuvvetli bir rüzgar beklenmiyor. Genellikle güney yönlerden orta kuvvet ve altında rüzgar esiyor. Peki bugün hava nasıl olacak? 30 Eylül […]

  Continue reading