ABD’de halka ‘duş alırken ağzınızı kapatın’ uyarısı yapıldı

haberlernews
3 Min Read

ABD’nin Mississippi eyaletinde yaşanan su krizi devam ediyor.
Başkan Joe Biden, Jackson’daki su krizi için acil durum ilan etmiş, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) Yöneticisi Deanne Criswell’in cuma günü Jackson’da olacağı bildirilmişti.
Amerikan CNN kanalının bölgeden derlediği bilgilere göre bu aşamada, halkın sağlığından endişelenen yetkililerin halkı, “Mikrop kapmamak için, duş alırken ağızlarını kapalı tutmaları” konusunda uyardığı bildirildi.
Su arıtma tesislerinde arıza yaşandı
Şubat 2021’de şiddetli bir kış fırtınası sonrası, Jackson’daki su şebekesinin boruları donarak patlamış ve bazı bölge sakinleri bir ay boyunca susuz kalmıştı. Mississippi’nin başkenti Jackson’da su arıtma tesislerinde giderilemeyen arıza sonucu, birçok bölgeye su verilemiyor.
Musluklardan kahverengi su akıyor
Kesinti yaşanmayan bölgelerde ise musluklardan akan suyun kahverengiye döndüğü, halkın suyu kaynatarak kullandığı belirtildi.
“Duşta ağzınızı açmayın”
Mississippi Sağlık İdaresi Direktörü Jim Craig bölge halkına, “Musluktan akan suda banyo yapmak hâlâ güvenli. Ancak, duşta ağzınızın açık olmadığından emin olun.” derken, evcil hayvanların da musluk suyundan içmemesi gerektiğini vurguladı.

En üst yetkili arızanın giderilmesinden emin değil
Mississippi Valisi Tate Reeves, Jackson’da su tesislerinde suyun pH değerini ölçen mekanizmadaki arızanın giderilmeye çalışıldığını, “sonucun işe yarayacağından yüzde 100 emin olmadığını” ifade etti.
“Suyu kaynatmadan içmeyin”
Reevers, Jackson’ın yıllardır sorunlu olan su şebekesi hakkında, “Gelecekte kesintiler olacak. Sorun bu noktada önlenemez.” diyerek, bölge sakinlerinden suyu kaynatmadan içmemelerini istedi.
Ücretsiz su kuyrukları uzuyor
Bölge sakinleri  bir aydan fazla süredir temiz su hizmeti alamadıkları, şişe suyu almak için de ekonomik güçlerinin yetmediği, bazı noktalarda dağıtılan ücretsiz sular için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldıkları konusunda şikayetçi oldu.
Okullar sanal eğitime geçti
Jackson’daki devlet okullarının yaşanan su krizi nedeniyle salı gününden itibaren sanal eğitime geçtiği, Jackson Eyalet Üniversitesi’nde kampüs genelinde portatif duş ve tuvaletlerin kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

“Bu krizler tesadüf değil”
AA’nın haberine göre, ABD’li yazar Keith Boykin Twitter’da, ABD’de siyahi nüfusun çoğunlukta olduğu şehirlerde alt yapı sorunu yaşanmasının “tesadüf olmadığını” dile getirdi.
Yazar, paylaşımında, “Bir kez daha, başka bir siyahi şehir su kriziyle karşı karşıya. Jackson-Mississippi’nin yüzde 83’ü, Flint-Michigan’ın yüzde 54’ü siyahi. Bu krizler tesadüfi değildir. Siyah ve beyaz olmayan diğer topluluklara yönelik kasıtlı ihmalden kaynaklanırlar.” diyerek, iki şehirde de su krizinin yaşanmasına dikkat çekti.

Share this Article