Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Belçika’da, enerji fiyatlarının ve enflasyonun yükselmesi nedeniyle işçiler, Brüksel’de protesto gösterisi düzenledi.
Sendikalarının önderliğinde bir araya gelen 10 binden fazla kişi, Kraliyet Tiyatrosu binası önünde toplandı.
Ülkenin önde gelen Sosyalist, Liberal ve Yeşiller sendikaları ortak çağrı yaptı.
İHA’nın haberine göre; son aylarda alım gücünün hızla düştüğü ülkede, gaz ve elektrik faturalarında yaşanan hızlı yükselişin ardından sendikalar, hükümete tedbir çağrısında bulundu.
Hükümete ve işverene ‘ücretleri artırın’ çağrısı
Geçtiğimiz hafta bir dizi tedbir açıklayan ve ortalama aile başı 200 euroluk aylık enerji faturası desteğini içeren tedbirler sendikaları tatmin etmedi. Bunun üzerine protesto kararında ısrarcı kalan sendikalar, üyeleriyle birlikte Brüksel’den hükümete ve işverenlere ücretlerin artırılması çağrısı yaptı.
“Maaşımı Putin ödemiyor, sorumlu sizsiniz”
Gösteride konuşan Liberal Sendika temsilcisi, hükümetin uygulamaları yüzünden krizden derinden etkilendiklerini bildirerek, “Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’e yüksek enerji faturaları verdiğini gördüm. Leyen’den alabildiği cevap ise bu faturaları bana değil Putin’e verin oldu. Benim maaşımı Putin ödemiyor, sorumlu sizsiniz.” dedi.
Belçika’da on binler, hayat pahalılığını protesto etti VİDEO

“Faturalarımızı ödeyemiyoruz”
Gösteride konuşan Sosyalist Sendika temsilcisi ise hükümetin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini söyleyerek, “Faturaları ödemek istemiyor değiliz faturalarımızı ödeyemiyoruz, duyurmak istediğimiz bu. Evet, hükümet bazı tedbirler açıkladı. Bu tedbirler ihtiyaçlarımızın sadece yarısı. Kışı nasıl geçireceğiz?
“Kalıcı çözümler istiyoruz”
İki aylık çözümler istemiyoruz, kalıcı çözümler istiyoruz. Hükümetin yapacağı, gelirleri artırmaktır. Büyük enerji şirketlerinden vergi alınmalı. Shell, Eni, Total, Engie ve diğerleri. Bunların aşırı gelirleri oldu. Bunlar ortadan kaybolmadan bunlardan vergi alınmalıdır. Bankalar krizi olduğunda 48 saatte çözüm üretmişlerdi. Şimdi halk onlar kadar önemli değil mi? Enerji gibi stratejik bir sektör devlet tarafından kontrol edilmelidir.” dedi.

9 Kasım’da Belçika genelinde grev çağrısı
Gösterilerde yüksek enflasyona karşı acilen tedbir alınmasını isteyen sendika temsilcileri, seslerini duyurmak için işçileri 9 Kasım’da genel grev yapmaya çağırarak, sorunun üstesinden hep birlikte gelebileceklerini söyledi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Japonya, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), ülkenin Vladivostok Konsolosluğu diplomatlarından Motoki Tatsunori’yi “casusluk iddiasıyla” gözaltına almasını protesto etti.Rusya’nın Tokyo Büyükelçisi Mikhail Galuzin, FSB’nin Japon diplomatın gözaltına alınması ve “istenmeyen kişi” ilan edilmesi sonrasında, Japonya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, Motoki’nin “gözünün bağlandığını, fiziksel olarak kısıtlandığını” belirterek, Japon diplomata “zor kullanıldığını” söyledi.“Casusluk iddialarına” […]

  Continue reading
 • Osman Kızılcan ve ailesi, Hakkkari’nin Şemdinli ilçesi Boğazköy köyünde yaşıyorken, terör olayları nedeniyle 1994 yılında köyü terk etmek zorunda kaldı.2004 yılında çıkarılan kanunla köyde bulunan mal varlığına ulaşamaması sebebiyle oluşan 2004 ve öncesi zararı için tazminat ödenmiştir.Kızılcan, köyün özel güvenlik bölgesi alanında kalması sebebiyle halen mülklerine ulaşamadığını vurgulayarak 2017 yılında bir kez daha Zarar Tespit […]

  Continue reading
 • On yılı aşkın bir süredir savaşın, kaosun ve belirsizliğin içerisinde olan Suriye’de yeni bir felaket ortaya çıktı…Yıllardır savaşın içinde olan Suriye’de kolera salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler konuyla ilgili olarak, “Ülke tarihinin en kötü salgını” yorumunu yaparken resmi verilere göre bir ay içerisinde 338 kolera vakası tespit edildi. Özellikle Halep’in kuzeyinde vakaların hızla […]

  Continue reading
 • NASA’nın internet sitesinden ve tüm sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilen canlı yayında, dünyanın potansiyel asteroit veya kuyruklu yıldız tehlikelerine karşı savunma teknolojisini test etmek amacıyla uzaya fırlatılan DART, dünya için hiçbir tehdit oluşturmayan Dimorphos isimli asteroide tam zamanında çarptı. Asteroidi yörüngesinden saptırmak için çarptı AA’nın haberine göre; DART uzay aracı, otonom konumda kilitlendiği çift asteroidin Dimorphos […]

  Continue reading