Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Bayburt’ta yaşayan ve ilinde bir ilke imza atan Ruhlar Çetin, yaşıtlarını kıskandıracak bir başarıya imza attı.
Okumaya meraklı olan ve kitaplarla iç içe yaşayan Ruhlar Çetin, geçen sene sahaf dükkanı açarak Bayburt’un kitap ve sahaf ihtiyacını karşılamaya başladı.
Ruhlar Çetin, 46 yaşında girdiği üniversite sınavında başarılı olarak hayalini kurduğu İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı.
Üniversiteli olmanın heyecanını yaşıyor
46 yaşındaki Çetin, 19 Eylül’de başlayacak olan derslerle birlikte şu sıralar yeniden okul sıralarında olmanın heyecanını yaşıyor.
İlk tercihini kazandı
Üniversite sınavına girmesinde, sonrasında ise sınavı kazanmasında açmış olduğu sahaf dükkanının çok büyük etkisi olduğuna dikkat çeken Ruhlar Çetin, dükkana gelen öğrencilerle kitap okuduklarını, tarih üzerine konuşmalar yaptıklarını, bu konuşmaların sonrasında bu fikrin ortaya çıktığını ve sınava hazırlanma sürecinin bu şekilde başladığını kaydetti.
Tarih Bölümü okumanın uzun yıllardır hayalini kuran ve istediği bölüme yerleşen Çetin, ilk tercihinin tarih olduğunu, Tarih Bölümü’nün gelmemesi durumunda da Sosyoloji Bölümü’nü ikinci sırada yazarak tercih yaptığını belirtti.

“Çocuklarıma iyi bir rol model olacağım”
Ruhlar Çetin, ilk tercihi olan Tarih Bölümü’nü kazanmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti.
3 çocuk babası olan Çetin, lisedeki kızlarının da seneye üniversite sınavına gireceklerini dile getirerek kızlarının, üniversite eğitimine devam edeceklerini bu sayede kızlarına iyi bir rol model olacağını belirtti.

“İnşallah okulu bitiririz”
İHA’nın haberine göre; kitap ve tarih merakının yanı sıra kitap okuma hevesinin üniversite okumaya teşvik ettiğini ifade eden Çetin, “Yaklaşık bir yıldır işlettiğim dükkana gelen öğrencilerin de etkisinde kalarak, onlarla olan sohbetimizin daha akademik boyutta olması bizi bu sürece, üniversite okuma yoluna sevk etti diyebilirim.
Sınav sürecinde iyi bir şekilde hazırlandım, sınava girdim ve başarılı da oldum. Ayın 19’unda dersler başlıyor, 19 Eylül itibariyle Tarih Bölümü’nde öğrenimimize başlayacağız. Bundan sonrasında inşallah okulu bitiririz, bitirmek nasip olur.” şeklinde konuştu.
“İstediğim bölümü kazandım”
Özellikle Tarih Bölümü için sınava girdiğinin altının çizen Çetin, “Sosyoloji Bölümü’nü de tercihlerime yazmıştım ama özellikle Tarih Bölümü için sınava girmiştim. O bölüme odaklı bir çalışmam oldu, istediğim bölümü de kazandım, elde ettim şükürler olsun.” şeklinde konuştu.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İngiltere’de sterlindeki sert düşüş Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’i hedef tahtasına oturttu. Muhalefetteki siyasiler bazı milyarder yatırımcılarının bakanın açıklamasını önceden bildiğini ve buna göre pozisyon alarak ‘küçük servetler’ kazandığını iddia etti ve düzenleyici kuruluşu göreve çağırdı.Sterlin dün dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1,03’a gerilerken sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını […]

  Continue reading
 • 25’inci ve 26’ıncı dönem CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Bodrum’da yemek yerken rahatsızlanması üzerine kaldırılıp, bir süre tedavi gördüğü özel hastaneden, daha sonra Ankara’daki hastaneye sevk edildi.Pekşen, 16 Eylül’de hastanede hayatını kaybetti. Ezgi Pekşen, babasının corona virüsü aşısı nedeniyle hayatını kaybettiğine ilişkin iddialar üzerine Twitter’daki hesabından açıklama yaptı. Ezgi Pekşen, babasının, yediği balığın kılçığının yemek […]

  Continue reading
 • Bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve Avustralya’nın Sydney kentinin ev sahipliği yaptığı turnuvanın beşinci gününde, B Grubu’nda Sırbistan ile Mali kozlarını paylaştı. Sırbistan’ın 81-68 kazandığı mücadelenin ardından Mali ekibinin iki basketbolcusu kavga etti. Takım arkadaşları, öfkeli sporcuları güçlükle ayırdı. Kavga anı kameralara yansıdı Kavga, o sırada Sırbistanlı oyuncularından biriyle röportaj yapan Sırp televizyonu tarafından kameraya alındı. Mali, […]

  Continue reading
 • Hollanda Eredivisie ekiplerinden Vitesse, teknik direktörlük görevi için ülkemizde bir dönem Fenerbahçe ‘yi de çalıştıran Philip Cocu ile anlaşmaya vardı. Kulüpten yapılan açıklamada Hollandalı teknik adamla 2024 yılına kadar sözleşme imzalandığı belirtildi. İlk sözleri Futbolculuk kariyerinde de 5 yıl Vitesse forması giyen Cocu imzaların atılmasının ardından şu açıklamalarda bulundu: “Vitesse, bir oyuncu olarak harika anılara […]

  Continue reading