Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara yardımcı olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.
Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, akşam saatlerine kadar devam ediyor.Her biçerdöverde iki kişinin görev yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.
Batmanlı biçerdöverciler kentin yanı sıra Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e de giderek, buğday, arpa ve mısır hasat ediyor.

“Batman’da yaklaşık 100 biçerdöver çalışıyor”
AA’nın haberine göre; Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Eren, kentte mısır hasadının 5 gün önce başladığını ve 60 bin dönüm alanda mısır hasadı yapıldığını söyledi.
Eren, şunları anlattı:
“Batman’da yaklaşık 100 biçerdöver çalışıyor. Her biçerdöverde 2 kişi çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 kişi istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 kişi bu sektörden ekmek yiyor. Batman’da çalışıp ikinci ürün için Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bir biçerdöver günde 120 dönüm biçiyor
Bu yıl verimin çok iyi olduğunu anlatan Eren, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.Eren, hasadın sabahtan akşama kadar sürdüğünü dile getirerek, “Bir biçerdöver günde ortalama 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin de yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Eren de senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, ilk 3 ay Batman ve Mardin’de buğday hasadı yaptıklarını söyledi.
Daha sonra Batman’da mısır hasadına başladıklarını anlatan Eren, “Mısır hasadında sezon yaklaşık 2 ay sürüyor. Bu yorucu ama bir o kadar da zevkli bir meslek.” dedi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir hastanenin kantininde meydana gelen silahla yağma olayıyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlattı.Çarşı ve mahalle bekçileri, tespit ettikleri şüpheliler T.B.Y. ile B.Y’yi olayda kullandıkları kurusıkı tabanca, kesici alet ve yağma edilen parayla yakaladı.Emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları sulh ceza […]

  Continue reading
 • Denizli’nin Pamukkele ilçesinde daha önceden husumetli olduğu kişiyle karşılaşan kadın sinirlerine hakim olamadı. İşlek bir parkta parasını alamadığı erkekle karşılaşan kadın, bankta oturan adamın karşısına geçti. Parasını isteyen kadın tartışmasının karşılığını alamayınca sinir krizi geçirdi. Ayakkabıyla adama vurmaya başladı Bir anda adamı tokatlamaya başlayan kadın hırsını alamayınca ayağındaki ayakkabıyla kimliği belirsiz adamıma vurmaya başladı. Tepkisiz […]

  Continue reading
 • Türkiye’de coğrafi işaretli ürün sayısının 1.200’ü aştı. Kırsal kalkınmanın önemli parametreleri arasında yer alan coğrafi işaretli ürünlere talep görüyor. Coğrafi işaret alan herhangi bir ürünün değeri ise yüzde 20-30 arasında artıyor. Türkiye son iki yılda coğrafi işaret potansiyeline hız verdi Türkiye, coğrafi işaretli ürünlerde potansiyelini ortaya çıkarma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle son 2 yılda yerel ve […]

  Continue reading
 • Dubai’de çalışırken tanışıp birbirine aşık olan Bursalı Faruk Çobanoğlu ve Filipinli Grace Marinela Villasenor Red, evlenmeye karar verdi. Damadın ailesi ilk önce Türk adetlerine uygun olarak kızı ailesinden istedi. Ailenin onay vermesiyle çift düğününü damadın memleketi olan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Kurşunlu köyünde geleneklere uygun yaptı. Kınası da yakıldı Gelin için kına yakılırken; kaynana gelinin avcuna […]

  Continue reading