Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Adrian Roman Tyrone, 2 Kasım 2021’de İstanbul’un Fatih ilçesi Kennedy Caddesi’nde Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri tarafından durduruldu.
Kafasına çuval geçirilen Tyrone, birkaç dakika sonra salıverildi.
ABD’ye ait gemide mühendis olarak çalışıyor
Şikâyetçi olan Tyrone’un iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı.
İddianamede ifadesine yer verilen müşteki Tyrone, ABD’ye ait gemide mühendis olarak çalıştığını, olay günü de Eminönü Çarşısı’nı gezmek için gemiden ayrıldığını belirterek, yolda giderken kalabalık bir grup tarafından durdurulup etrafının sarıldığını anlattı.
‘ABD’ye tepki göstermek için böyle bir eylemde bulunduk’ savunması
Tyrone, bir kişi tarafından elinden tutularak hareket etmesinin engellendiğini, gruptaki diğer kişilerin ise başına çuval geçirip anlamadığı birtakım sözler söyleyip bağırdıklarını anlatarak, daha sonra çuvalı başından çıkarıp kaçtığını dile getirdi.
İddianamede, 17 sanığın Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçirilmesiyle ilgili ABD’ye tepki göstermek için böyle bir eylemde bulunduklarını savundukları ifade edildi.

14’er yıla kadar hapis istemi
Olay yeri kamera kayıtları, müşteki ve sanıkların ifadeleri ile tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirilerek 17 sanığın Adrian Roman Tyrone’na karşı “birden fazla kişiyle birlikte cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4’er yıldan 14’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
İlk duruşma
Bugün 17 sanık için İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma görüldü.
14 tutuksuz sanık ile avukatlarının katıldığı duruşmada, müşteki Tyrone için bulunduğu ülkeye yazılan yazıya cevap verilmediği belirtildi.
Duruşmada, kimlik tespitleri yapılan sanıkların savunmaları alındı.

“Tepkimizin kendisine karşı olmadığını söyledik”
Sanıklardan Ata Ogün Kaplan, olay günü tesadüfen Sarayburnu’nda olduklarını, bir Amerikan gemisinin NATO tatbikatı için Türkiye’ye geldiğini ve müşteki Tyrone ile yolda karşılaştıklarını söyledi.
Müştekiye Amerikan askeri olup olmadığını sorduklarını anlatan sanık Kaplan, “Müşteki bize, sormuş olduğumuz gemiden indiğini söyledi. Naci isimli arkadaşımız şahsın kafasına çuvalı geçirdi. Biz de kendisiyle birlikteydik. Müştekiye, tepkimizin kendisine karşı olmadığını söyledik. Eylemi gerçekleştirme amacımız, 4 Temmuz 2003’de Süleymaniye’de kahraman Mehmetçiğimizin başına çuval geçirilmesine tepki vermekti.” diye konuştu.

‘5 saniye sürdü’
Diğer sanıklar da sanığı tutmadan çuvalı geçirdiklerini, eylemlerinin 5 saniye sürdüğünü ifade etti.
AA’nın haberine göre mahkeme, müşteki hakkında yazılan talimatın dönüşünün beklenmesine ve diğer sanıkların savunmalarının alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
Duruşmanın ardından sanıklar ve ellerinde çuvallar ve dövizler taşıyan bir grup TGB’li, İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele etmek için “şahin” para politikasını sürdüreceği sinyalleri vermesinin ardından dolar, diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Merkez bankaları para birimlerinin değerini artırmaya çabalıyor Ülke para birimlerinin değer kayıpları karşısında İngiltere Merkez Bankası (BoE) döviz kuru gelişmelerini yakından takip ettiğine işaret eden bir duyuru yayınlarken, Avrupa Merkez Bankası […]

  Continue reading
 • Niksar İlçesine bağlı Bilgili köyünde yaşayan Halil Özdemir, dün hayvan otlatmak için evinden ayrıldı. Akşam saatleri olmasına rağmen geri dönmeyince Özdemir’in yakınları, köylülerle birlikte bölgede arama çalışması başlattı. Köyün 2 kilometre dışında hayvanları bulan köylüler, Özdemir’e ulaşamadı.İhbar üzerinde bölgeye AFAD ve jandarma ekipleri de sevk edilerek arama çalışması başlatıldı. Bu sabah devam edilen arama çalışmaları sırasında Özdemir, […]

  Continue reading
 • Son yıllarda siyasi anlamda istikrarı sağlayamayan Avrupa ülkelerinden biri olarak öne çıkan İtalya’da hafta sonu yapılan seçimlerden sağ ittifak zaferle ayrılırken bu sonuçlar hem Avrupa Birliği nezdinde hem de uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.İtalya’da son dönemde yıldızı parlayan sağcı siyasetçi Giorgia Meloni ve partisi İtalya’nın Kardeşleri seçimden zaferle çıkarken bir döneme damga vuran Silvio Berlusconi’nin […]

  Continue reading
 • Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz yıllarda birçok etkinlik ertelenmişti. 2020 ve 2021 yıllarında koronavirüs nedeniyle ertelenen dev oyun fuarı E3’ün bu yıl da iptal edildiği açıklanmıştı. E3, 2023’te dönüyor: Tarih belli oldu Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Electronic Entertainment Expo ya da bilinen adıyla E3, gelecek yıl geri dönecek. Her zaman olduğu gibi Los […]

  Continue reading