Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Ukrayna’ya saldırmasının ardından Batılı yüzlerce şirketin faaliyetini sonlandırdığı Rusya pazarında, şimdilerde Çin ürünleri ilgi görüyor.
Çin Gümrük Genel İdaresi ve Rusya’daki çeşitli kurumların verilerinden derlenen bilgilere göre, Ukrayna savaşının başında düşen Çin’in Rusya’ya ihracat hacmi kısa sürede tekrar yükselmeye başladı.
Çin’in Rusya’ya ihracatı arttı
AA’da yer alan habere göre Çin’in, Ukrayna savaşının başladığı şubatta aylık bazda 5,5 milyar dolar seviyesindeki Rusya ihracatı, nisanda 3,8 milyar dolara gerilerken, temmuz itibarıyla 6,8 milyar dolar seviyesine çıktı.
Yılın ilk yedi ayında ise Çin’in Rusya’ya ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2 artarak 36,2 milyar dolara yükseldi.

Çinli otomobil satışları sert yükseldi
Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) verilerine göre, Rusya’da otomobil satışları, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74,9 azalarak 32 bine geriledi.
Söz konusu dönemde, Rusya’da Volkswagen araçlarının satışı yüzde 92 düşüş gösterirken, Toyota satışlarında yüzde 97, Audi satışlarında ise yüzde 92 düşüş yaşandı.
Bu dönemde Rusya’da araç satışını artıran tek firma Çin merkezli Dongfeng Motor Corporation (DFM) oldu. Ülkede DFM araçlarının satışları temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 298 arttı.

Cep telefonu satışlarında da Çinli markalar önde
Cep telefonu pazarı da Çinli şirketlerin Rusya’da paylarını artırdığı bir diğer sektör olarak dikkat çekiyor.
Çin Gümrük Genel İdaresi verilerine göre, ülkenin Rusya’ya cep telefonu ihracatı bir önceki aya kıyasla yüzde 77 artarak 312 milyon dolara yükseldi.
Rusya’nın önde gelen teknoloji ürünleri mağaza zinciri Mvideo-Eldorado’dan tarafından yayınlanan rapora göre, ikinci çeyrekte ülkede satılan cep telefonlarının yüzde 70’i Çinli markalara ait.
Xiaomi’nin Samsung’u geçerek Rusya’da en çok satılan cep telefon markası olduğu belirtilen raporda, Realme markasının da Apple’ı geçerek en popüler üçüncü cep telefonu markası konumuna yükseldiği kaydedildi.

Rusya’daki internet mağazalarındaki satış rakamlarından derlenen verilere göre, ülkede Çinli şirketlerin televizyon ve ev eşyası satışları da hızla artıyor.
Rusya’daki Çinli televizyon markalarına ait satışlar, mayısta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 95 arttı.
Viomi markasına ait ev eşyası satışlarının da mayıs-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3,3 kat artığı belirtildi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

  • Beşiktaş’ta, Vodafone Park önüne önceki gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki grup arasında kavga çıktı. Kavga…

  • Olay, dün Atatürk Bulvarı’nda bulunan veteriner kliniğinde meydana geldi. B.P., kliniğin bahçesinde bulunan köpeği demir korkuluğun arkasından cinsel sözler söyleyerek taciz ettikten sonra yoldan kliniğin bahçesine cam şişe fırlatmaya başladı. Görevlilerle tartışma yaşayan B.P. çevredeki vatandaşlar tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.Daha sonra kliniğin önüne…

  • Önceki gün Beşiktaş’ta, stat önüne gece saatlerinde, 25-30 kişilik bir grup geldi. Beşiktaş aleyhine sloganlar atan gruptakilerden bazılarının elinde satır olduğu görüldü. Meşale yakan grup trafiği kapattı. İki grup arasında kavga çıktı Bir süre sonra başka bir grup olay yerine gelirken, iki…

  • BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, AA muhabirinin, uluslararası anlaşmalara rağmen Yunanistan’ın Ege’deki bazı adalara askeri yığınak yaptığı yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi:“Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina’dan hem de Ankara’dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek eylem ve ifadelerden…